gap başlık

logo

VALİ ŞAHİN’İN MAHALLE BULUŞMALARI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Mahalle buluşmaları, bir şehrin ortak akılla yürütülmesi için atılması gereken en önemli adımlardan bir tanesidir. Mahallelinin derdini dinlemek, çözüm önerilerini paylaşmak ve yaşanılan yerin geleceğini planlamak için halkın arasına girmek, vatandaşlarla iletişim halinde bulunmak, bir şehri halkla birlikte yönetmenin en güzel örneğidir.

Bu kapsamda mahalle buluşmaları programları düzenleyip halkın ayağına giden, sorun ve taleplerini yerinde dinleyen ve bu konuda Batman’da bir ilki gerçekleştiren Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Başkan yardımcıları ve müdürlerle birlikte katıldığı mahalle buluşmalarında hemşerilerimizin sorun ve taleplerini bire bir ve ilk ağızdan öğrenerek, şehri ortak akılla yönetmenin en güzel örneğini göstermiş oldu.

Vali olarak atandığı günden itibaren halk ile hep iç içe ve iletişim halinde olmaya özen gösteren Şahin’in, Mahalle buluşmaları başlığıyla halkla bir araya gelmesini çok önemsiyorum. Zira halkın yaşamakta olduğu sorunları ilin en yüksek makamına birinci elden anlatma imkânı bulması özlenen ve beklenen bir tabloydu.

Mahalle buluşmalarıyla şehrin durumunun ele alındığı kapsamlı toplantının akabinde ilimizde yaşanan eksikliklerin giderilmesine yönelik sonuç alıcı çözümlerin üretilmesi, eğitim, sağlık, ulaşım, çevre, imar, parklar, oyun alanları gibi çok farklı konularda yapılan çalışmaların vatandaşımıza ilk ağızdan anlatılması, halkla iç içe olmanın en büyük avantajıdır.

İlk buluşmasını Hilal Mahallesi sakinleriyle gerçekleştiren Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin’in mahalle buluşmaları bir plan dahilinde devam edecek.

Vatandaşlarla geliştirilen kuvvetli iletişim ile üstesinden gelinemeyecek hiçbir sorun olmadığını mahalle buluşmalarıyla hatırlatan Vali ve Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Hulusi Şahin’e, bizi zinde tutacak birlikteliğimizi sağladığı için teşekkür ederiz.

EN BÜYÜK TEHLİKE İNTERNET KAFE…

Pandemi sebebiyle değiştirmek zorunda kaldığımız yeni hayat düzeninde en çok etkilenenlerin başında çocuklarımız gelmektedir. Bu olumsuz etkiyle birlikte ilgisiz kalan çocukların önemli bir kısmı büyük problem yaşarken dışarıda farklı arayışlara yönelerek tehlike çemberine giriyor. Bu bakımdan yaşadığımız süreci sağlıklı yönetmek hepimiz için hayati önem taşıyor.

Dışarıda farklı arayışlara yönelen çocukların ilk uğrak yerlerinden bir tanesi olan internet kafeler çocuklar için tehlikeli bir hal almaya başladı. Evde EBA üzerinden ders takip etmesi gereken çocukların, özellikle 12 yaşından küçük çocukların sağlıksız, hava ve güneş almayan dumanlı mekanlarda vakit geçirmesi tehlikenin sinyallerini kırmızı kodla veriyor.

Batman’da amacının dışında kullanılan bazı internet kafeler çocukların duygusal ve fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Bazı işletmecilere göre tek şart kafeye gelen çocukların cebinde bulunan parasıdır. Sigara içilen, şiddet ve tehlike içeren oyunların oynandığı bu gibi yerlerde çocuklar hem ruhsal erozyona uğruyor hem de milli değerlerinden uzaklaşıyor.

Elbette işini kanunlara göre uygun bir şekilde yapan, ekmeğinin peşinde koşan, çocukların cebindeki paraya değil helal paraya odaklanan, yaş sınırlamasına riayet eden, tehlikeli, gayri ahlaki ve içerik olarak bağımlılık yapan oyunları ve maddeleri bulundurmayan kafelere bir sözümüz yok.

Ancak, okul çağındaki öğrenciyi kurdukları tuzaklarla bu mekanlara çeken, ruhsata aykırı ticari faaliyet sergileyen, bağımlılık yapan içeriklerle çocukları celbeden, onları okuldan ve hayattan uzaklaştıran bazı internet kafelerin daha sıkı denetime tabi tutulması gerekiyor.

Çocuklarımızı önce okuldan sonra aileden uzaklaştıran bu tür mekanların tehlikesinin her an ensemizde olduğunu lütfen unutmayalım. Ebeveynler olarak çocuklarımıza daha fazla vakit ayırıp onları bu tür tuzaklardan uzak tutalım.

Kalın sağlıcakla…

Share
1023 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...