gap başlık

logo

VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür.

Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz.

Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Coğrafik olarak önemli bir noktada bulunan Batman, yakın olan bazı ülkeleri sağlık turizmi konusunda elinde tutabilir. Batman’ın çevre ülkelere sağlık turizminde inanılmaz derecede elverişli ve iddialı olduğunu göstermesi gerekir.

Bu amaçla çalışmalar yapmak, hem termal tesislerimizi hem de tıp alanlarındaki hizmetlerimizi komşu ülkelerin istifadesine sunmak, sağlık turizmi konusunda ne kadar iddialı olduğumuzu göstermesi açısından önemlidir.

Yakın bir zamanda Sağlık Turizm’i gündemli bir toplantıyla bu konunun, Batman’ı ziyaret eden Sağlık Bakan yardımcısına iletildiğini biliyoruz. Ancak, daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini ve bu konuyu sürekli gündemde tutmayı hatırlatmakta fayda var.

Valilik /Kayyımlık gibi unvanların, insani ve mesleki birikimlerini perdelemesine izin vermeyen Hulusi Şahin’in, Batmanlıların hayrına olmayan şeylere dur dediğini, kolektif bir yapı içinde şehrimize katma değer oluşturacak hizmetler üretmeye gayret ettiğini görüyoruz.

Genel siyaset yerine vatandaşa hizmeti ilke edinen Vali/Kayyım Hulusi Şahin’den beklentimiz, Batman’ın sağlık turizminde bir üs haline gelmesi için girişimlerini artırması, Ankara’yı bu konuda isteklendirmesi, diğer girişimlerde olduğu gibi bu konuda da yine başarıya ulaşmasıdır.

HAŞEREYLE MÜCADELE BAŞLADI MI?

Özellikle kış döneminde tespit edilmesi gereken tüm üreme alanlarının kayıt altına alınması ve kontrol altında tutulması, yaz aylarındaki haşere ile mücadele çalışmalarının başarısını yüksek oranda etkiliyor.

Haşere ile mücadele kapsamında yıl boyunca etkin bir saha çalışması yapılması, lavraların kuluçka süresinde diğer canlılara zarar vermeden bilimsel yöntemlerin ışığında mücadele yapılması büyük önem taşıyor.

Bu minvalde vatandaşlarımızın yaz aylarını daha rahat geçirmeleri için Batman Belediyesinin, haşere oluşumunu önlemek amacıyla etkin bir çalışmaya başladığını veya başlaması gerektiğini söylemekte fayda var.

Haşereyle mücadele kapsamında sadece Batman Belediyesinin değil, vatandaşlarımızın da sorumluluk bilinciyle hareket etmesini söylemek gerekir.

Zira Batman Belediyesi park, yeşil alan, fosseptik çukurları ve çöp konteynerlerinin bulunduğu bölgelerde sinek, sivrisinek ve haşere oluşumunun önüne geçmek için mücadele ederken, vatandaşlarımızın da mahalle ve sokaklarda çöplerin ağzı kapalı bir şekilde konteynerlerine atılması ve çöplerin çevreye rastgele bırakılmamasına özen göstermeleri gerekmektedir.

Kalın sağlıcakla…

Share
1179 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RAMAZAN’DA ‘VİCDAN’ MUHASEBESİNE HAZIR MISINIZ?

  11 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  İslam dinimizde 11 ayın sultanı olarak bilinen mübarek Ramazan ayına girmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizleri bu mübarek aya kavuşturan yüce rabbimize hamd ediyorum. Özelikle bu ayda; rahmet ve bereket yağmurları var… Ramazan ayında; Yardımlaşma, Dayanışma, Kaynaşma ve güç birliği var… Bu ayda; manevi anlamda arınma var, tövbe var, ibadet var, kendimizi her alanda gözden geçirme var… Bu mübarek ayda; yardıma muhtaçlara el uzatma var, yetimleri sevindirme var… Kısacası maddi ve manevi anlamda birbirimize destek var ve hepsinden...
 • BÖLGESEL AMATÖR LİG (B.A.L.) BAŞLIYOR, BAL TADINDA BİTER İNŞALLAH

  07 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  BÖLGESEL AMATÖR LİG (B.A.L.) BAŞLIYOR, BAL TADINDA BİTER İNŞALLAH Günümüz pandemi koşullarına rağmen birazda mecburiyetten, Bölgesel Amatör Ligler yakın bir zamanda başlayacak. İlimizi bu liglerde temsil edecek 2 takımımız var, 1955 Batman Belediye Spor ve 72 Batman Spor. Her iki takımımıza da ilimizi temsil etmek adına çıktıkları bu yolda başarılar dilerim. Bu takımlar bu saatten sonra şahıslar veya kurumların değil tüm Batman halkının takımıdır. Şahsımın nazarında birinin ötekinden farkı yoktur ve desteklenmeleri ilimiz sporu ve genç...
 • BELEDİYEDEN GELECEĞE ATILAN KARARLI İMZA…

  04 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  Bundan yaklaşık bir yıl önce hukuki nedenlerle görevden el çektirilen seçilmiş Batman Belediye Başkanının yerine atanan Vali Hulusi Şahin, Değişime Atılan Kararlı İmza ilkesiyle son bir yılda ilimizde yapılan ve yapılması planlanan projeleri kamuoyuyla paylaştı. Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısında aynı zamanda önümüzdeki otuz yılın planları ve projeleri anlatıldı. Batman Belediyesine kayyum olarak atandıktan sonra devasa projelerle ilimize hizmet etmeye gayret eden Vali/Kayyum Hulusi Ş...
 • BAŞKAN VEKİLİNİN 1 YILLIK İCRAATLARI; 1 NİSAN ŞAKASI DEĞİL GERÇEK…

  01 Nisan 2021 Yazar Makaleleri

  Dünya genelinde her yıl 1 Nisanda şakalar yapılır… Ülkemizde de vatandaşlar kendi aralarında bugünün anısına kendi aralarında sıkı şakalaşmalar yaptıklarını biliyor yada duyuyoruz… Batman belediyesine yaklaşık 1 yıldır Kayyum olarak atanan vali Sayın Hulusi Şahin, bu günü bilerek mi seçti bilemiyorum ama 1 yıllık icraatlarını, 1 Nisanda geniş katılımlı bir programla kamuoyuna tek tek anlattı… Programa Batman basınımızın yan ısıra, il dışından gelen çok sayıda basın mensubu, haber ajansları, STK başkanları ve muhtarlar katıldı. Tanıt...