gap başlık

logo

Vaatler Memleketinde İnsan Açlıktan Ölür…


Emine Arık TUNCER
eminetncr@gmail.com

Ülkemiz 1 Kasım seçimlerine tam gaz giderken. Ortadoğu’da ve ülkemizde çatışmalar ve ölümler aynı hızla devam etmekte.

Bu zor süreçte yapılacak olan seçimler ülkemiz için olduğu kadar Ortadoğu içinde önem taşıyor, zira Türkiye mazlumların son kalesi ve sığınağıdır.

Vaatler memleketinde insan açlıktan ölür..

Tüm siyasi partilerimiz secim beyannamelerini açıkladı. Açıklanan beyannamelerde arka arkaya sıralanan vaatler, vaatler bir şeyler vaat etmek zorundalar zaten, ama ne vaat ettikleri ve vaat edilenlerin ne kadar gerçekçi olduğu önemli…

Hele ki içinde bulunduğumuz bu kritik süreçte, açlıktan öte ülke güvenliğini tehdit eden, içerde ve dışarıda birçok unsur mevcut iken,  en önemli gündemleri birlik beraberlik ve ülke güvenliğini korumaya yönelik söylemler olmalı.

Sevindirici olan söylemlerin bir çoğunun bu mihvalde olması LAKİN, asıl önemli olan bu söylemlerin sloganlardan ibaret olmayıp samimi ve inandırıcı söylemler olması gerekliliğidir.

“Yapmamız gereken; her şeyi eski sadeliğine döndürmektir, böylece bozulan düzenimiz yeniden kurulacaktır” der bir Kızılderili atasözü.

Ak Parti vesayetçi Kemalist yapıyı demokratik, milli ve yerli bir iktidara sadeleştirerek başarıyla dönüştürdü.

Sürekli bir değişim içinde olduğu halde,  hiç hissettirmeden siyaset sanatını başarılı bir şekilde icra etmeye de devam ediyor.

Uzun yıllar iktidarda olmasının sırrı belki de budur. Türkiye, Ak Parti döneminde uluslararası arenada zoru başararak etkin bir aktör olmayı başardı.

Şimdi tüm siyasi partilerimiz ve insanlarımız tüm ideoloji ve kimlikleri bir kenara koyup düşünmeyi başarabilirse, geriye sadece ülkemiz ve ülkemizin insanları kaldığını görebiliriz.

Ortak olduğumuz toprak, ortak kaderimiz ve ortak sevinç ve üzüntülerimiz,  işte  yerli ve milli olmanın  temeli..

Cumhurbaşkanımız             “barış için savaşa her an hazırlıklı olmalıyız” ..sözü ile içinde bulunduğumuz kritik sürece dikkat çekmektedir.

Bu süreçte iktidara olan muhalefet etme güdüsü ülkenin menfaatinin önüne geçmesi durumunda bu tarihi hatayı ne halk ne de tarih affeder.

Güçlü devletlerin iki önemli özelliği vardır.

İlki; içte aidiyetin ve birliktelik duygusunun güçlü olması; ikincisi ise uluslararası arenada kendi milli menfaatlerine uygun koalisyon ilişkileri içinde olmasıdır, aslolanda budur.

İktidarın her yaptığını onaylamak zorunda değiliz. Katılmadığımız durumlarda olabilir, ama unutmamalıyız ki!! patronun kim olduğu gerçeğini değiştirmez..

Masum ve sivil insanların ölümüne ülke ekonomisinin çökertilmesine, halkın kutuplaştırılarak ayrıştırılmasına hiçbir özgürlük ve hak arayışı gerekçe olamaz.

Küresel güçlere karşı en güçlü silahımız,  Kürt, Türk, Laz ve Çerkez bir arada yaşıyor olmamız.

Bir birinden kız almış kız vermiş akraba olmuş et ve tırnak misali ayrılmaz olmamızdır.

Ayrıştırıcı değil, ortak kaderimiz hissini pekiştirecek kuşatıcı bir dile ihtiyaç var.

Ülkemize ve bölgemize yeniden barışın gelmesi için, ortak çıkarlarımız için, bu dili milletçe geliştirmeliyiz…

 

Emine Arık TUNCER

eminetncr@gmail.com

Share
1907 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...