gap başlık

logo

Vaatler Memleketinde İnsan Açlıktan Ölür…


Emine Arık TUNCER
eminetncr@gmail.com

Ülkemiz 1 Kasım seçimlerine tam gaz giderken. Ortadoğu’da ve ülkemizde çatışmalar ve ölümler aynı hızla devam etmekte.

Bu zor süreçte yapılacak olan seçimler ülkemiz için olduğu kadar Ortadoğu içinde önem taşıyor, zira Türkiye mazlumların son kalesi ve sığınağıdır.

Vaatler memleketinde insan açlıktan ölür..

Tüm siyasi partilerimiz secim beyannamelerini açıkladı. Açıklanan beyannamelerde arka arkaya sıralanan vaatler, vaatler bir şeyler vaat etmek zorundalar zaten, ama ne vaat ettikleri ve vaat edilenlerin ne kadar gerçekçi olduğu önemli…

Hele ki içinde bulunduğumuz bu kritik süreçte, açlıktan öte ülke güvenliğini tehdit eden, içerde ve dışarıda birçok unsur mevcut iken,  en önemli gündemleri birlik beraberlik ve ülke güvenliğini korumaya yönelik söylemler olmalı.

Sevindirici olan söylemlerin bir çoğunun bu mihvalde olması LAKİN, asıl önemli olan bu söylemlerin sloganlardan ibaret olmayıp samimi ve inandırıcı söylemler olması gerekliliğidir.

“Yapmamız gereken; her şeyi eski sadeliğine döndürmektir, böylece bozulan düzenimiz yeniden kurulacaktır” der bir Kızılderili atasözü.

Ak Parti vesayetçi Kemalist yapıyı demokratik, milli ve yerli bir iktidara sadeleştirerek başarıyla dönüştürdü.

Sürekli bir değişim içinde olduğu halde,  hiç hissettirmeden siyaset sanatını başarılı bir şekilde icra etmeye de devam ediyor.

Uzun yıllar iktidarda olmasının sırrı belki de budur. Türkiye, Ak Parti döneminde uluslararası arenada zoru başararak etkin bir aktör olmayı başardı.

Şimdi tüm siyasi partilerimiz ve insanlarımız tüm ideoloji ve kimlikleri bir kenara koyup düşünmeyi başarabilirse, geriye sadece ülkemiz ve ülkemizin insanları kaldığını görebiliriz.

Ortak olduğumuz toprak, ortak kaderimiz ve ortak sevinç ve üzüntülerimiz,  işte  yerli ve milli olmanın  temeli..

Cumhurbaşkanımız             “barış için savaşa her an hazırlıklı olmalıyız” ..sözü ile içinde bulunduğumuz kritik sürece dikkat çekmektedir.

Bu süreçte iktidara olan muhalefet etme güdüsü ülkenin menfaatinin önüne geçmesi durumunda bu tarihi hatayı ne halk ne de tarih affeder.

Güçlü devletlerin iki önemli özelliği vardır.

İlki; içte aidiyetin ve birliktelik duygusunun güçlü olması; ikincisi ise uluslararası arenada kendi milli menfaatlerine uygun koalisyon ilişkileri içinde olmasıdır, aslolanda budur.

İktidarın her yaptığını onaylamak zorunda değiliz. Katılmadığımız durumlarda olabilir, ama unutmamalıyız ki!! patronun kim olduğu gerçeğini değiştirmez..

Masum ve sivil insanların ölümüne ülke ekonomisinin çökertilmesine, halkın kutuplaştırılarak ayrıştırılmasına hiçbir özgürlük ve hak arayışı gerekçe olamaz.

Küresel güçlere karşı en güçlü silahımız,  Kürt, Türk, Laz ve Çerkez bir arada yaşıyor olmamız.

Bir birinden kız almış kız vermiş akraba olmuş et ve tırnak misali ayrılmaz olmamızdır.

Ayrıştırıcı değil, ortak kaderimiz hissini pekiştirecek kuşatıcı bir dile ihtiyaç var.

Ülkemize ve bölgemize yeniden barışın gelmesi için, ortak çıkarlarımız için, bu dili milletçe geliştirmeliyiz…

 

Emine Arık TUNCER

eminetncr@gmail.com

Share
2063 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...
 • Batman, yeni eğitim sezonuna hazır mı?

  25 Ağustos 2021 Eğitim, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman genelinde de 6 Eylülde yüz yüze eğitim başlayacak… Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı esir alan covid 19 salgını nedeniyle eğitim camiamız 2 sezonunu maalesef kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanmamış bu 2 eğitim sezonu, doğal olarak çocuklarımızın eğitimini gelecek açısından ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşünsenize 6 sınıfta olan bir öğrenci, pandeminin başlamasıyla birlikte hiç eğitim ve öğretime katılmadan bu yıl 8’ci sınıfa gidecek… 6-7 sınıfta görmediği, işlemediği ve bi...