gap başlık

logo

12 Haziran 2013

Ülkeyi Kaşıyan ve Karıştıranlar


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Cumhuriyet tarihinden beri güzel ülkemiz, hep birileri tarafından kaşındırılıyor ve maalesef karıştırılıyor.

Askeri darbeler, Sağ – Sol çatışması, Alevi – Sunni kavgaları, Laiklerle – Dindarlar, Türk – Kürt kavgası, PKK – Hizbullah – Derin Devlet Çatışmaları…

Bu kavgaların tamamına baktığımızda özellikle dış güçler başta olmak üzere derin devletin bazı katmanları ve güçlü sermaye baronları Türkiye’den çok büyük çıkar ve menfaat elde ettiklerine tanık oluyoruz.

Dikkat ediyorsanız son zamanlarda Taksim Gezi Parkı bahane edilerek yine o bildiğimiz ve daha önce senaryolarını defalarca izlediğimiz görüntüler ortaya çıkıyor.

Öncelikle bu olayların çıkmasına neden olan kendini bilmez bir kaç polisin, sayıları yüzü bile bulmayan gerçek eylemci ve protestocuya uyguladığı aşırı ve orantısız güç kullanarak müdahalesi ile başladı.

Gezi Parkında Topçu Kışlası adı altında yapılacak ve kamuoyunun bilgi sahibi olmadığı bir projeye son derece haklı ve demokratik bir tepki ortaya koymaya çalışan eylemcilere uygulanan aşırı şiddet tepkilerin büyümesine ve ülkenin diğer şehirlerine sıçramasına neden oldu.

Sanırım çoğunuz bu olayın neden bu kadar büyütüldüğü konusunda aklınızda bazı soru işarteleri var…

Hemen kısa ve öz olarak Batmanımızdan tahmini bir örnek vererek soru işaretlerinize yanıt vermeye çalışayım.

Diyelim ki Batman Belediyesi şuan ki Atatürk Parkının yerine çok modern kimilerine göre AVM, Otel, Rezidans, Kültür Sanat Merkezi yada müze kuracak.

Bunu öğrenen bazı çevreciler, buna karşı gelmek ve yetkililerden projeden vazgeçilmesi konusunda seslerini duyurmak için Atatürk Parkında aileleri ile birlikte eylem yapacak.

Bu eyleme son vermek için polisler sabah Saat 5’te bu eylemcilere biber gazı sıkacak, tazdikli su sıkacak, çadırlarını yakıp yıkacak…

İşte Taksim Gezi Parkıda buna benzer olaylarla başladı ve yaklaşık yüz kişiyi aşmayan eylemci sayısı, bu müdahaleden sonra on binlere ulaştı. Öncelikle hak ve özgürlük arayışında bulunan bütün eylemcileri saygıyla, sevgiyle selamlamak ve verdikleri demokrasi mücadelesine destek verdiğimi belirtmek istiyorum…

Ancakkkkkkk

Bu gerçek hak, özgürlük ve demokrasi mücadelesini bahane ederek eylemcilerin arasına karışan aşırı marjinal kesime, provakatörlere çok ama çok dikkat etmek lazım.

Eylemi fırsat bilen bu kesimlerin yakmaya, yıkmaya ve ülkeyi kaosa sürüklemelerine sağduyulu ve gerçek demokrasi yanlısı eylemcilerin asla izin vermemesi lazım diye düşünüyorum.

Bu grupların isteği ülkeyi kaşımak ve karıştırmaktan birşey olmadığını hak ve özgürlük mücadelesi veren eylemcilerimizin göremesi ve bilmesi lazım.

Geçen haftada belirtmiştim yine söylüyorum; bu olayların zamanlaması son derece yanlış. Bu projenin hayata geçirilmesi için İBB’nin yanlış zamanlaması, polisinde aşırı güç kullanması olayların büyümesine neden oldu.

Şimdi bu olaylardan AK Parti iktidarının ve hükümetin çok iyi bir ders çıkarması lazım…

Hükümet, kendisini sorgulaması lazım.

Bu olaylarda dış güçlerin olduğu kadar hükümetin de kendisine öz eleştiri yapması lazım.

Çünkü bu eylemcilerin sadece marjinal gruplardan oluşmadığını objektif olarak görmesi lazım.

Bu eylemcilerin arasında işsizlerde var, sanatçılarda var, gençlerde var, öğrencilerde var, işçilerde var, memurlarda var, taraftarlarda var, kadınlarda var, bilim adamları ve akademisyenlerde var…     

 Sanırım oluşan tepkiler nedeniyle İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş, proje değişikliğine gidildiğini açıkladı ama projenin içeriğini iyice ve anlaşılabilir, kabul edilebilir bir şekilde ülke kamuoyuna paylaşması gerektiğini düşünüyorum.

Evet özür dilemek yada geri adım atmak bir erdemdir. Bende Başbakan yardımcısı Sayın Bülent Arınç ve Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül gibi düşünüyorum.

Toplumla inatlaşma olmaz ve demokrasi sadece sandıktan ibaret değildir. Yaklaşan seçimler öncesi AKP’nin tüm toplumu kucaklayan ve kamuoyunun tepkisine kulak vermesi gerektiğini anlaması lazım.

Yoksa bu gidişle AKP’de çok güvendiği sandıktan hüsranla çıkabilir…    

Share
481 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...
 • GELECEĞİN PETROLSPORLULARI STADA NEDEN ALINMIYOR?

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Bu hafta sonumu her iki haftada bir olduğu gibi yine Batman Petrol Spora ayırdım ve Şehir stadına Artvin Hopa maçını izlemeye gittim. Takımımız taraftarların yoğun ilgisi, desteği ve güzel oyunuyla maçı kazandı, son zamanlarda izlediğimiz en iyi Petrol Sporu izledik. Kaçan pozisyonlar bir hayli çoktu, oynanan oyun mükemmel değilse de iyiydi, daha iyi olacaktır inşallah. Biz aşı takvimini tamamlamış yetişkinler olarak bu maçın zevkine ve atmosferine mazhar olduk fakat, beni maçı kazanmanın sevinci ile eşit düzeyde üzen bir durum oldu, son ...