gap başlık

logo

TÜRK FUTBOLUNU KURTARACAK OLAN YABANCI OYUNCU SINIRLAMASI MI ?


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

Son zamanlarda futbol gündemini oldukça meşgul eden ve uygulaması bir yıl ertelenen yabancı futbolcu sınırlaması ile ilgili çok farklı görüşler mevcut . Ben bu tip kuralların ülke futbolunun gelişimine katkıda bulunacağına inanmayanlardanım, bu konu sadece milli duygular ile ele alınacak bir konu değil kanımca.

Şenol Güneş’in bu güne kadar ülke futbolu için yaptıklarını tartışmaya açabilecek kimse yoktur aramızda, ülke  tarihinin en başarılı dönemlerinden birinde futbolun başındaydı . Fakat son dönemlerdeki uygulamaları ve söylemleri birbiri ile çokta bağdaşmıyor, Kulüp takımında hocalık yaparken 11 yabancı uyruklu oyuncu ile sahaya çıkan başarılı hocamız milli takımın başına geçtikten sonra yabancı sınırlaması ile ilgili fikirler beyan ederek bu kuralın değişmesine öncülük etti ve ve sonuca ulaştı. Ulaştı ulaşmasına ama kendisine ve onun nezdinde futbolun kural koyucularına sormak istiyorum “Türk futbolunu kurtaracak olan yabancı sınırlaması mı ? “

Elbette değil , bunun en önemli göstergesi 15 yabancı oyuncuya müsaade edilen sistem döneminde hedef yükseltip Avrupa’nın önemli liglerinin yolunu tutmuş tamamen ülkemiz altyapısından yetişen Cengiz Ünder , Yusuf Yazıcı , Çağlar Söğüncü , Ozan Kabak ve hatta süper ligde bile forma giymeden direk Fransa lig 1 takımlarından Lille’e transfer olarak başarıları ile göğsümüzü kabartan Zeki Çelik gibi oyunculardır.

Yabancı oyuncu sınırlamasının olduğu daha önceki dönemlerde sırf yerli diye astronomik anlaşmalar yapıp misyonunu tamamlayan ve buraları kendi kariyerinin en üst noktası görerek çalışmayı bırakan birçok yetenekli futbolcu oldu ve bundan en büyük zararı ülke futbolu gördü, çünkü o dönem TFF Türk futbol nesline yapabileceği en büyük kötülüğü yaptı ve yerli oyuncuların vizyonunu 3 büyüklere transfer olmak ile sınırladı, buralara ulaşan oyuncular buradan ötesi yok dedi ve bu zihniyetle kariyerleri gitgide geriledi ya da yerinde saydı, halbuki birçoğu dünyanın büyük liglerinde mücadele edecek yeteneğe sahipti.

Bizlerde isteriz ligimizdeki takımlarımızın ilk 11 kadrosunda yerli oyuncular olsun, ülkemizden yetişen oyuncular bizleri ülke sınırları dışında gururla temsil etsin, ama çözüm bu değil.

Bunu oluşturacak yegâne şey ülke genelindeki tüm amatör kulüplere kendilerini kıymetli hissettirmek, sporcu gençlerimize hedef kazandıracak eğitimler vermek ve yerelden başlayarak ülkenin dört bir yanına Altınordu Spor Akademisi tarzında altyapı akademileri kazandırmaktır. Ondan sonra zaten takımlarımız kendi kendilerine yabancı sınırlarını koyar zaten.

TFF’ nin yayınlanan son mali tablosunda amatör futbola harcanan rakam 50.000.000 TL (50 Milyon ) üzerinde bir rakam, elbette az değil ama bu rakam diğer devlet kurumlarının desteği ile daha yukarı çekilebilir ve yerelde her ile amatör ruhla profesyonel anlamda sporcu yetiştiren en az bir spor akademisi kurulabilir. Bunun için gerekli insan kaynağı zaten mevcut, üniversitelerimizin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında sporun her alanı ile ilgili eğitimler almış birçok gencimiz var bunlar ya işsiz ya da alakasız işlerle iştigal ediyorlar.

Bazı illerimizde Gençlik ve spor il müdürleri vasıtasıyla farklı yararlı uygulamalar yapılmakta ama yetmez. Sadece aktive bazlı değil sonuca ulaşacak bir yapılanmaya gidilmeli. Devlet yaptığı her yatırımı, her hizmeti, sonuç odaklı yaklaşarak incelemeli, takip etmeli ve sorgulamalıdır.

Parayı gönderdik amatörler gelişsin, gençler yetişsin demekle olmaz. Ülke futboluna yapılan 50.000.000 TL ile amatörler ne kadar gelişti ne kadar genç yetişti bunlarında sorgulaması gerekli. Ülke futbolu öyle bir günde kurtulmaz ama her sonucun bir başlangıcı vardır.

Kalın sağlıcakla…

Share
1055 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Seçim Var mı? Yok mu?

  25 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

    Son günlerde siyasette ciddi bir hareketlilik olduğunu görüyor ve yaşıyoruz… İktidar, daha doğrusu cumhur ittifakına bağlı 2 parti, seçimlerin zamanında yani 24 Haziran 2023 tarihinde yapılacağını her defasında açıklarken, diğer muhalif partiler ise tam aksini iddia ederek ve birazda ısrar ederek erken bir genel seçimin yapılmasının kaçınılmaz olduğunun altını çiziyorlar. Tabi siyasette neyin ne olacağını kestirmek pek mümkün olmuyor. ‘Asla olmaz’ denilen bir şey bir bakmışsınız ‘olmuş’, ‘kesin’ olarak gördüğünüz bir şey ise bir...
 • SESSİZLİK…

  21 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Ses ne zaman sessizliğe dönüşür hiç düşündünüz mü? Konuşmak istersiniz ama insanların sizi duymamak için sağırlaştığını görürsünüz. Konuşmak istersiniz ama siyaseten çözüm makamında olanların sizden kaçtığına şahitlik edersiniz. Konuşmak istersiniz ama ilgisizlik, sevgisizlik ve boş vermişlik gibi kavramların yüzünüze çarptığını bilirsiniz. Konuşmak istersiniz ama konuşmanın anlamını yitirdiğini hissedersiniz. Ve fark edersiniz ki bunu hisseden sessizlik, sesi anlamsızlaştırmış ve kendine asil bir rol biçmiştir. İşte böyle bir...
 • Kaçakçılık operasyonu 64 gözaltı

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Batman Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ayda yaptığı operasyonlarda çok sayıda kaçak ürün ele geçirdi. Operasyonlarda gözaltına alınan 64 şahıs hakkında ise adli işlem başlatıldı. 1 AYLIK ÇALIŞMA AÇIKLANDI Emniyet ekipleri, son bir ay içerisinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçlarda ve araştırmalar neticesinde elde edilen adreslerde yapılan aramalarda;  7 bin 470 paket sigara, 830 adet cep telefonu, 388 kilo nargile tütünü, 690 paket puro, 13 adet araç lastiği, 113 bin ...
 • Küçük Sanayi Sitesi’ne 300 işyeri yapılacak

  18 Ekim 2020 Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri

  Vali Hulusi Şahin, Batman Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yaklaşık 300 işyerinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundu. Batman Gültepe Mahallesi Kozluk yolu üzerindeki küçük sanayi sitesinin bitişiğinde temelleri atılmaya başlanan işyerlerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Vali Şahin, site yönetiminden yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Site yönetimini girişimlerinden dolayı tebrik eden Vali Şahin, Batman’da aşı ve ekmeği büyütme gayreti gösteren herkesi desteklemeye çalıştıklarını belirterek, sanayi sitesin...