gap başlık

logo

Toplum Siyasilerin Onlarca Adım Önünde


İlhami Işık
dunya2010-@hotmail.com

1 Kasım seçimlerinin sahici bir değerlendirmesini yapalım istiyorum. 7 Haziran ile 1 Kasım arasında geçen kısa zaman ölçeği herkese yetecek kadar derslerle dolu…

Sonuçlar özellikle zaferin sahibi Ak Parti açısından önemli dersler içermektedir. Yaşayarak gördük ki 7 Haziran öncesi 2002’den beri gündem belirleyen Ak Parti artık gündemi takip eden, savunmada kalan ve sürekli dünü tekrar eden bir pozisyona geçmişti.

Bunun 3 temel sebebi vardı.

Demokrasi, Ekonomi ve Barış…

Gerek içeride, gerek bölgede, gerekse Uluslar arası alanda AK Parti’nin 2002’den beri bu topluma gündelik hayatta bile yaşattığı demokrasinin iyileştirilmesi.

100 yılda yapılmayan demokratik hamlelerin 13 yıllık süreçte hayat bulması, insanın yaşama güdüsünü tümüyle rahatlatan ekonomik adımların bu dönemde gerçekleşmesi.

Ve en önemlisi de Türkiye’nin 40 yıllık kanlı bir süreçten barışa evirilmesi bu sonucu doğuran nedenler aslında.

Toplumun bu üç temel değerin tehlikede olduğunu hissetmesi Ak Parti’nin de bunu yönetememesi, yani kirli algılarla yapılan Ak Parti ve özellikle de lideri artık demokrasinin, ekonomik gelişmenin ve barışın önünde engel tezine karşı koyamaması…

Bu argümanı sürekli ama sürekli topluma enjekte eden algı yönetmenlerinin kabiliyetleri 7 Haziran gibi bir süreci hepimize yaşattı.

7 Haziran AK Parti’nin algılara yenilmesi savunma pozisyonunda kalması, toplumun korku ve endişelerine sahici cevaplar verememesi ile sonuçlandı.

Ama 7 Haziran akşamı özellikle de HDP Genel Başkanı Demirtaş’ın “AK Parti ile ne içeride ne dışarıda hiçbir işbirliğine girmeyeceğiz” sözüyle başlayan, muhalefetin de topyekûn bırakın bir koalisyon kurmayı ortak meclis başkanı bile seçememesi, PKK’nin aylar evvel tartışılan Dolmabahçe ve izleme heyetini bahane ederek savaşı başlatması.

Toplumun bütün korku ve endişelerinin giderildiği adres olarak 7 Haziran’da görmüş olduğu muhalefet yerine iktidarın varlığına tekrar yönelmesi, 1 Kasım seçim sonuçlarının ana fotoğrafıdır.

Dün iktidardan uzaklaşan 4,5 milyon oy Bu kirli algılar yüzünden ve Ak Parti’nin bu algıları boşa çıkaramama iradesinden ötürü kırıldığı miktarda tekrar geri dönmesi bence en dikkat çekici durumdur.

7 Haziran Ak Parti’nin yönetememe becerisiydi..

1 Kasım ise muhalefetin bir daha asla elde edemeyeceği muazzam kazanımı elinin tersiyle itme beceriksizliğidir.

Elbette Ak Parti bundan gerekli dersleri çıkardı. Ama bence en sahici dersi Türkiye toplumu bu kadar beceriksiz, bu kadar yönetme kabiliyetinden yoksun ve bu kadar siyaset acizi olan muhalefete sırtını dönerek verdi..

Sonuç olarak Ak Parti eğer elinde hem ödül hem de ceza ile dolaşan bu 4,5 milyonluk karar verici oy kesimini fazlasıyla ciddiye alıp kaygı ve endişelerini, umut ve beklentilerini doğru tanımlamazsa 7 Haziran’da ders çıkarmamıştır demek zorunda kalırız.

Şu açıktır ki toplum siyasilerin onlarca adım önünde olduğunu 1 Kasım tavrı ile göstermiştir.

 

İlhami Işık

dunya2010-@hotmail.com

Share
1930 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...