gap başlık

logo

Toplum Siyasilerin Onlarca Adım Önünde


İlhami Işık
dunya2010-@hotmail.com

1 Kasım seçimlerinin sahici bir değerlendirmesini yapalım istiyorum. 7 Haziran ile 1 Kasım arasında geçen kısa zaman ölçeği herkese yetecek kadar derslerle dolu…

Sonuçlar özellikle zaferin sahibi Ak Parti açısından önemli dersler içermektedir. Yaşayarak gördük ki 7 Haziran öncesi 2002’den beri gündem belirleyen Ak Parti artık gündemi takip eden, savunmada kalan ve sürekli dünü tekrar eden bir pozisyona geçmişti.

Bunun 3 temel sebebi vardı.

Demokrasi, Ekonomi ve Barış…

Gerek içeride, gerek bölgede, gerekse Uluslar arası alanda AK Parti’nin 2002’den beri bu topluma gündelik hayatta bile yaşattığı demokrasinin iyileştirilmesi.

100 yılda yapılmayan demokratik hamlelerin 13 yıllık süreçte hayat bulması, insanın yaşama güdüsünü tümüyle rahatlatan ekonomik adımların bu dönemde gerçekleşmesi.

Ve en önemlisi de Türkiye’nin 40 yıllık kanlı bir süreçten barışa evirilmesi bu sonucu doğuran nedenler aslında.

Toplumun bu üç temel değerin tehlikede olduğunu hissetmesi Ak Parti’nin de bunu yönetememesi, yani kirli algılarla yapılan Ak Parti ve özellikle de lideri artık demokrasinin, ekonomik gelişmenin ve barışın önünde engel tezine karşı koyamaması…

Bu argümanı sürekli ama sürekli topluma enjekte eden algı yönetmenlerinin kabiliyetleri 7 Haziran gibi bir süreci hepimize yaşattı.

7 Haziran AK Parti’nin algılara yenilmesi savunma pozisyonunda kalması, toplumun korku ve endişelerine sahici cevaplar verememesi ile sonuçlandı.

Ama 7 Haziran akşamı özellikle de HDP Genel Başkanı Demirtaş’ın “AK Parti ile ne içeride ne dışarıda hiçbir işbirliğine girmeyeceğiz” sözüyle başlayan, muhalefetin de topyekûn bırakın bir koalisyon kurmayı ortak meclis başkanı bile seçememesi, PKK’nin aylar evvel tartışılan Dolmabahçe ve izleme heyetini bahane ederek savaşı başlatması.

Toplumun bütün korku ve endişelerinin giderildiği adres olarak 7 Haziran’da görmüş olduğu muhalefet yerine iktidarın varlığına tekrar yönelmesi, 1 Kasım seçim sonuçlarının ana fotoğrafıdır.

Dün iktidardan uzaklaşan 4,5 milyon oy Bu kirli algılar yüzünden ve Ak Parti’nin bu algıları boşa çıkaramama iradesinden ötürü kırıldığı miktarda tekrar geri dönmesi bence en dikkat çekici durumdur.

7 Haziran Ak Parti’nin yönetememe becerisiydi..

1 Kasım ise muhalefetin bir daha asla elde edemeyeceği muazzam kazanımı elinin tersiyle itme beceriksizliğidir.

Elbette Ak Parti bundan gerekli dersleri çıkardı. Ama bence en sahici dersi Türkiye toplumu bu kadar beceriksiz, bu kadar yönetme kabiliyetinden yoksun ve bu kadar siyaset acizi olan muhalefete sırtını dönerek verdi..

Sonuç olarak Ak Parti eğer elinde hem ödül hem de ceza ile dolaşan bu 4,5 milyonluk karar verici oy kesimini fazlasıyla ciddiye alıp kaygı ve endişelerini, umut ve beklentilerini doğru tanımlamazsa 7 Haziran’da ders çıkarmamıştır demek zorunda kalırız.

Şu açıktır ki toplum siyasilerin onlarca adım önünde olduğunu 1 Kasım tavrı ile göstermiştir.

 

İlhami Işık

dunya2010-@hotmail.com

Share
2066 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...
 • Batman, yeni eğitim sezonuna hazır mı?

  25 Ağustos 2021 Eğitim, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman genelinde de 6 Eylülde yüz yüze eğitim başlayacak… Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı esir alan covid 19 salgını nedeniyle eğitim camiamız 2 sezonunu maalesef kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanmamış bu 2 eğitim sezonu, doğal olarak çocuklarımızın eğitimini gelecek açısından ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşünsenize 6 sınıfta olan bir öğrenci, pandeminin başlamasıyla birlikte hiç eğitim ve öğretime katılmadan bu yıl 8’ci sınıfa gidecek… 6-7 sınıfta görmediği, işlemediği ve bi...