gap başlık

logo

30 Haziran 2013

Şu İmar Meselesi


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

İlimizde geçen haftanın önemli ve tartışmalı konularından biri arazi ve imar meselesiydi. 

Öncelikle belediye basınının gazetemize karşı nedendir bilinmez ama belediyenin basın toplantılarına çağrılmadığımızı, belediyenin çalışmaları hakkında e-meil almadığımızı ifade etmek istiyorum. Hatta nedenini öğrenmek için aradığım belediye basın müdürü Bayan Narin Erol, telefonlarımada yanıt vermedi.

Neyse o kadarda sorun ve önemli değil…

Bende gelişmeleri basınımızdan takip ettiğim kadarıyla Belediye başkan vekili Sayın Serhat Temel’in fitilini ateşlediği “Batmanda arazi mafyası var ve bunların siyasi uzantıları arkasında duruyor.” gibi söylemi olay yaratmış, arkasından AK Parti milletveki Sayın Ziver Özdemir, başkanın söylemlerini yalanlayarak, tekzip ettirmişti.

İl valimiz Sayın Yılmaz Arslan’da kısmen olaya müdahil olmuş ve konu hakkında basın açıklaması yollamıştı.

Oluşan tepkiler nedeniyle başkan vekili Sayın Serhat Temel geri adım atmış ve sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, olayın çarpıtırılmak istendiğine vurgu yapmıştı.

Bundan 3 yıl öncesinde bu konuyu dönemin valisi Sayın Ahmet Turhan’la görüşmüş, Batman il sınırlarının daraldığını gazetemize açıklamış ve Batman çevresinin genişletilmesi için özel mülk ve hazineye ait arazilerin imar ve iskan izinlerinin alınması için ilgili bakanlıklara yazılar gönderildiğini açıklamıştı.

Evet, Batmanda gerçekten böyle bir sıkıntı var. Sanırım bakanlık gerekli onayı vermiş olmasına rağmen  özellikle yatırımcıların dört gözle beklediği bu onayın neden yürürlüğe girmediğini anlamış değilim.

İl valimiz Sayın Yılmaz Arslan ile belediye başkan vekilimizin Sayın Serhat Temel’in iyi bir çalışma temposu yakaladıklarını düşünürsek, bu sorunun çözümü için bir an önce karar vermeleri Batmanın yararına olacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Bugün 5 yıldızlı otel ihtiyacı başta olmak üzere çok sayıda üretime dayalı yatırımların yapılacağı alanların imar izni bekliyor olması, yatırımcıların önüne konan en büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Hem şunu anlmakta gerçekten zorluk çekiyorum, nasıl oluyorda mesela Silvan yolu üzerinde bazı alanlarda birçok inşaatlar yapılıyorken, aynı güzergah içersinde bazı alanlar imara açılamıyor?

Bu bir çelişki  değil mi? Sizce de entresan değil mi?

Umarım il yöneticilerimiz burası senin alanında, şurası senin yetki dahilinde tartışmalarından uzaklaşıp, el birliği ile bu sorunu birlikte çözerler.

Çünkü bu sorunun çözümü demek; Batmana iş demek, aş demek, istihdam demek, ekonomimizin güçlenmesi demek, Batmanımızın gelişmesi demek…

Share
478 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...
 • GELECEĞİN PETROLSPORLULARI STADA NEDEN ALINMIYOR?

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Bu hafta sonumu her iki haftada bir olduğu gibi yine Batman Petrol Spora ayırdım ve Şehir stadına Artvin Hopa maçını izlemeye gittim. Takımımız taraftarların yoğun ilgisi, desteği ve güzel oyunuyla maçı kazandı, son zamanlarda izlediğimiz en iyi Petrol Sporu izledik. Kaçan pozisyonlar bir hayli çoktu, oynanan oyun mükemmel değilse de iyiydi, daha iyi olacaktır inşallah. Biz aşı takvimini tamamlamış yetişkinler olarak bu maçın zevkine ve atmosferine mazhar olduk fakat, beni maçı kazanmanın sevinci ile eşit düzeyde üzen bir durum oldu, son ...