logo

SİYASETTE BATMAN VE ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

İktidar olmak veya iktidarda kalmak uğruna siyasetin yerleşik gündemini hazırlayanlar, hizmetine talip oldukları toplumun karşılaşabileceği sorunları önceden hesaplayabilme kudretine sahip olmalıdır. Aksi halde seçmen yaşanan bu sorun karşısında tercihlerini belirlemede geçmişte olduğu gibi yine yeni bir davranış modeli sergileyerek gösterebilir.

Dünyada salgınla birlikte başlayan tedarik zincirindeki kopmalar, Avrupa’da enerji fiyatındaki zıplamalar ve ülkemizde hükümetin ortaya koyduğu yeni ekonomik model sebebiyle, hem paramız dolar karşısında büyük bir değer kaybetti, hem de halkın satın alma gücünde ciddi bir gerileme yaşandı.

Uzmanlar 2022 yılında da dünya çapında enerji krizinin devam edeceğini düşünüyor. O zaman ülkemizde aşırı bir şekilde zam alan doğalgazın, akaryakıtın ve elektrik fiyatlarının düşmeyeceğini ve hayat pahalılığının devam edebileceğini tahmin etmek zor değil.

Dünya ekonomik bir buhranın içinde bulunurken ve ülkemiz bu sıkıntıları en yoğun bir şekilde yaşarken, böyle bir dönemde muhalefetin erken seçim çağrısının karşılık göreceği gerçekçi görünmüyor.

Hülasa, Hızla yükselen dolar düşmedikçe, yeni ekonomik modelin olumlu sonucu ortaya çıkmadıkça, enflasyon tek haneli rakama inmedikçe, maaş zamları enflasyonu ezmedikçe hükümet erken seçime gitmeyecektir.

SİYASETTE BATMAN…

Siyasette Batman’ın özelini irdelediğimizde ve aldığımız cevapları derlediğimizde daha önce AK Partiye oy vermiş olan 25-29 yaş aralığındaki gençlerin, 35-40 yaş arasındaki kadınların, Z- kuşağı diye tabir edilen yeni seçmenlerin önemli bir kesiminin DEVA Partisine sıcak baktığını söylemek yanlış olmaz.

Özellikle DEVA Partisinin ekonomi üzerinden yerel gündemi belirleyen siyaseti, sahada sürekli seçmenin içinde bulunması, esnaf, dernek, mahalle ve sektör ziyaretleri, girişimciler, gençler ve kadınlar üzerinde olumlu etki yarattığını söylemek mümkün.

Milli görüşe sahip ve orta yaşın üzerinde bulunan AK Partili seçmenlerin ise GELECEK Partisine doğru bir iştahının olduğunu söyleyenlerin sayısı bir hayli fazla.

GELECEK Partisi üye sayılarını artıran çalışmaları, STK, park, pazar ve AVM ziyaretleriyle yarın seçim olacakmış gibi hummalı bir şekilde çalışıyor.

Bazı görüşlere göre sahada seçmenle birlikte olmak ve onların gönlünde olmak yerine sanal mecrada sanal olarak kalmayı tercih eden yerel siyasetçilerin hatası yüzünden AK Parti Batman il teşkilatı ciddi bir şekilde yıpranmış durumda. Partiye kayıtlı üyelerin bu durumdan olan rahatsızlığı, üyeliklerde artan istifalarla kendini iyice gösteriyor.

Kasım ayında ilimizi ziyaret eden Sayın Reisi Cumhurumuz, coşkulu bir kalabalığa hitap ederken halka üsten bakan ve seçmeni kaybeden bazı teşkilatların bu olumsuz yönelimlerine dikkat çekmişti.

2023’e giderken hataları varsa onlardan uzaklaşacaklarını, eksiklikleri tamamlayacaklarını, safları sık tutacaklarını, üyelerini çoğaltarak yollarına devam edeceklerini, teşkilatlarda eksiklik varsa bunları tamamlamak için canla başla gayret edeceklerini, teşkilata emek verenleri tekrar davet ederek çalışmaların içerisine koyacaklarını ve yeni insanlar kazanarak yollarına devam edeceklerini kaydederek ciddi bir mesaj vermişti.

AK Parti Batman teşkilatı bu mesajı almış mı? Hep birlikte göreceğiz…

İlimizin en güçlü partisi olan HDP, güç zehirlenmesine girmeden cesurca ve kararlıca parti çalışmalarına devam edip bölgenin siyasi iklimini yeni politikalar geliştirerek kendi lehine genişletmek istiyor.

HUDAPAR ise halkın içinde olmaya gayret ederek ve kentin sorunlarını gündemleştirerek çözümlerine katkı sunmaya ve önerilerini kurumlar üzerinde takip ederek yerel siyasetin rotasını belirlemeye çalışıyor.

Son dönemlerde CHP il teşkilatı ağırladığı üst düzey siyasi isimler ve kazanmaya çalıştığı yeni üyelerle bölgede güçlenebilmenin fırsatlarını arıyor. Millet ittifakının en büyük partisi olan CHP’nin yakın tarihe kadar ilimizde esamisi okunmazken, Bölgemizde etkin olan HDP’yle kurduğu yakın siyasi ilişki sayesinde ilimizin ikinci partisi olma konumuna ulaşırsa buna şaşırmamak gerekir.

2021 Kasım ayında, ‘Adım Adım 2023, İl İl Anadolu’ temalı programı kapsamında Batman’a gelen MHP’nin üst düzey heyeti ise, Batman’a daha fazla ziyarette bulunacaklarını ve bölgede etkin olmanın zeminini oluşturmaya niyetli olduklarını belirtiyorlar.

Batman siyaseti hücrelerini canlı tutarak 2023 seçimlerine hazırlanmaya devam edecektir.

Şimdi bütün umudumuz 2022 yılının ülkemiz ekonomisi ve salgının bitmesi için kolay bir yıl olmasıdır.

Kalın sağlıcakla…

Share
570 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

SİYASETTE BATMAN VE ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ…” için 1 yorum

 1. Yusuf : diyor ki:

  İçinde bulunduğumuz siyasi ve ekonomik durumu özlü bir şekilde çok güzel kaleme almış. Emeğinize sağlık

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİYASETTE BATMAN VE ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ…

  13 Ocak 2022 Yazar Makaleleri

  İktidar olmak veya iktidarda kalmak uğruna siyasetin yerleşik gündemini hazırlayanlar, hizmetine talip oldukları toplumun karşılaşabileceği sorunları önceden hesaplayabilme kudretine sahip olmalıdır. Aksi halde seçmen yaşanan bu sorun karşısında tercihlerini belirlemede geçmişte olduğu gibi yine yeni bir davranış modeli sergileyerek gösterebilir. Dünyada salgınla birlikte başlayan tedarik zincirindeki kopmalar, Avrupa’da enerji fiyatındaki zıplamalar ve ülkemizde hükümetin ortaya koyduğu yeni ekonomik model sebebiyle, hem paramız dolar karşı...
 • BELEDİYE BASININDA DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM…

  12 Ocak 2022 Yazar Makaleleri

  Doğrusunu söylemek gerekirse özellikle ülke ekonomisinde yaşanan sıkıntılardan en çok olumsuz yönde etkilenen sektörlerin başında basınımız geliyordu… Üzerine bir de tasarruf tedbirleri eklenince basınımızın ayakta durması, çok daha zor bir hal aldı. Fedakar ve cefakar gazeteci meslektaşlarımız tüm olumsuzluklara rağmen görevlerini en iyi şekilde yapabilmek için, gece gündüz demeden her zaman olduğu gibi yine özverili davranıp bir şekilde ayakta kalma mücadelesi sergilediler. Bildiğiniz gibi gazeteleri ayakta tutan en önemli maddi kay...
 • AMATÖR LİGLER ALLAH’A EMANET

  09 Ocak 2022 Yazar Makaleleri

  Merhaba değerli okurlar, bugün sizlere futbolun en saf, en menfaatten uzak olan ve amatör ruhun tüm heyecanı ile yaşandığı Yerel Amatör Liglerden bahsedeceğim. Gönül isterdi ki futbolun en saf halini ortaya koyan pırlanta gibi gençlerimizin alın teri döktüğü bu sahalar hakkında sizlere sadece güzelliklerden bahsedelim, profesyonel futbolun beşiği olan amatör liglerin ve genç oyuncularımızın tanıtımını yapalım, ama ne yazık ki bu yazımda bir eksiklik, bir ayıptan söz etmek zorunda kaldım. Geçen hafta 19 Mayıs Spor kompleksindeki hazır bulu...
 • SEÇİM YILIMIZ; 2022…

  02 Ocak 2022 Yazar Makaleleri

  Bilindiği gibi, erken ve aksi bir karar alınmadığı sürece ülkemizde Cumhurbaşkanı ve genel seçim tarihi 2023 Haziran ayında yapılacak… Muhalefet partileri her ne kadar erken bir seçim için iktidarı zorlasa da, Cumhur ittifakını oluşturan Ak Parti ve MHP bu talebin gerçekleşmeyeceği yönünde çok ciddi ve kararlı açıklamaları var. Bence de seçim ön görülen tarih olan 2023 Haziranında gerçekleşecek... Ancak, yeni girdiğimiz 2022 yılı ortasından itibaren de ülke olarak seçim havasına gireceğimizi şimdiden söyleyebilirim. Partiler millet...