gap başlık

logo

Sivil İnisiyatif


Afet Geylani AL
afet2641@hotmail.com

Demokratik ülkelerde kamuoyunun daha fazla dikkate alınması, kendi fikir ve isteklerinin gözden geçirilip değerlendirilmesi ya da toplumun tüm branşlarının bir araya gelerek organize bir şekilde teşkilatlanması örgütlü sivil toplum tanımıdır diyebiliriz.

Önemli süreçlerden geçtiğimiz şu günlerde sivil inisiyatifin devreye girmesi toplumun sessizlikten kurtulup ortak akıl ve tavırla tüm katman ve bileşenleriyle aynı doğruda hareket edebilmesi sorunların çözümüne dair birleştirici ve geliştirici olarak etkin rol alması gerekmektedir.

İyiden iyiye ayrıştığımız kin ve nefret tohumlarının atıldığı, ırkçılığın hortlatıldığı, bırakın parti binalarının yakılmasını insanların diri, diri yakılmaya çalışıldığı.

Gazete binalarının basıldığı, hukuksuz bir şekilde bir şehrin kapılarını her türlü gereksinime kapatan hak ve hukuk ihlalleri yetmiyormuş gibi evine kapatılan halka anonslarla hakaret etme boyutuna varan baskı.

Türk-Kürt ayrımı yapılmaya çalışılması, ölülerin buzdolabında saklanması kabul edilemez gerçekler olarak karşımızda duruyor.

Hangi ara birbirimizden bu kadar nefret etmeye başladık?

Şimdilerde büyük yürüyüş diye adlandırılan; Modern ve ileri toplumlarda karşılaştığımız bu hareket keşke “bayrağını al gel’den ziyade farklı kültür ve etnik unsur bileşenlerini bir arada tutabilen bir harekete dönüşebilse.

Şiddete, haksızlığa ve zulme maruz kalanları da içinde barındıra bilse.

Yaşanan son gelişmeler halkın nabzını tutma, hararetini almaksa eğer, bu film izlenmişti.

Cumhuriyet mitingleriyle şimdiki hükümete karşı ulusalcı ve “Ergenekoncular” mitingler düzenlemiş, büyük kalabalıklar toplamış sonuçsa hüsran olmuştu.

Şimdi onların düştüğü duruma farklı sebepten aynı sonuca gidilmeye çalışılıyor.

Kişilerin kolektif ruhla hiçbir devlet mekanizmasına bağlı kalmadan vakıf, dernek, meslek kuruluşları, cemaat ve partilerin ülkenin geleceği için her renk ve her sesin sağduyuyu kendi içinde barındıran çok sesli gönüllü birliktelikler oluşturmalı.

Yine bunun ötesinde devletin halk üzerindeki baskısını ve egemenliğini törpülemeli ve dönüştürücü etkin işlevlere sahip olmasını sağlamalı.

Yoksa bu toplanmalar kuru kalabalıklardan öteye gitmeyecek, toplumsal hafızalarda yer etmeyecektir.

Umarım ve temenni ederim ki partiler üstü olan STK’ların bu hareketi, birçok çevre tarafından dile getirildiği gibi, hükümetin isteği ile değil kendiliğinden halkın isteğiyle etki altında kalmadan gerçekleşmiş olsun

Sivil inisiyatiflerin sonuç alamadığı ya da kendini dinletemediği durumlarda, birçoğumuzun hoşuna gitmese de, itaat etme kültürünün aşılmasını bir önkoşul olarak gören sivil itaatsizlik olgusu karşımıza çıkar.

Sevgiyle kalın.

 

Afel GEYLANİ AL

afet2641@hotmail.com

Share
1916 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...