gap başlık

logo

Sivil İnisiyatif


Afet Geylani AL
afet2641@hotmail.com

Demokratik ülkelerde kamuoyunun daha fazla dikkate alınması, kendi fikir ve isteklerinin gözden geçirilip değerlendirilmesi ya da toplumun tüm branşlarının bir araya gelerek organize bir şekilde teşkilatlanması örgütlü sivil toplum tanımıdır diyebiliriz.

Önemli süreçlerden geçtiğimiz şu günlerde sivil inisiyatifin devreye girmesi toplumun sessizlikten kurtulup ortak akıl ve tavırla tüm katman ve bileşenleriyle aynı doğruda hareket edebilmesi sorunların çözümüne dair birleştirici ve geliştirici olarak etkin rol alması gerekmektedir.

İyiden iyiye ayrıştığımız kin ve nefret tohumlarının atıldığı, ırkçılığın hortlatıldığı, bırakın parti binalarının yakılmasını insanların diri, diri yakılmaya çalışıldığı.

Gazete binalarının basıldığı, hukuksuz bir şekilde bir şehrin kapılarını her türlü gereksinime kapatan hak ve hukuk ihlalleri yetmiyormuş gibi evine kapatılan halka anonslarla hakaret etme boyutuna varan baskı.

Türk-Kürt ayrımı yapılmaya çalışılması, ölülerin buzdolabında saklanması kabul edilemez gerçekler olarak karşımızda duruyor.

Hangi ara birbirimizden bu kadar nefret etmeye başladık?

Şimdilerde büyük yürüyüş diye adlandırılan; Modern ve ileri toplumlarda karşılaştığımız bu hareket keşke “bayrağını al gel’den ziyade farklı kültür ve etnik unsur bileşenlerini bir arada tutabilen bir harekete dönüşebilse.

Şiddete, haksızlığa ve zulme maruz kalanları da içinde barındıra bilse.

Yaşanan son gelişmeler halkın nabzını tutma, hararetini almaksa eğer, bu film izlenmişti.

Cumhuriyet mitingleriyle şimdiki hükümete karşı ulusalcı ve “Ergenekoncular” mitingler düzenlemiş, büyük kalabalıklar toplamış sonuçsa hüsran olmuştu.

Şimdi onların düştüğü duruma farklı sebepten aynı sonuca gidilmeye çalışılıyor.

Kişilerin kolektif ruhla hiçbir devlet mekanizmasına bağlı kalmadan vakıf, dernek, meslek kuruluşları, cemaat ve partilerin ülkenin geleceği için her renk ve her sesin sağduyuyu kendi içinde barındıran çok sesli gönüllü birliktelikler oluşturmalı.

Yine bunun ötesinde devletin halk üzerindeki baskısını ve egemenliğini törpülemeli ve dönüştürücü etkin işlevlere sahip olmasını sağlamalı.

Yoksa bu toplanmalar kuru kalabalıklardan öteye gitmeyecek, toplumsal hafızalarda yer etmeyecektir.

Umarım ve temenni ederim ki partiler üstü olan STK’ların bu hareketi, birçok çevre tarafından dile getirildiği gibi, hükümetin isteği ile değil kendiliğinden halkın isteğiyle etki altında kalmadan gerçekleşmiş olsun

Sivil inisiyatiflerin sonuç alamadığı ya da kendini dinletemediği durumlarda, birçoğumuzun hoşuna gitmese de, itaat etme kültürünün aşılmasını bir önkoşul olarak gören sivil itaatsizlik olgusu karşımıza çıkar.

Sevgiyle kalın.

 

Afel GEYLANİ AL

afet2641@hotmail.com

Share
2067 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...
 • Batman, yeni eğitim sezonuna hazır mı?

  25 Ağustos 2021 Eğitim, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman genelinde de 6 Eylülde yüz yüze eğitim başlayacak… Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı esir alan covid 19 salgını nedeniyle eğitim camiamız 2 sezonunu maalesef kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanmamış bu 2 eğitim sezonu, doğal olarak çocuklarımızın eğitimini gelecek açısından ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşünsenize 6 sınıfta olan bir öğrenci, pandeminin başlamasıyla birlikte hiç eğitim ve öğretime katılmadan bu yıl 8’ci sınıfa gidecek… 6-7 sınıfta görmediği, işlemediği ve bi...