gap başlık

logo

SESSİZLİK…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Ses ne zaman sessizliğe dönüşür hiç düşündünüz mü?

Konuşmak istersiniz ama insanların sizi duymamak için sağırlaştığını görürsünüz.

Konuşmak istersiniz ama siyaseten çözüm makamında olanların sizden kaçtığına şahitlik edersiniz.

Konuşmak istersiniz ama ilgisizlik, sevgisizlik ve boş vermişlik gibi kavramların yüzünüze çarptığını bilirsiniz.

Konuşmak istersiniz ama konuşmanın anlamını yitirdiğini hissedersiniz.

Ve fark edersiniz ki bunu hisseden sessizlik, sesi anlamsızlaştırmış ve kendine asil bir rol biçmiştir.

İşte böyle bir ortamda şayet seçim yapılırsa sessizlikle kendine rol biçen kararsızlar sesini yükselterek, ilgisizliğin, umursamazlığın ve boş vermişliğin hesabını sorarlar.

Ve en kötüsü,

Zarar verirler korkusunu yayarak gerçeklerin üstünü örtmeye çalışanlar, sessizliğin hırçınlığa dönüşeceğini gördüğü ve bildiği halde, hiç ait olmadıkları davaya ihanet ederler.

BATMAN’DA KİŞİ BAŞINA DÜŞEN AKTİF YEŞİL ALAN…

Yeşil alanlar, toplumun yaşam kalitesini arttıran, sosyalleşmeyi sağlayan önemli kriterlerdir.

Toplumun ortaklaşa yararlandığı parklar ve çocuk oyun alanları ile hem diğer insanlarla bir araya gelmek, hem çocukların diğer çocuklarla bir araya gelerek sosyalleşmelerini sağlamak ve hem de sağlıklı zaman geçirmeleri açısından çok kıymetlidir.

Büyük binalar arasına sıkışmış olan Batman’da yeşil alanların yetersiz gelmeye başladığını gören Batman Belediyesi, bu konuda yeni çözümler aramaya başlamıştır.

Hemşerilerimizin temiz hava alabilecekleri, dinlenebilecekleri ve çocuklarımızın oyun oynayabilecekleri yeni alanların oluşturulması için kollarını sıvayan Batman Belediyesi, yapılaşmanın yoğunluğuna paralel olarak ürettiği bu tür hizmetler ile bir taraftan aktif yeşil alan sayımızı yükseltirken, diğer taraftan medeniyet yolculuğunun kilometre taşlarını döşüyor.

Bu kapsamda Batman Barosu bitişiğinde bulunan ve Akdeniz palmiyesi ağaçlarıyla süslenecek olan Kent Meydanı ile Batman sol sahil sulama kanalının şehrimizden geçen yaklaşık 7 km’lik bölümü için, kanalın kenarlarında yapılacak olan bisiklet ve yürüyüş yolu projesi tamamlandığında, bu alanlar şehrimize değer katacak ve muhteşem bir eser olacak.

Kişi başına düşen aktif yeşil alanlara Batmanlıların ihtiyacının ve talebinin yoğun olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bu konuda Batman Belediyesi üzerine düşeni yaparken, bizlere de buraları korumak ve zarar vermemek düşüyor.

Kalın sağlıcakla…

 

Share
691 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MASKELİ YÜZLER

  01 Aralık 2020 Yazar Makaleleri

  Merhaba, Bütün dünya genelinde ve ülkemizde ciddi bir virüsle mücadele etmek durumundayız. Çocuklar, yetişkinler ve yaşlıların kullanmak zorunda olduğu maskeler girdi hayatımıza bir anda. Ve bir anda alışık olmadığımız bir hayatın içinde bulduk kendimizi. Daha önce bilmediğimiz ve ezberleri bozan bir hayat stiliyle yaşamaya çalışıyoruz. Maskeler, sosyal mesafeler ve sokağa çıkma kısıtlamaları… Ne kadar bilindik gelmese de alışmaya başladık bu şekilde yaşamaya. İnsanoğlu her şeye alışır mı? Yoksa sürekli tekrar ettikçe bazı davranışl...
 • CORONAVİRÜS ÇILGINLIĞI VE YAPTIRIMLAR…

  30 Kasım 2020 Yazar Makaleleri

  Covid-19 Tıp dilindeki ismi 2019-ncov Akut Solunum Yolu Hastalığı olan ve Çin Devletinin Hube-i eyaletine bağlı Wuhan şehrindeki hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşındaki kadında görülen ilk vaka ile ortaya çıkmıştır. Tüm ülkelere yayılan bu salgın ölümlere neden olup yaşamı ciddi anlamda etkilemiştir. Bu illete yakalanma yaşın ortalaması 59’dur ve genellikle erkekler etkilenmiştir. Kişi hasta ise yani virüse yakalanmışsa yakın temas halinde yüzüne hapşırması, öksürmesi veya solunum yolu ile bulaşma riski gerçekleşir. Neredeyse bütün...
 • BÜLENT BEY UYUYOR MU, UYUTUYOR MU?  

  28 Kasım 2020 Yazar Makaleleri

  Geçen haftanın gündemi İyi Partinin etkin isimlerinden Ümit Özdağ’ın iddialarıydı. Önce İyi Parti içinde Fetöcü olduğundan söz etti. Daha sonra CHP, SP ve İyi Partinin HDP ile gizli görüşmelerle Anayasa Taslağı hazırladıklarını söyledi. HDP bunu reddetmedi. Ama Kılıçdaroğlu, Akşener ve Temel bey, böyle bir şeyin olmadığını söylediler. Parti içinden birilerinin itirafı ve geçmişteki bazı açıklamaları bunu teyit edince, üç parti başkanı da inkâr ettiklerini açıklamakta sıkıntıya girdiler. İşte tam da bu esnada Bay Bülent, yaptığı açıklamalarıyla ...
 • KATKI OLSUN…

  28 Kasım 2020 Yazar Makaleleri

  Hiç tanıyamadılar. Anlasınlar istedin, o kadar çok kendini ifade etmeye, haklı çıkmaya adadın ki kendini, şu an yaşadığın zihin yorgunluğunun ve önündeki boşluğun sebebini ararken buldun kendini. Kağıttan kaleler yapıyorsun ve bu sefer acaba kim gelip yıkacak diye bekliyorsun. İçten içe gelip yıksınlar istiyorsun. Suçlayacak birilerine ihtiyacın var. Haklı çıkmalısın. Bu gece, haklı olduğunu hissetmeden uyumak istemiyorsun. Bu sefer beklemeyeceksin, bu sefer zihnine yenilmeyeceksin. Haklı çıkma dürtüsü ile gelip hayallerini yıksınlar diye on...