gap başlık

logo

Şerif Akboğa’yla 6 yıl


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Batman il olduğu tarihten beri çok sayıda il yöneticisi ve kurum müdürü görev yaptı.Sanırım ilimizde en uzun görev yapan iki isimden biri, il milli eğitim müdürümüz Sayın Şerif Akboğa’dır…

Eğitim gibi çok önemli bir kurumu yönetmek, bana göre son derece zor bir görevdir. İlimizde yaklaşık 6 yıldır eğitim camiasının başında bulunan Sayın Şerif Akboğa’yı beğenirsiniz beğenmesiniz, seversiniz sevmezsiniz ayrı bir konu ama “Yiğidi öldür ama hakkını yeme…” diye güzel bir deyimimiz vardır.

6 yıl öncesinden günümüze kadar uzanan eğitim sürecinde olumlu gelişmelerin yaşandığını görmemiz mümkün.

Hükümetin Eğitime verdiği önem ve destek sayesinde ilimiz merkezinde daha önceleri bir elin parmaklarını geçmeyen okul sayısı şu sıralar 80’ne ulaşmış durumda.

Artık okullarda 70-80 kişilik sınıflar değil, standarda yakın öğrenci sayısı bulunacak. Aldığım bilgilere göre Batmanda önümüzdeki 1-2 yıl içersinde sınıf mevcutları 30’dan fazla olmayacak ve çift öğün eğitimi son bulacak.

Yılların başarılı hizmetleri sayesinde bu noktalara gelinmesinde elbetteki il milli eğitim müdürümüz Sayın Şerif Akboğa’nın katkısı çok büyük.

Dürüstlüğü, beyefendiliği kişiliği, mütevaziliği ve gerçekten Batman eğitimine hizmet aşkını ilk günden bugüne kadar taşımasını başaran Sayın Şerif Akboğa’yı ve eğitim camiasını aynı zamanda eğitime son derece önem veren bir veli olarak yürekten kutluyorum…  

6 yıldan beri il milli eğitim müdürü olarak  3 valiyle çalışan Sayın Şerif Akboğa eğer başarılı olamasaydı, sanırım bu kadar uzun süre yönettiği kurumun başında kalamazdı.

Gelelim şu çok tartışılan sınav sonuçlarına…    

81 il arasında çok sayıda yapılan sınavlarda Batman inişli çıkışlı bir grafik sergilese bile ben kişisel olarak Batmandaki eğitim kalitesinin son derece yüksek olduğuna inanıyorum.

Son üniversiteye giriş sınavlarına Batmandan giren yaklaşık 18 bin kişiden aslında 4 bin öğrencinin durumuna bakmak lazım. Çünkü bu 4 bin öğrenci, bu yıl eğitim ve öğretim gören öğrencilerimiz… Bu orana göre bir değerlendirme yapmak gerekirse Batmanda başarı oranı, %65’i buluyor. Buda bana göre çok başarılı bir oran.

Siz yıllardır çeşitli nedenlerden dolayı eğitim ve öğretime ara vermiş öğrencilerin toplam değerini, bu yılki başarı oranına bağlamak son derece yanlış bir değerlendirme olur diye düşünüyorum…

Bu yıl aktif olarak sınava giren öğrencilerimizin %65 oranında başarı göstermesi alkışlanacak bir durum iken, bu kurumu yıpratmaya çalışanları anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum.

Ha bu oranının daha üst seviyelere çıkması için elbette tartışalım. Neden ve niçinlerini ilgili birim ve kişiler hesaplasın.

Bu oranın yukarı çıkması okulların, dershanelerin, eğitimcilerin, okul idarecilerinin, velilerin ve en önemlisi öğrencilerin kendi içersinde hesaplaşması lazım.

Bütün olarak değerlendirdiğimizde eğer varsa bir başarısızlık bunu sadece il milli eğitim müdürlüğüne bağlamak büyük haksızlık olur diye düşünüyorum.

Sonuç itibariyle il milli eğitim müdürümüz Sayın Şerif Akboğa ekibi ile birlikte Batman eğitim camiasını imkanları ölçüsünde son derece iyi yönettiğine ve başarılı olduğuna inananlardanım.

Kırıcı ve hakaret edici yazı yada söylemlerle eğitim camiasını yıpratmaya kimsenin hakkının olmadığını belirtmekte yarar görüyorum.

Umarım maliye bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in, il valimiz Sayın Yılmaz Arslan’ın ve il milli eğitim müdürümüz Sayın Şerif Akboğa’nın eğitime verdiği destek ve katkı büyüdükçe, önümüzdeki süreçte Batman eğitimi başarılarıyla devrim yaratacaktır…

Share
417 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...
 • Batman, yeni eğitim sezonuna hazır mı?

  25 Ağustos 2021 Eğitim, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman genelinde de 6 Eylülde yüz yüze eğitim başlayacak… Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı esir alan covid 19 salgını nedeniyle eğitim camiamız 2 sezonunu maalesef kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanmamış bu 2 eğitim sezonu, doğal olarak çocuklarımızın eğitimini gelecek açısından ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşünsenize 6 sınıfta olan bir öğrenci, pandeminin başlamasıyla birlikte hiç eğitim ve öğretime katılmadan bu yıl 8’ci sınıfa gidecek… 6-7 sınıfta görmediği, işlemediği ve bi...