gap başlık

logo

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETİ HEP BİRLİKTE ÖNLEMELİYİZ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Saldırganlık ne yazık ki insanların dünyasında sıklıkla görülmekte olan bir davranış bozukluğudur. Bu bakımdan saldırganlık, bir insanda insanlaşma gelişiminin tamamlanmamış olmasıyla da açıklanabilir.

Yaklaşık bir yıl önce SAĞLIKTA ŞİDDET yasası düzenlenerek, sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulayanlara verilen cezalar artırıldı. Cezalar artırıldı ama sağlık çalışanlarına yönelik şiddet haberleri azalmadan halen basında yer buluyor.

15 Nisan 2020’de yasalaşan düzenlemeye rağmen geçtiğimiz hafta ilimizde iki ayrı saldırıya maruz kalan sağlık çalışanlarını korumak sadece adaletin değil, hepimizin ortak görevidir.

İlimiz Hilal Mahallesi’nde bulunan bir evde corona virüsü testi pozitif çıkan hasta ve yakınlarına muayene ve tedavi hizmeti sunmak için giden filyasyon ekibinin sözlü ve fiili saldırıya uğraması, hepimizi insanlığımızdan utandıracak yakıcı bir hadisedir. Hasta olan birine yardım etmek isteyen hemşirenin parmağının kırılması ise hepimizi düşündürmesi ve insanlığımızdan utandırması gereken büyük bir çirkinliktir.

Bir hastayı evinde muayene ve tedavi etmek için ziyarete giden sağlık ekibine yapılmış olan bu saldırı, ilkelliğiyle, kötülüğüyle, acımasızlığıyla ve çirkinliğiyle, bu şehrin tüm insanlarına yapılmış olan zorba bir davranıştır. Bu saldırıda parmağı kırılan sadece bir hanım hemşire değil, bu şehirde yaşayan bütün kadınlardır, bütün analardır ve bütün bacılardır.

İkinci olay Batman EA Hastanesinde yataklı servis bölümünde yaşanıyor. Yine görevi başında hizmet etmeye gayret eden iki hemşire, hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğruyor.

Sağlık görevlisinin amacı kendisine başvuran hastayı iyileştirmek ve tedavi etmektir. Hoşgörünün, sevginin, saygının ve şifanın kaynağı olan sağlık çalışanlarımıza yapılan her türlü saldırı, hepimizi düşündürmesi ve utandırması gereken bir iğrençliktir.

Sağlık çalışanlarımızın covid19 salgınının başladığı günden bu yana ne kadar yoğun bir mesai harcadığını, nasıl zorlu bir süreçten geçtiğini ve hangi şartlarda ailesini ihmal etmek zorunda kaldığını hepimiz çok iyi görüyor ve biliyoruz.

Elbette ki sağlık hizmetleri sunulurken ve alınırken karşılıklı olarak duygudaşlık, hoşgörü ve iyi niyet herkesin önceliği olmalıdır. Bu bağlamda sağlık çalışanları yasal ve vicdani sorumluluk içerisinde hastayı daimi ve kalıcı şifayla buluşturmak için yoğun bir çaba harcarken, biz şifa bekleyen hastalar sağlık çalışanlarına şiddet ve baskıyla değil, hürmetle, saygıyla ve yardım ederek sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz.

Sorumluluk, sözlü ya da fiili saldırganlık manasına gelmez. Sorumluluk, daha iyi koşullara ulaşmak için birbirimize saygı göstermeyi, ortaya konulan gayreti takdir etmeyi ve en önemlisi birbirimizi anlamayı kapsayan kuşatıcı bir birlikteliktir.

Böylesine zorlu bir süreçte büyük bir yükün altında hizmet veren sağlık çalışanlarının moral bozucu ve motivasyon kırıcı şiddet olaylarıyla enerjisinin düşürülmesi kabul edilebilir değil. Bahse konu saldırılar, Batman il sağlık müdürlüğü tarafından hukuki olarak takip ediliyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse bu olayı takip etmek sadece il sağlık müdürlüğünün değil, başta baro olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarının görevidir. Sesimiz, saldırganların sesinden yüksek çıkmadığı sürece bu vebal hepimizin boynundadır.

Hülasa; her hastalığın bir çaresi vardır. Ancak, her gün çığ gibi büyüyen şiddet hastalığını önlemek ve bitirmek için önce aile terbiyesine başvurmak gerekir.

Atalarımızın dediği gibi öfke gelir göz kızarır, öfke geçer yüz kızarır.

Yüzümüzün kızarmasını istemiyorsak, şifa dağıtan sağlıkçılara her zamandan daha fazla sahip çıkalım ve her zamankinden daha fazla hürmet gösterelim.

Kalın sağlıcakla…

Share
1068 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN KILIĞINDAKİ ŞEYTAN’LAR…

  12 Mayıs 2021 Yazar Makaleleri

  Dünyanın en büyük terör devleti olan İsrail,  Ramazan ayının son Cuma gecesinde Camii içerisinde bulunan Müslümanlara saldırarak, aralarında onlarca çocuğun da yer aldığı mazlum Filistin’li kardeşlerimizi dünyanın gözü önünde katletti. Hep şunu düşünmüşümdür; nasıl oluyor da tüm etrafı Müslüman ve Hıristiyanlarla (Hıristiyanlarda genel olarak Yahudileri sevmez) çevrili olan hem de nüfusu 5,5 milyon gibi küçücük bir yer olan İsrail’e neden hiç kimse sesini çıkartmıyor, bu yaptığı terör eylemlerine ve uyguladığı zulümlere göz yumuyorlar diye… ...
 • OYUNCU EBEVEYN OLMAK

  12 Mayıs 2021 Yazar Makaleleri

  Merhabalar, Minik bir bebeğin gözlerininiz içine baktığındaki parıltısı size neler hissettiriyor? Yada emeklemeye çalışan bir çocuğun sizde uyandırdığı duyguya bakmaya ne dersiniz? Bunları düşündüğümde benim kalbimde bir heyecan ve yüzümde bir tebessüm oluşuyor. Bu muhteşem bağlantı hem çocuğa hem de ebeveyne verilmiş muhteşem bir haz olsa gerek… Doğumla başlayan ve bir ömür boyu devam edecek oyun oynama eylemi; tıpkı nefes almak kadar önemli bir ihtiyaçtır. Bir çocuk oyun oynarken dünyayı keşfetmesi, yeni deneyimler yaşaması ve baş...
 • BİR İYİLİK HAREKETİ-VEFA DESTEK GRUPLARI…

  11 Mayıs 2021 Yazar Makaleleri

  Hamdolsun ki bugün Ramazan ayının son gününe girdik. Ramazanın son iki haftasını "Yoğunlaştırılmış Kapanma" diyebileceğimiz korona önlemleri kısıtlamaları altında geçirdik. Kapanmanın hayata geçirilmesi ve önlemlerin daha da artırılması nedeniyle dezavantajlı konumda bulunan insanların imdadına her zaman ki gibi yine vefa destek grupları yetişti. Batman Valiliği bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Vefa Sosyal Destek Grubu, "Yoğunlaştırılmış Kapanma" döneminde 65 yaş üstü v...
 • KUZİNE Mİ?

  10 Mayıs 2021 Yazar Makaleleri

  Hayat her zaman gerçekten yeniliklere ve sürprizlere açıktır… Geçtiğimiz yıl İzmir Büyük Şehir Belediyesinin yaklaşık 100’e yakın konser organizasyon işini yürüttüğümüz sıralarda tanıdım Ulvi abiyi. Kendisi derya gibi donanımlı ve bilge biri… Kendisini tanımakla ve aynı masada oturup sohbet etmekle kendimi çok şanslı görüyorum. Esas mesleği hukukçu… Halen, profesyonel mesleği olan avukatlığın yanında; İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanlığı, İzmir Milli Kütüphane Derneği Başkanlığı, İzmir Kent Kültürü Ve Gelişimi Platformu Baş...