gap başlık

logo

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETİ HEP BİRLİKTE ÖNLEMELİYİZ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Saldırganlık ne yazık ki insanların dünyasında sıklıkla görülmekte olan bir davranış bozukluğudur. Bu bakımdan saldırganlık, bir insanda insanlaşma gelişiminin tamamlanmamış olmasıyla da açıklanabilir.

Yaklaşık bir yıl önce SAĞLIKTA ŞİDDET yasası düzenlenerek, sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulayanlara verilen cezalar artırıldı. Cezalar artırıldı ama sağlık çalışanlarına yönelik şiddet haberleri azalmadan halen basında yer buluyor.

15 Nisan 2020’de yasalaşan düzenlemeye rağmen geçtiğimiz hafta ilimizde iki ayrı saldırıya maruz kalan sağlık çalışanlarını korumak sadece adaletin değil, hepimizin ortak görevidir.

İlimiz Hilal Mahallesi’nde bulunan bir evde corona virüsü testi pozitif çıkan hasta ve yakınlarına muayene ve tedavi hizmeti sunmak için giden filyasyon ekibinin sözlü ve fiili saldırıya uğraması, hepimizi insanlığımızdan utandıracak yakıcı bir hadisedir. Hasta olan birine yardım etmek isteyen hemşirenin parmağının kırılması ise hepimizi düşündürmesi ve insanlığımızdan utandırması gereken büyük bir çirkinliktir.

Bir hastayı evinde muayene ve tedavi etmek için ziyarete giden sağlık ekibine yapılmış olan bu saldırı, ilkelliğiyle, kötülüğüyle, acımasızlığıyla ve çirkinliğiyle, bu şehrin tüm insanlarına yapılmış olan zorba bir davranıştır. Bu saldırıda parmağı kırılan sadece bir hanım hemşire değil, bu şehirde yaşayan bütün kadınlardır, bütün analardır ve bütün bacılardır.

İkinci olay Batman EA Hastanesinde yataklı servis bölümünde yaşanıyor. Yine görevi başında hizmet etmeye gayret eden iki hemşire, hasta yakınları tarafından sözlü ve fiili saldırıya uğruyor.

Sağlık görevlisinin amacı kendisine başvuran hastayı iyileştirmek ve tedavi etmektir. Hoşgörünün, sevginin, saygının ve şifanın kaynağı olan sağlık çalışanlarımıza yapılan her türlü saldırı, hepimizi düşündürmesi ve utandırması gereken bir iğrençliktir.

Sağlık çalışanlarımızın covid19 salgınının başladığı günden bu yana ne kadar yoğun bir mesai harcadığını, nasıl zorlu bir süreçten geçtiğini ve hangi şartlarda ailesini ihmal etmek zorunda kaldığını hepimiz çok iyi görüyor ve biliyoruz.

Elbette ki sağlık hizmetleri sunulurken ve alınırken karşılıklı olarak duygudaşlık, hoşgörü ve iyi niyet herkesin önceliği olmalıdır. Bu bağlamda sağlık çalışanları yasal ve vicdani sorumluluk içerisinde hastayı daimi ve kalıcı şifayla buluşturmak için yoğun bir çaba harcarken, biz şifa bekleyen hastalar sağlık çalışanlarına şiddet ve baskıyla değil, hürmetle, saygıyla ve yardım ederek sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz.

Sorumluluk, sözlü ya da fiili saldırganlık manasına gelmez. Sorumluluk, daha iyi koşullara ulaşmak için birbirimize saygı göstermeyi, ortaya konulan gayreti takdir etmeyi ve en önemlisi birbirimizi anlamayı kapsayan kuşatıcı bir birlikteliktir.

Böylesine zorlu bir süreçte büyük bir yükün altında hizmet veren sağlık çalışanlarının moral bozucu ve motivasyon kırıcı şiddet olaylarıyla enerjisinin düşürülmesi kabul edilebilir değil. Bahse konu saldırılar, Batman il sağlık müdürlüğü tarafından hukuki olarak takip ediliyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse bu olayı takip etmek sadece il sağlık müdürlüğünün değil, başta baro olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarının görevidir. Sesimiz, saldırganların sesinden yüksek çıkmadığı sürece bu vebal hepimizin boynundadır.

Hülasa; her hastalığın bir çaresi vardır. Ancak, her gün çığ gibi büyüyen şiddet hastalığını önlemek ve bitirmek için önce aile terbiyesine başvurmak gerekir.

Atalarımızın dediği gibi öfke gelir göz kızarır, öfke geçer yüz kızarır.

Yüzümüzün kızarmasını istemiyorsak, şifa dağıtan sağlıkçılara her zamandan daha fazla sahip çıkalım ve her zamankinden daha fazla hürmet gösterelim.

Kalın sağlıcakla…

Share
1124 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN ÜNİVERSİTESİNİN ÖĞRETİM KODLARI PANDEMİYLE BİRLİKTE DEĞİŞTİ…

  26 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  ‘Bilim Dünyasına Açılan Pencere’ ilkesiyle öğrencilerine merhaba diyen Batman Üniversitesi, tarihine ve köklerine bağlı bir üniversite olma yolunda yaklaşık 12399 öğrenciye eğitim vermektedir. 9 fakülte, 1 enstitü, 4 yüksekokul, 7 MYO ve 15 araştırma merkeziyle ülkemizde bilimin gelişmesine katkıda bulunan Batman Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. İdris Demir’le başlayan öğrenci odaklı eğitim/öğretim anlayışı sayesinde öğrenciler için bir cazibe merkezine dönüşmektedir. Pandemiyle birlikte öğretim kodlarını değiştiren Batman Üniversitesi, dij...
 • PAHALILIĞA GÖZ YUMAN VİCDANSIZ BÜROKRAT VE SİYASİLER…

  19 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Son bir yıl içerisinde hayat pahalılığını dile getirmek için vatandaş bas bas bağırıyor, isyan ediyor, tepki gösteriyor… Biz eli kalem tutan bazı cesur gazeteciler, bu şikâyetleri gündeme taşıdık, ilgili ve yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştık ama nafile… Ne bizi, nede vatandaşın bu haklı isyanını ne duyan oldu, nede ilgilenen… Taki Ak Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen gün yaptığı açıklamada hayat pahalılığıyla ve piyasalarda ciddi fahiş fiyat artışı yapan firmalarla mücadele edeceklerini açıkl...
 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...