gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

REKTÖR DURMUŞ “ELEŞTİRİM, DUYARLILIĞI ARTTIRMAYA YÖNELİKTİR”

Batman üniversitesi rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş’un Batman halkı ve öğrenciler için Batmanda Ramazan iftar yemeği vermeyen Belediyeyi eleştirilerine Batman halkından büyük destek geldi. Gazetemizi arayan ve mesaj yollayan çok sayıda vatandaş, Belediyenin son 2 yıl içerisinde yaptığı gibi Ramazan etkinlikleri geleneğinin devam ettirilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.
Belediye eş başkanlarının rektörün Batman halkı için istediği bu haklı talebi, yaptıkları basın açıklamasıyla küçük düşürmeye çalışırken, Prof. Dr. Aydın Durmuş, ders niteliği taşıyan yeni bir açıklama daha yayınladı.
Aydın Durmuş, yaptığı açıklamada; “Batman Belediyesi ve Kızılay’ın işbirliğinde Batman Üniversitesi Merkez Kampüste üniversite öğrencilerinin faydalandığı iftar etkinlikleri bu yıl yapılmıyor dedim sorumlulukları hatırlattım,
Benim görevlerimden ve önceliğimden bir tanesi de sosyal sorumluluk çerçevesinde kurumlarla eş güdüm sağlayarak öğrencilerimizin ihtiyaçlarını (sosyal, ekonomik, spor, kültürel v.b.) tespit etmek, organize etmek ve çözüm üretmek, şehrimize Batmanımıza hizmet etmektir. Batman Üniversitesi ve şehrimizi cazibe merkezi yapmaktır. Öğrencilerimizin çoğunluğunu Bölgemizde yaşayan ailelerin çocuğu ve ihtiyaç sahibi gençlerdir. Bunlara iftar vermek sosyal sorumluluktur. Bu öğrenciler benim idareci olduğum üniversitenin öğrencileridir, bunu hatırlatmak benim görevimdir.
Belediyelerin mahalli alanlarda hizmet üretimlerinde ve bunlara erişimde, bunlara ulaşamayan “yoksun kesim” olarak ifade edebileceğimiz gruplara sosyal yardım ve hizmet sunması, hem anayasal ölçütlerde sosyal devlet olmanın bir gereği hem de doğal görevidir.
Bu çerçevede yerel yönetimlerden beklenen, doğrudan kamu yatırımı yapılması değil belirli bir bölgede veya kentte yatırımların özendirilmesi; yöredeki üretken güçler arasında “aracılık” yapılması; “ortak” bulunması ve sinerji yaratacak şekilde, işbirliğinin sağlanmasıdır. Burada belediyenin görevleri arasında diğer kentli aktörler veya paydaşlarla (yani bir kentin ‘hissedarları’, potansiyel olarak tüm sakinleri) birlikte, yerel kalkınma alanında sorumluluk üstlenmek ve bir “katalizör” (süreçleri kolaylaştırıcı, hızlandırıcı, etkinleştirici) rolüne soyunmak olmalıdır. . Amaçlanan, bir “yerel kalkınma koalisyonu” oluşturmak suretiyle, tüm üretken güçleri harekete geçirmek ve kentin / bölgenin küresel / ulusal yarışta ön almasını mümkün kılmaktır.
Tabii ki ben rektörüm görevim bilim üretmek nitelikli insan yetiştirmek, işsizliği azaltıp şehrin istihdam artışına ve kalkınmasına öncülük etmektir. Eleştirim duyarlılığı arttırmaya yöneliktir. Üniversite devlet kurumudur ve bütün Batmanlılarındır. Kimse cesaret edemediği için bu hatırlatmayı ben yapıyorum. Batmanda yaşayan İnsanlar, Sivil Toplum Kuruluşları, Sendikalar, Gazeteciler, Fikir adamları, Yazarlar, Çizerler, kısacası toplumun dinamikleri keşke bu hatırlatmayı benim yerime onlar yapsalardı. Benim de hatırlatmama gerek kalmazdı. Çünkü bu durum siyaset üstü bir durumdur. Keşke bu hatırlatmayı Belediye başkanına oy vermiş insanlar yapsaydı. Ama kimseden çıt yok. Çıt olmadığı gibi gerçekleri söyledik diye üniversiteye saldırı var. Üniversite gerçekleri söylemekle mükellef…
Kimseden çıt yok Kral çıplak diyemiyorlar… Gerçekleri demektense, Üniversiteye saldırmak alışkanlık haline gelmiş veya kolaylarına geliyor, Üniversite söyler, takdir değerli vatandaşlarındır. Saygılarımla” dedi.

rektor (2)

Share
594 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ