gap başlık

logo

28 Mayıs 2013

Petrolspor Yönetimine Çağrımızdır; Yeter Artık, Petrolsporu Halka Açın


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

Geçen hafta Petrolsporla ilgili bazı eleştirilerimin olacağını yazmış, bu yazıyı da Play Off maçından sonra siz değerli okurlarımla paylaşacağımı belirtmiştim.

Öncelikle Play Off sistemine karşı olduğumu belirtmek isterim. Siz ligi 2 yada 3 sırada bitireceksiniz, direkt bir üst lige çıkmanız gerekirken, sezonu 5. Sırada bitiren bir takım gelip bir maçta sizi yenip hakkınızı elinizden alacak.

Böyle bir adalet olamaz. Bir maç kötü oynayan yandı gitti ve koca bir sezonun emeği bir maçta yok olup gitti…

Bir futbol sever olarak bu uygulamanın mutlak suretle kaldırılmasını TFF’den istiyor ve bekliyorum.

Şimdi gelelim Play Off maçına…

Üzülerek gördük ki, büyük umut ve beklentilerle Play Off’a çıkan temsilcimiz Petrolspor, maalesef ilk maçta Ümraniyespora yenilerek 2. Lig hayallerimizi başka bir sezona bıraktı.

Sezonun en kötü futbolunu en kritik ve en önemli maçta yaşayan Petrolsporu doğrusunu söylemek gerekirse Ümraniye maçında tanıyamadım.

Kazanmak için mücadeleden yoksun, ruhsuz ve son derece bezgin bir şekilde sahada avanak avanak dolaşan futbolcular, belliki Antalya’da erken kampa girmiş ve çok güzel tatil yapmış…

Bu mağlubiyetin başlıca sorumlusu elbetteki teknik direktör Adnan Şentürk ile futbolcularındır. Bir takımın bu kadar önemli bir maçta bu kadar kötü oynamasına hakkı yoktur.

Mücadele yok, pas yok, şut yok, atak yok, baskı yok…

Böyle olunca mağlubiyet elbette kaçınılmaz olur. Bence Ümraniye bizden çok daha iyi oynadı, daha çok inandı, daha çok mücadele etti ve hak ettiği galibiyeti aldı.

Elbetteki futbol 3 neticeli bir oyun. Yenilmekte var, yenmekte. Maalesef Petrolspor bu şansı iyi kullanamadı ve elendi. Bu yenilgiyide çok fazla abartıp, hemen kelle avcılığı yapmamak lazım diye düşünüyorum.

Çünkü sezon başından beri bu takımın hedefi play off oynamaktı ve şansı yaver giderse 2. lige çıkmaktı… Petrolspor bu hedefine ulaştı ama 2. Lige çıkamadı. Bunun neden ve niçinlerini şimdi oturup konuşmalıyız.

Önerilerimizi ve eleştirilerimizi yapma zamanı geldi…

TPAO Bölge müdürü ve Petrolspor kulüp başkanı Sayın Gökhan Akın’ın iyi niyetinden en ufak kuşkum yok. Ancak bu kulüpte sanki anayasanın değişmez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeze benzeyen bir tüzüğü var.

Sayın Akın’ın Petrolspora yapacağı en büyük hizmetin bu tüzüğü değiştirip, Petrolspor yönetimini Batman kamuoyuna açması olacaktır.

Her seferinde bu takım TPAO’nun değil Batmanındır diye bas bas bağıran yöneticilere; ‘o zaman yönetimi de Batmana açın ve samimiyetinizi görelim.’demek en doğal hakkımız…

Bugün Türkiye’nin en büyük kulüpleri bile katılımcı, şeffaf, çoğulcu ve kulübün menfaatlerini göz önünde bulundurarak tüzük değişikliğine gidip bunu hizmet olarak kongre üyelerine sunuyorsa, Petrolspor bu tüzük değişikliğini çok daha rahat yapabilir diye düşünüyorum.

Onun için ilk iş Petrolsporun mevcut tüzüğünü değiştirip halka açmak, Batman Petrolsporun ve Batman futbolunun önünü açacağına olan inancımı Petrolspor yönetimine belirtmek isterim.

ALT YAPI PROFESYONEL ELLERE VERİLSİN 

Diğer öneml bir konu Petrolsporun Alt yapısı…

Kimse yanlış anlamasın ama son 5 sezondur bu takımın alt yapısında yetişip gerek Batman ve gerekse ülke futboluna kazandırdığı tek bir isim yok… Burada sıkıntıların yaşandığını sağır sultan bile biliyor.

Deplasmanlı Gençlik geliştirme grup maçlarında hiçbir başarı elde edemeyen Petrolspor yönetiminin alt yapı hocalarından ‘neden futbolcu yetiştiremiyorsunuz?’ diye hesap sorması gerektiğini düşünüyorum.

Eğer bir alt yapı hocası bitmiş bir sezonda futbolcularına bana gelen bilgilere göre 60 tur koşturuyorsa, hadi buna inanmadım diyelim ki 30-40 tur koşturmuş olsun, bunun futbol bilimselliği ile uzaktan yakından alakası yok.

Bazı alt yapı hocaları kendi şahsi egoları yüzünden futbolcularını kadro dışı bırakıyorsa, haftanın 4-5 günü antreman yaptıran bir zihniyet sistemli ve programlı çalışmıyorsa oradan  futbolcu çıkması mümkün değil…

Çünkü ben futboldan gelen biri olarak böyle antereman uygulamalarının futbolcuya yarar yerine zarar verdiğini çok iyi biliyorum. İddia ediyorum bitmiş bir sezondan sonra haftada 4-5 gün antreman yapan bir alt yapı takımı bu ülkede varsa (Petrolspor Hariç) ben bir daha futboldan bahsetmeyeceğim.

Sanırım alt yapıdan A Takıma çıkan bazı oyuncular sürekli sakat ve hazır durumda olmadan Profesyonel takıma gidiyor. Buda alt yapıdaki antreman bilncinin ne kadar yetersiz ve bilgiden yoksun olduğunu  gözler önüne seriyor.Bunun neden ve niçinleride iyice araştırılmalıdır diye düşünüyorum.

Sezon başından beri kendi iç barışını yakalayamayan ve sürekli hocalar arasında yaşanan problemler, kavgalar, alt yapıdaki futbolcu adaylarımızı olumsuz yönde etkiledi ve bunun sonuçları akedemi ligi maçlarına yansıdı.

Sonuç Hüsran…

Önerim şu ki; Petrolspor yönetimi alt yapısını profesyonel ellere teslim etmek zorunda.  Ülkemizde futbolda isim yapmış ve altyapıdan anlayan tecrübeli bir koordinatörü Petrolspor yönetimi bulmak zorunda.

Hele hele yeni tesislerin bitmesiyle birlikte petrolsporun geleceği için böyle bir değişime çok ama çok ihtiyacı var…

Alt yapıdan sorumlu olacak olan koordinatör, kendi çalışma arkadaşlarını kendisi belirleyecek ve gerek fiziki, gerek sosyoljik ve gerekse antreman programlarını her yaş grubuna göre tespit edip uygulayacak veya uygulatıracak.

Alt yapı hocaları koordinatörleriyle birlikte uyumlu ve disiplinli çalışacak, dost ahbap ilişkileri sonlandırılacak  ve üst yapıya ancak böyle bir sistemle futbolcu kazandırılabilecektir.

Yönetim, Petrolsporun alt yapısında çalıştırılacak olan genel koordinatör ile alt yapı hocaları bir an önce belirlemeli ve işi sıkı tutarak önümüzdeki sezona hazır ve iddialı konuma getirilmelidir…

PETROLSPOR YENİ YÖNETİMİNİ OLUŞTURMALI

Bu önemli konudan sonra diğer önemli bir konu da önümüzdeki sezonda görev alacak yeni yönetimin yapılanmasına yönelik olacaktır.

Petrolsporun mevcut tüzüğüne göre 2012-2013 futbol sezonundan sonra mevcut yönetim kurulu, istifasını başkana sunacak ve başkan önümüzdeki sezonda hangi isimlerle çalışacağına insiyatif kullanarak karar verecek.

Başkan Sayın Gökhan Akın mevcut yönetimden kimseyi alır mı almaz mı, yada düşündüğü yöneticiler, verilecek görevi kabul eder mi etmez mi şuan bilinmez ama ne olacaksa neye karar verilecekse verilsin bunu en kısa zamanda uygulamaya koymak, Petrolsporun menfaatine ve çıkarına olacaktır.

Baştada belirttiğim gibi inşallah tüzük değişir ve Batman kamuoyunun benimsediği yeni isimler, yeni yüzler hem maddi hemde manevi destekleriyle birlikte Petrolsporumuzun gücüne güç katar.

Oluşacak yeni yönetim hiç vakit kaybetmeden önümüzdeki sezon çalışmalarına başlayacak, teknik heyetin raporu doğrultusunda takımın eksik gördüğü mevkilerine gerekli takviyeleri yaparak transfer çalışmalarına başlamalıdır.

Petrolspor yönetimi genel müdürlüğe bir an önce 2013-2014 futbol sezonu için ödenek talebini iletmeli ve çıkacak rakama göre harcama yapmaları lazım.

TPAO Genel müdürlüğü süper ligde bir çok maça reklam verirken, kendi öz takımına önümüzdeki sezon için ciddi bir rakam ayırmasını Batman spor kamuoyu olarak hep birlikte sağlamalıyız diye düşünüyorum.

Sağduyulu, bilgili, tecrübeli ve Batmanı ileriye taşıyacak bir yönetimi oluşturmak Sayın Gökhan Akın’ın başlıca görevidir.

Umarım bunun farkında olarak adımlar atacaktır.

PETROLSPOR TARAFTARI GÖREVİNİ BAŞARIYLA YAPTI

2012-2013 Futbol sezonunda Batmanlı futbolseverler takımına destek vermek için her maçta şehir stadını doldurarak görevini başarıyla yerine getirdiğini gördük.

Batman taraftarlar derneği başkanı Özdemir Çelik başta olmak üzere Yarasalar taraftarlar grubunu bir futbolsever olarak alkışlıyorum. Her maçı centilmenlik çerçevesinde izleyerek temsilcimize büyük katkı sunmuştur.

Zaten Petrolspor içerde elde ettiği galibiyetler sayesinde Play Off’a gitme şansını yakaladı. Buda taraftar desteğinin ne kadar güçlü olduğuna açık bir örnektir.

Taraftarların bazı maçlarda takıma gösterdiği tepkiyide Petrolspor yönetimi olarak anlayışla karşılamak lazım.

Takım ve taraftara olarak bu sezon aldığımız tecrübeden istifade ederek inşallah önümüzdeki sezon direkt şampiyon olmak için güç birliği yapılır ve güle oynaya hak ettiğimiz 2. Lige çıkarız.

Evet Sayın Başkan Gökhan Akın; 

Benim kısa ve öz olarak bu sezon ve önümüzdeki sezon ile ilgili görüş ve önerilerim bu yönde. Dikkate alırsınız, almassınız bu tamamen sizin takdirinizde. Alacağınız karar ne olursa olsun inşallah hayırlı olur.

Şunu unutmayın ki, bu sezon Play off oynayan Petrolsporun hedefi önümüzdeki sezon için artık direkt şampiyon olması yönünde olması lazım. Zaten Batman spor kamuoyunun beklentileride bu yöndedir…

Mansur OBUT

Share
412 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...
 • GELECEĞİN PETROLSPORLULARI STADA NEDEN ALINMIYOR?

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Bu hafta sonumu her iki haftada bir olduğu gibi yine Batman Petrol Spora ayırdım ve Şehir stadına Artvin Hopa maçını izlemeye gittim. Takımımız taraftarların yoğun ilgisi, desteği ve güzel oyunuyla maçı kazandı, son zamanlarda izlediğimiz en iyi Petrol Sporu izledik. Kaçan pozisyonlar bir hayli çoktu, oynanan oyun mükemmel değilse de iyiydi, daha iyi olacaktır inşallah. Biz aşı takvimini tamamlamış yetişkinler olarak bu maçın zevkine ve atmosferine mazhar olduk fakat, beni maçı kazanmanın sevinci ile eşit düzeyde üzen bir durum oldu, son ...