gap başlık

logo

PERSONALAR


EMİNE SENA ALTUN
psk.senaaltun@gmail.com

Merhaba,

Günlük yaşantımızda bulunduğumuz yerlerde ve girdiğimiz rollerle kaç farklı “personayla” yaşamaktayız? Bu farklı tavırlar ve davranışların değişmesinin sebepleri nelerdir? Persona, kelimesinin Türkçe karşılığı maske anlamındadır.

Jung, tarafından ortaya atılan, bireyin günlük yaşamındaki ihtiyaçlarının karşılaması için kullandığı tavrı tanımlar. Bu tanımı bir örnek ile daha sade bir anlatıma dönüştürebiliriz. Örneğin; bir adamın iş yerinde güler yüzlü ve merhametli olduğu gözlemlenirken, evinde daha asabi olduğu gözlemlenebilir. Veyahut trafikte daha sinirli olduğu sonucuna varabiliriz.

Parçada zıtlık gibi görünen bu maskelerin bütünde normal bir insanda karakter bölünmesi yaşanarak, kişilik varlığından söz edebiliriz.

Bir bebek doğduğu andan itibaren üç özellikle hayata gelir. Bunlar; yaratıcılık, cesaret ve spontanite kavramlarıdır. Yaratıcılık ve cesaret günlük hayatta kullanıldığı için anlaşılacağını düşünüyorum. Fakat spontane kavramını biraz daha açarak anlatıla bilinir. Spontane; herhangi bir plana karşı canının istediğini yapabilmek ve devam edebilmekle ilgilidir. Kişinin benliğinden ve kendiliğinden geldiği davranışlardır.

Bir çocuk düşünelim ve merak duygusu ile yeni yeni yürümeye başlıyor. Bu davranış içinden gelen keşiflerin sonucunda ortaya çıkan bir eylem şekline dönüşüyor. Yani planlı ve yapmacık bir şekilde değil.

Spontanite, içten gelen bir davranış biçimidir. Bir çocuk anneye yaranabilmek adına iyi çocuk olma rolünü üstlenmez. Çocuk içinden geldiği gibi davranır. Ve sonradan artık büyüdükçe rol yapmayı öğrenir.

Peki bu kadar doğal bir başlangıç sonradan nasıl kirleniyor?

İlk doğduğumuz andan itibaren hayata somatik rollerle başlıyoruz. Acıkan, karnı ağrıyan ve uykusu gelen gibi rollerden oluşmaktadır.

Daha sonra psikolojik rollerde ekleniyor. Bunlar; sevgi gören, hayal kırıklığına uğrayan, üzülen, sevinen ve özleyen gibi. Yaş ilerledikçe sosyal rollerimiz de devreye girmeye başlıyor.

Bunlarda; öğretmen, öğrenci, arkadaş ve eğitmen gibi rollerdir. Bunca roller eklenince kişi hayatına giren başkaları için yaşamaya, onlara daha sevimli görünmek için kendinden vazgeçtiği ve ihtiyaçlarını göz ardı ettiği anlar da oluşabiliyor.

Örneğin, bir kadın kayınvalidesi onu sevsin diye onun bütün istek ve ihtiyaçlarını karşılaması ve kendi isteklerinin başkasının isteklerinin üstünde tutuyor olmasıdır.

Ya da bir adam patronuyla arası bozulmasın diye haksızlıklar karşısında itiraz etmemesidir. Bunların hepsi karşı taraftan onay almak ve sevilmek için yapılır. Bu da bireylerin, “ben” olarak varlığını sürdürebilmek için bir insanın “beni” sevmesi beklentisinden kaynaklanmaktadır. Ve kendimizden vazgeçerek bir role bürünmüş oluyoruz. Personalar da bizim rol bilincimizden ortaya çıkıyor. Bu rollere girmeyi tercih ediyoruz.

Yapmak ve yapmamak bizim elimizdedir. İçten geldiği için değildir bu davranışlar başkasını memnun etmek içindir. Bu davranışın ayrımını yapmak her kişinin kendi içinde yatar. Bunun fark edilmesi ve değiştirilmesi de kişinin arzusuna kalmış bir karardır. İçten içe hissedilen rahatsızlığa sadece göz yummamaktır bütün mesele…

Aşkın olma hali; daha huzurlu olma halidir. Yaratıcılık, cesaret ve spontanite kavramlarını hayatımıza entegre ettiğimizde huzuru yakalama şansımız artmaktadır.

Her vazgeçişin bir bedeli vardır. Bireyin, ben olmasını engelleyen şeyleri hayatından çıkarmanın sadece cesarete ihtiyaçları vardır.

Bedelini ödeyebileceğiniz ve size iyi gelen adımları atmanız temennisiyle…

 

 

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/Persona

Share
940 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PAHALILIĞA GÖZ YUMAN VİCDANSIZ BÜROKRAT VE SİYASİLER…

  19 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Son bir yıl içerisinde hayat pahalılığını dile getirmek için vatandaş bas bas bağırıyor, isyan ediyor, tepki gösteriyor… Biz eli kalem tutan bazı cesur gazeteciler, bu şikâyetleri gündeme taşıdık, ilgili ve yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştık ama nafile… Ne bizi, nede vatandaşın bu haklı isyanını ne duyan oldu, nede ilgilenen… Taki Ak Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen gün yaptığı açıklamada hayat pahalılığıyla ve piyasalarda ciddi fahiş fiyat artışı yapan firmalarla mücadele edeceklerini açıkl...
 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...