gap başlık

logo

PANİĞE GEREK YOK…


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Gerçekten paniğe gerek yok ve hiçbir faydası da yok. Karşılaşma olasılığınızın çok çok düşük olduğu Çin virüsünün size vermeyeceği zararı, yaratılan panikle çok daha fazlasını kendinize, çevrenize ve topluma veriyorsunuz.

Gerçekten hayretle içindeyim. Ölümden korkmayan, korkmadığını söyleyen insanların, görmedikleri Çin virüsünden bu kadar korkmalarına şaşırmaktayım.

Kabadayılık yapanların, devlete meydan okuyanların, insanları egemenliklerine alıp tek tipleştirmeye çalışanların, küçücük bir virüsten bu kadar korkup, kaçacak yer aramalarına şaşırmaktayım. Cedelleşen, ölümleri kanıksayan, çevrelerinde milyonlarca kadın çocuk masum insanların savaş uçakları ve füzelerle katledilmelerine duyarsızlaşan insanların, Çin’den yayılan bir Virüs için bu kadar panik yapmalarını hayretler içinde izlemekteyim.

Bir milyonu aşkın insanın katledildiği Suriye’den, ölüm yağdıran uçak, tank ve toplardan kaçan masum insanları ayıplayan bazı insanların, duyduğu Çin virüsünden bu kadar korkup panik yapmalarını ibretle görüyoruz.

Yapılan zamlar için hükümetleri suçlayan, fiyatları yükseltmek için mal stoklayanları lanetleyenlerin, Çin’de çıkan bir virüs için market raflarını boşaltarak yemeyecekleri kadar gıda stoklayarak fahiş fiyat artışlarına sebep olanları hayretler içinde izlemekteyim.

Bu telaş ve panik neden?

Ölmeyecek insan mı var?

Her gün çevrenizden birileri ölmüyor mu?

Dünyada 8 milyara yakın insan yaşamaktadır. Ve şimdiye kadar bu hastalığa yakalananların sayısı yaklaşık olarak 150.000 olarak ifade edilmektedir. Bunların 70.000 kadarı tedavi edilerek taburcu edilmiştir. Ve bu hastalığa yakalananlardan 5500 kadarının öldüğü söylenmektedir. Yani ölüm oranı 14 milyondan 1 bile değildir.

5 hastanın tespit edildiği ülkemizde de çok şükür ki ölüm yok. Kısacası sizin, benim bu hastalığa yakalanma oranımız milyonda bir bile değil. Ama başka sebeplerle her gün çevremizde birileri ölmektedir. Kalp hastalıklarından, mide ve bağırsak hastalıklarından, beyin kanaması ve diyabetten, kanserden.

Ölenlerin oranı çok çok daha fazladır. Ve maalesef virüse gösterdiğimiz hassasiyetin yüzde birini bu hastalıklara karşı göstermiyor, bu hastalıklara yol açan sebeplerden korunmuyoruz. Maalesef birçoğumuzun desteklediği, masum gösterdiği şiddet/terör olaylarında verdiğimiz ölü ve zararlar çok çok daha fazladır ve maalesef buradaki ölümlere aynı hassasiyeti göstermiyoruz.

Bizden! Olunca ağlıyor, feryat ediyoruz ama ölen muhalif olunca, sanki hak etmiş gibi seviniyoruz. Ve maalesef çoğumuzun ihlal ve ihmallerimiz sonucu sebep olduğumuz trafik kazalarında, ölenlerin oranı çok daha fazladır ve kuralları ihlale devam ediyoruz. Uyuşturucu, alkol ve sigaranın sebep olduğu hastalıklardan ölenlerin oranı çok daha fazladır ama maalesef bu zehirleri kullanmaya devam ediyoruz. Kadın cinayetleri, çocuk cinayetleri ve siyasi cinayetlerden ölenlerin oranı çok daha fazladır ama maalesef aynı duyarlılığı göstermiyoruz.

Havaların ısınmasıyla bu mikrobun kaybolacağı söyleniyor. Hastalığın çıktığı ve günlük ölümlerin 250’ye çıktığı Çin’de, artık insanlar başarıyla tedavi edilmekte ve ölümler tek haneli rakamlara düşmüştür. Ben bu ilacın bazı karanlık güçlerce depolarda bekletildiğine inanıyorum.

Ama çok şükür ki Belçika onlardan önce davranarak ilacı bulduğunu açıkladı. Yani bu kadar korkmaya ve panik yapmaya gerek yok.

Elbette hastalıklara yakalanmamak için bütün tedbirlerinizi alın. Özellikle dinimizin de emri olan temizliğe dikkat edin. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye çalışın. Bol bol su için. Hazır gıdalardan mümkün mertebe uzak durun. Alışkanlık haline getirdiğimiz ve her gün ilerlettiğimiz lüzumsuz sarılma ve öpüşmelerden kaçının.

Hey virüs sen neymişsin be! Eminim ki, insanlar senden korktukları kadar, Allah’tan ve hesap vermekten korksalardı, hiçbir kötülüğe yanaşmayacaklardı.

Aslında ölüm ve virüslerden korkmanın asıl sebebi, bazılarının yok olmaktan, bazılarının da ahiret hesabından korkmalarından kaynaklanmaktadır. Eğer imanınızı güzel amellerle güçlendirir, kul hakkına girmeden iyiliklere yönelir ve kötülüklerden sakınırsanız, ölümün Cennete açılan bir kapı olduğu inancıyla biraz daha rahatlarsınız.

Mikropsuz ve virüssüz bir gelecek dileğiyle.

Share
3846 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PAHALILIĞA GÖZ YUMAN VİCDANSIZ BÜROKRAT VE SİYASİLER…

  19 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Son bir yıl içerisinde hayat pahalılığını dile getirmek için vatandaş bas bas bağırıyor, isyan ediyor, tepki gösteriyor… Biz eli kalem tutan bazı cesur gazeteciler, bu şikâyetleri gündeme taşıdık, ilgili ve yetkililerin dikkatini çekmeye çalıştık ama nafile… Ne bizi, nede vatandaşın bu haklı isyanını ne duyan oldu, nede ilgilenen… Taki Ak Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen gün yaptığı açıklamada hayat pahalılığıyla ve piyasalarda ciddi fahiş fiyat artışı yapan firmalarla mücadele edeceklerini açıkl...
 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...