logo

ÖZEL ÇOCUKLARIN İLK ADRESİ – BATMAN RAM…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Rehberlik Araştırma Merkezi yani RAM, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde özel olarak çalışan ve özel eğitim ile beraber psikolojik danışmanlık konularında ailelere ücretsiz olarak destek veren bir kurumdur.

Kurumda özel eğitim öğretmenleri ile beraber psikolojik danışmanların çalıştığı Batman Rehberlik Araştırma Merkezinin ortaya koyduğu çalışmalar, gerçekten büyük bir takdiri hak ediyor.

Okul öncesinden üniversiteye kadar her derecede okul ve çevrede, zihinsel, duygusal ve sosyal problemi olanlarla ilgilenen, okullarda başarısız olan çocukları inceleyip yaşadıkları problemin nedenlerini araştıran, okullara ve ailelere rehberlik yapan Batman RAM, İlimizde eğitsel tanılama, izleme, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri konusunda gerçekten çok verimli çalışmalar yapmaktadır.

Bunlara ilaveten öğrencilerin okul başarısızlıklarını inceleme, okullarda taramalar yapma, desteğe ihtiyaç duyan öğrencileri tedaviye yönlendirme, test geliştirme ve zekâ özürlü çocuklar için özel sınıflar açma gibi görevleri yerine getiren Batman RAM, yardıma ihtiyacı olan öğrenciler hakkında detaylı incelemeler başlatarak istenen destek konusunda büyük gayretler ortaya koyuyor.

Batman’da öğretim liderliği görevini üstlenen Rehberlik ve Araştırma Merkezi, bazılarına göre sadece sınırlı sayıdaki özel gereksinimi bulunan öğrencilere hizmet ediyor gibi gözükebilir. Oysa ilkokul, ortaokul ve liselerde, özel eğitime ihtiyacı olan tüm öğrencilere RAM tarafından çok nitelikli ve çözüme yönelik hizmetler verilmektedir.

Bu bağlamda Batman RAM tarafından ilimizde bulunan çocukların/öğrencilerin olası bağımlılığı konusunda bilinç düzeylerini arttırmak üzere ebeveynlere yönelik güzel bir proje geliştirilmiş;

Her türlü bağımlılık, ergenlik dönemi, olumlu aile tutumları ve akademik başarıyı artırma yöntemleri gibi öğrencileri doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen konularda ebeveynlerin bilinçlendirilmesi için 2019 yılında Koruyucu Meleğim Annem Projesini geliştiren Batman RAM, bu konularda gelişimsel ve önleyici rehberlik hizmetlerine başlamıştır.

Salgın hastalığın olduğu dönemlerde bile boş durmayan Batman Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Merkezde bulunan ortaokul ve liselerde öğrencisi olan anneler için eğitimler gerçekleştirmiş ve 6 Kasım 2021 ile 26 Mart 2022 tarihleri arası her Cumartesi günü okullarda annelere eğitim vermiştir.

Proje içerik oluşturma ekibi tarafından oluşturulan  “Ebeveyn Bağımlılık Bilgilendirme Kitapçığı”, eğitime katılan tüm annelere dağıtılırken, oluşturulan bu kitapçığın daha fazla kitlelere ulaştırılması için Türkçe seslendirilmesinin yapılması ve çevrimiçi kanallarda dağıtılması, müthiş bir etkileşim sağlamıştır.

Ebeveyn Bağımlılık Bilgilendirme Kitapçığının” ilimize bağlı ilçe, belde, köy ve mezralarda sadece Kürtçe dilini konuşabilen annelerin istifadesine sunulabilmesi için, bu dilde de seslendirilmesinin yapılarak ebeveynlerin hizmetine sunulmasının, arzu edilen etkileşimi daha fazla büyütebileceği fikrine ben de katılıyorum.

Zira Batman RAM tarafından 6 Kasım 2021 ile 25 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılan eğitimlerde, lisede öğrencisi olan 764, ortaokulda ise öğrencisi olan 1664 anneye bağımlılık eğitiminin verilmesi, annelerin projeye olan özel ilgisini göstermektedir.

Edindiğim izlenime göre Batman Rehberlik ve Araştırma Merkezi, sınırlı sayıda personele rağmen okullara danışmanlık yapmak için büyük bir fedakârlık örneği göstererek mühim bir gayret sarf etmektedir.

Çocuklarının gelişimsel bir gerilik yaşadığı konusunda şüphe duyan ailelerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Batman Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Çocuğun yetersizlik türüne göre uygun yönlendirmelerde bulunarak, ailelere her konuda destek vermeye hazır bir kurumdur.

Çocuklarda gelişimsel gerilik olmazsa bile teknoloji bağımlılığının arttığı bir dönemde, Batman Rehberlik ve Araştırma Merkez’inin çalışmalarını görmek, atölyelerini ziyaret etmek ve ücretsiz desteklerini öğrenmek üzere bu kuruma gitmenizi yüksek bir öncelik olarak tavsiye ederim.

Kalın sağlıcakla..

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN VALİLİĞİ ANIZ YANGINLARI İLE MÜCADELE TOPLANTISI YAPMALI…

  26 Haziran 2022 Yazar Makaleleri

  Sağlıklı bir gelecek ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmanın yolu; doğal hayatı korumakla mümkündür. Muğla’nın Marmaris ilçesinde başlayan yangın ciğerlerimizi yakarcasına hepimizi hem derinden üzüyor hem de orada yaşayanların nefes almasını zorlaştırarak ciddi solunum problemlerine yol açıyor. Sadece bizim değil aynı zamanda bizim gibi nefes alması gereken tabiat ananın da oluşan tahribat sebebiyle nefes alması zorlaşıyor ve doğa bundan olumsuz bir şekilde etkileniyor. Bu bölgede yaşayan ins...
 • PETROLSPORDA YENİ DÖNEME AZ KALDI

  25 Haziran 2022 Yazar Makaleleri

  Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta içerisinde PetrolsporunTPAO’ya devredilmesi konusunu ilk olarak Batman spor kamuoyuna ben duyurmuştum… Tabi haberin yayılmasından sonra da özellikle taraftarlarımız ve Petrolspor sevdalılarının büyük bir kısmı, Petrolsporuntekrar TPAO bünyesine alınması yönünde görüş bildirdiler. Bende aynı fikirdeyim… Çünkü hepimiz şunu çok iyi gördük ve anladık ki, TPAO’dan özel sektöre devredildikten sonra tüm iyi niyet çalışmalarına rağmen özel sektör böylesine mali külfeti yüksek bir alanda dayanması pekte mümkün olm...
 • ÖZEL ÇOCUKLARIN İLK ADRESİ – BATMAN RAM…

  21 Haziran 2022 Yazar Makaleleri

  Rehberlik Araştırma Merkezi yani RAM, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde özel olarak çalışan ve özel eğitim ile beraber psikolojik danışmanlık konularında ailelere ücretsiz olarak destek veren bir kurumdur. Kurumda özel eğitim öğretmenleri ile beraber psikolojik danışmanların çalıştığı Batman Rehberlik Araştırma Merkezinin ortaya koyduğu çalışmalar, gerçekten büyük bir takdiri hak ediyor. Okul öncesinden üniversiteye kadar her derecede okul ve çevrede, zihinsel, duygusal ve sosyal problemi olanlarla ilgilenen, okullarda başarısız olan çocu...
 • SAĞLIK CAMİASINDA YENİ DÖNEM…

  16 Haziran 2022 Yazar Makaleleri

  Batman İl Sağlık Müdürlüğü görevini yapan Hakan Pamukçu’nun Diyarbakır İl Sağlık Müdürü olarak atanmasının ardından onun yerine gelen isim Uzman Doktor Semih Canpolat olmuştu. Bürokraside bu tür atamalar normaldir… Ancak atanmandan önceki görevinizde yapmış olduğunuz çalışmalar takdir ediliyorsa, insanlar ise hayır dua ile yad ediyorsa, vicdanınız rahat bir şekilde görevinizi emanet edebiliyorsanız, bu başarılı olduğunuz anlamına gelir. Sağlık alanı gerçekten her anlamda zor ve sıkıntılı bir sektördür. Böylesi zor ve sıkıntılı bir...