logo

ÖZDEMİR; “KAYYUMLARA KARŞIYIM, AMA…”


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

31 Mart yerel seçimler öncesi gazetemizin başlatmış olduğu başkan adayları ve parti söyleşilerimizin bu haftaki konuğu, Ak Parti milletvekili Sayın Ziver Özdemir’di….

Ak Partinin Batmandaki tek milletvekili konumunda olan Sayın Ziver Özdemir ile gazetemiz yazarlarından değerli kardeşim Mustafa Toprak ile birlikte güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Biz sorduk, Sayın Özdemir son derece samimi, önemli ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte röportajımızda öne çıkan konular, sorduğumuz sorular ve aldığımız cevaplar…

BATMAN GAP: Sayın vekilim; öncelikle yoğun seçim temponuza rağmen röportaj teklifimizi kırmayıp geldiğiniz için size çok teşekkür ediyoruz.

İlk olarak, Batmanımızın en büyük ve kanayan sorunu olan işsizlikle alakalı sorumuz olacak.  İşsizlikte ülke sıralamasında ilk 5’in içinde olan ilimizde, sizce bu sorunun çözümü nasıl sağlanacak?

ZİVER ÖZDEMİR: Bende size bana bu imkanı sağladığınız ve gazetenize konuk ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Sorunuzun cevabına gelince, tabi işsizlik ülkemizin en önemli sorunlarından bir tanesidir. İlimizin genç nüfus oranı da ülke ortalamasının üzerinde olduğu için oransal olarak işsizlikte hak etmediğimiz yerde olduğumuz doğrudur.

Artan nüfusla birlikte toplumun tüm kesimleri ve özellikle de  kadınlarımızın çalışma hayatına katılma oranının artmasının etkisiyle ve bunun yanında  istihdam üreten sağlıklı bir büyüme sağlanamadığı için böyle bir durum ile karşılaşıyoruz.

Peki, bu sorunu ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız; hiç şüphesiz önceliğimiz bir zihniyet devrimi oluşturabilmek ve sadece Devleti  bir istihdam alanı olarak düşünmemek gerekir.

Bununla birlikte özel sektörün önünü açarak istihdam üreten bir büyüme yaratmalıyız, ilimizde uygulanan sanayiye ve teknolojiye yatırım teşvikini yaygınlaştırmalıyız. Bunun içinde zaten hükümetimizin çok önemli teşvikleri halen yürürlükte.

Ve elbette genç ve kadın ayrımı yapmadan nüfusumuzun ilimizde yapılacak yeni yatırımlardan istifade edebilmesi için kalkınma politikalarımızı yaygınlaştırmalı ve böylelikle işsizlerimiz de sadece kamuda değil, özel sektörde de çalışmalarını sağlayacak anlayışı sağlamalıyız.

BATMAN GAP :  Sade bir Batmanlı vatandaş olarak, Batman’ın en önemli sorunu sizce nedir?

ZİVER ÖZDEMİR: AK Parti döneminde Batman’ın çok önemli oranda sorunlarının çözüldüğünü düşünüyorum. Yollar, sağlık yatırımları, eğitim yatırımları , köylere götürülen hizmetler, adliye sarayları, sanayiye yapılan yatırımlar, barajlar  ve altyapı gibi yatırımlar bu yapılanların sadece başlıklarını ifade ediyor.

Ancak bir vatandaş olarak Batman’da özellikle trafiği rahatlatacağına inandığım Kuzey çevre yolunun eksikliğini, işsizlik oranın yüksekliğini, sağlık konusunda mevcut eksikliklerin halen tamamlanamamasını ve bacasız sanayi olarak ifade edilen Üniversitenin değişim ve dönüşümünün tam olarak sağlanamamasını temel sorunlar olarak görüyorum.

Hayallerimiz var, hedeflerimiz var. İnşallah ve Allah’ın izniyle bu sorunlarımızın da çözümü için çalışmaya devam edeceğiz.

BATMAN GAP: Sayın vekilim; AK Parti’nin 2023 vizyonunda Batman’ın yeri nedir?

ZİVER ÖZDEMİR: Hükümetimizin 2023 vizyonundaki ana hedefi, ekonomik olarak dünya sıralamasında en güçlüler arasına girmektir.  Dolayısıyla ilimizin 2023 vizyonunda ki ana hedefi ise bölgelerarası kalkınma farkını ortadan kaldırmak olacaktır. Bunlarla birlikte ulaşım ağını güçlendirmek, alt yapı çalışmalarını iyileştirmek, eğitim ve sağlık konusunda ülke ortalamasının üzerine çıkmak ve bir sonuç olarak bütün sorunların çözüldüğü bir şehir noktasına ulaşmak hedeflerimiz arasında bulunmaktadır.

BATMAN GAP: Sayın vekilim, bir konuşmanızda AK Partide münafıklar olduğunu söylemiştiniz. AK Partide yanlış giden bir şeyleri gördüğünüz için mi bunları söylemiştiniz?  İşaret ettiğiniz münafıklar partiden uzaklaştırıldı mı?

ZİVER ÖZDEMİR: Ben halen yaptığım bu konuşmanın arkasında duruyorum.  Çünkü bir siyasetçi olarak en temel görevim, siyaseten yaşayabileceğimiz büyük tehlikeleri öngörebilmek ve dava arkadaşlarımı bu konuda bilgilendirmek olmalıdır.

Her zaman olduğu gibi, bu zamanda da bütün siyasi partilerde kendini gizleyerek o partinin tüzük ve anlayışına inanmadığı ve fikirlerini benimsemediği halde o partilerin vitrinlerinde yer almak isteyen “münafık” diyebileceğimiz kişiler için kullandığım bir tanımlamadır.

Karakterim gibi siyasetimde de bir su kadar şeffaf olmaya dikkat eden biri olarak davamızda ideal sahibi olmayanlardan, inanç ve düşünceleriyle çelişenlerden korunmak için gördüklerimizi halkımıza anlatmaya devam edeceğiz.

Kısaca sureti haktan görünüp başka amaçların peşinde koşanların ve ihanet içinde olanların aramızda hiçbir zaman yeri olmamıştır ve olmayacaktır.

BATMAN GAP:  Vatandaşlarla konuştuğunuzda, genel olarak  bazı il yöneticilerinin bir statü yâda maddi güç devşirmek için pozisyon aldıklarını, bunu da siyasilere yaranarak, yamanarak ve kovalayarak elde ettiklerini söylüyorlar?

Temel sorunun ise bazı kurum yöneticilerinin elde ettikleri makamları doğru kullanamadıklarını buna rağmen siyasiler tarafından korundukları belirtiliyor.

Siz bu görüşe katılıyor musunuz? Batman kurum müdürlerini objektif ve çözüm odaklı buluyor musunuz?

Çözüm odaklı görmediğiniz il müdürleriyle ilgili tasarrufunuzu ne zaman kullanmayı düşünüyorsunuz?

ZİVER ÖZDEMİR: Batman’da görev yapan bürokratlarımızın performansları, elbette bizim için çok önemlidir. Proje üretmeyen ve halktan kopuk yaşayan bürokratlarla çalışmamız söz konusu değildir. Halkımıza hizmeti ön planda tutan AK Parti hükümetinin bürokratları  halka hizmet ulaştırma notasında iyi bir sınav veremiyorlarsa, heyecanlarını yitirmişler demektir.

Biz ali kıran baş kesen değiliz ancak; aktif, verimli ve etkin çalışmayan bürokratlarla da çalışmak zorunda değiliz. Siyasi irade adına hizmet yürüten bürokratlar ve il müdürleri vatandaşa hizmet etmekle mükellef olduklarını her zaman hatırlamak zorundadırlar.

Heyecanı ve verimli çalışma kapasitesi düşen bürokratlarımız ve il müdürlerimiz performanslarına göre süreç içerisinde değişebilecekler; siyasette de nasıl ki Bakanlar , milletvekilleri, il başkanları, ilçe başkanları, il genel meclis üyeleri de değişiyorsa bürokratlarında değişmesi doğaldır.

Siyaset tarzımızı yakından takip edenler bilir ki; bizim kapımıza yamanmaya ve yaranmaya gelenler, karşılık bulmadan o kapıdan çıkıp gitmişlerdir.

BATMAN GAP:  Sayın vekilim, en çok müzdarip olduğumuz ve sık sık şikâyetlerin başında yer alan en pahalı uçuşun Batman’dan gerçekleştiği biliniyor? Batman havalimanını gümrük limanı yapabilmek için bir çalışmanız var mı? Uçuş sayısını artırmak ve fiyatların daha da aşağıya çekilmesi için bir girişiminiz var mı?

ZİVER ÖZDEMİR: Bütün vatandaşlarımızın ulaşımdan en sağlıklı ve en konforlu bir şekilde faydalanabilmesi için üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmeye özen gösteriyoruz.

Uçuş fiyatlandırmasına gelince THY, Anadolu Jet ve diğer firmalar, serbest piyasa koşullarına göre maliyet hesaplaması yaptıktan sonra uçuş fiyatını belirliyorlar.

Fiyat araştırması yapacak olursanız THY’nin sunduğu fiyatların Batman’a özgü olmadığını göreceksiniz. Fiyat belirlemede boş koltuk sayısı , rekabet ve talep gibi etkenler başta gelmektedir.

Yeni uçuş taleplerinin sıklığını biliyoruz ancak şirketler tarife planlamalarını uçak sayılarına göre belirliyorlar. Hal böyleyken mevcut uçuşlarımızın azaltılmaması yönündeki taleplerimizi ilgili genel müdürlüklerle paylaşıyoruz.

Hac ve umre dönemlerinde havalimanımızda gümrük işlemleri yapılmaktadır ancak ihtiyaca göre diğer dönemlerde de bu işlemlerin yapılması için talepler mutlaka değerlendirilecektir.

BATMAN GAP: Yaklaşan bir seçim var. Siz deneyimli ve tecrübeli bir siyasetçiniz. Sizce

31 Martta ilimizde oluşacak siyasi tablo ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

ZİVER ÖZDEMİR: Siyasi partiler hedeflerle yaşar ve hedefleriyle sahada bulunurlar;  AK Parti olarak Batman’da 11 belediyeyi almak için çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz.

Evet, hedefimiz olan Batman genelinde 11 belediyeyi alarak saha çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bizler için siyasi tablodaki yerel başarı ölçüsü ortaya koyduğumuz hedeflere ulaşmaktır. Bizim hedeflerimiz büyüktür, seçmenlerin bizim partiye oy vereceklerine ve Ak Belediyecilik hizmetlerini yaşayıp gördükleri için de Ak Partiyi takdir edeceklerdir diye düşünüyorum.

BATMAN GAP:  Kayyım atamayı doğru buluyor musunuz? Atanan kayyımın çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Seçmen Batmanda neden AK Parti’yi tercih etsin?

ZİVER ÖZDEMİR: Ben kişisel olarak kayyım atamalarının olmasını istemem. Ancak; diğer taraftan da göreve seçilenlerinde hukuki zemin içerisinde kalarak, bu sistemin uygulanmasına fırsat vermemesi gerektiğine inanıyorum. Hiçbir seçilmişin hukuk dışına çıkmaya hakkı yoktur. Dolayısıyla bu noktada herkes sorumluluk vazifesine uymakla mükelleftir.

2,5 yıllık kayyımlık süresince Batman’da ortaya çıkan çalışmaları hiç şüphesiz milletimiz görüyor ve takdir ediyor.

BATMAN GAP: Sayın vekilim; Daha önce gazetemize misafir ettiğimiz HÜDAPAR yetkilileri, Kürtçenin ikinci resmi dil olması gerektiğini belirttiler. Siz bu düşünceye katılıyor musunuz?

ZİVER ÖZDEMİR: Allah’ın bahşettiği bir dil yasaklanamaz, nitekim ülkemizde de yasak değildir. Herkesin anadilinde konuşmasının bir lütuf olarak değil bir hak olarak görülmesi gerektiğine inanıyorum.

İnsanların dillerini, geleneklerini, inançlarını koruyup yaşatmaları onların en doğal haklarıdır. Bu hakların kısıtlanmasını doğru bulmuyorum. Birçok Avrupa ülkesinde ikinci ve üçüncü dillerin resmi dil olarak kullanıldığını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Çözüm süreci döneminde Kürtçe dili üzerinde ki kısıtlamaların kaldırılması için okullarda seçmeli ders olarak okutulması ve üniversitelerde Kürtçeyi öğretmek üzere bölümler açılması , yayınların yapılması , kitapların basılması gibi önemli adımlar atıldı.

BATMAN GAP: Siz, Kürt sorununu nasıl değerlendiriyorsunuz? Saadet partisi il yetkilileri Kürt sorununun mevcut güvenlik kavramıyla çözülemeyeceğini vurguladılar. Saadet partisi il yetkililerinin bu görüşüne katılıyor musunuz?

ZİVER ÖZDEMİR: Ülkemizin geçmiş dönemlerini incelediğinizde hem Kürt sorunu hem de Kürtçe sorunu vardı. Bu bölgenin insanları olarak bizler hiç hak etmediğimiz büyük acıları yaşamak  zorunda bırakıldık.

Kürt sorununu farklı başlıklar halinde veya isim değiştirerek sunanlar vardır ancak çözüm süreciyle başlayan normalleşmeyle birlikte Kürt sorununda yapılan iyileştirmelere rağmen evet, kısmen de olsa bazı problemler hala devam ediyor. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta olmayan sorunları sanki bir sorun varmış gibi projelendirerek ülkemizi bu sorun üzerinden vurmaya çalışanların oyunudur.

Hepimiz çok iyi görüyoruz ki Suriye ,Irak gibi komşu ülkelerde  başlayan ve devam eden çatışmalar, savaşlar, ülkemizin iç ve dış güvenliğini ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. Suriye üzerinden ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin de hiç boş durmadığını gayet iyi biliyoruz.

Güvenlik güçlerimiz 82 milyon vatandaşımızın emniyetini sağlamak için ciddi bir çaba içerisindedir. Bu manada uygulanan güvenlik konseptinin vatandaşa dönük bir sıkıntı oluşturduğuna dair biz izlenim de yok.

BATMAN GAP: Sayın vekilim; HÜDAPAR seçime katılmama kararı aldı ve bunun bir boykot olmadığını deklare etti ancak partililerle görüştüğümüzde bir boykot kararı olmamasına rağmen kırgın olduklarını ifade ettiler. HÜDAPAR’ın bu kararı ilimizde AK Partiyi nasıl etkiler?

ZİVER ÖZDEMİR: Sizlerde takdir edersiniz ki, ülkemizde siyasi gündemin çok çabuk değişebildiğine hepimiz şahitlik ediyoruz. Dolayısıyla önümüzde ki süreçte  HÜDAPAR ve diğer siyasi partilere de nezaket ziyaretlerinde bulunabiliriz.

Yerel seçimlerde yerel ittifakların olması gayet doğaldır ancak bu konuyla ilgili düşüncelerimizi ileride daha net söyleyebiliriz.

AK Parti olarak diğer partilerden bağımsız olarak sandıktan en fazla oyu ve 11 belediyeyi almak için çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz.

BATMAN GAP: Batman için şehir hastanesi veya bir tıp fakültesinin kurulması için girişimleriniz var mı? Özellikle endokrinoloji hastalarının muayene olmak için sıra bulamadıkları şikâyeti vardı? Bende bunu yerinde gördüm.

ZİVER ÖZDEMİR: Öncelikle şunu ifade etmek isterim ki, hedeflerimiz arasında ilimize üçüncü hastaneyi yapmak var. Ancak devam eden kadın ve doğum hastanesinin ve 500 yataklı devlet hastanesinde bürokratik ve hukuksal nedenlerden kaynaklanan problemler dolaysıyla geciktiğini söylemek isterim. Buna ilaveten bu hastane projesinin gereğinden fazla geciktiğini de kabul etmek gerekir.

Batman bölge hastanesi mevcut kapasitesinin üzerinde bir yük ile hizmet etmeye devam ediyor. Dolayısıyla kuruluş kapasitesini dikkate aldığınızda verimli bir şekildi yönetildiğini söylemek mümkündür.

Batman’a her gelişimde bölge hastanesine ziyaretler gerçekleştirerek yaşanan aksaklılarla ilgili yöneticileri uyarıyorum ancak anlık yoğunlaşmalara rağmen hastanenin bir disiplin içerisinde yönetildiğine inanıyorum.

Bazı branşlardan kaynaklanan yoğunluklar ve aksaklıklar yönetimin düzenlemeleriyle mutlaka giderilecektir.

BATMAN GAP:  AK Parti %46 ile en yüksek oyunu 2007 yılında elde etti ancak süre gelen diğer seçimlerde bir türlü aynı başarıyı yakalayamadı. Sizce sorun nerede ve neden bu sorun çözülemiyor? 31 Mart 2019 seçimlerinde oy hedefiniz yüzde kaçtır?

ZİVER ÖZDEMİR: Siyaset bir hedef belirlenerek yapılır dolayısıyla siyasette hedefi olmayanların siyaset yapmasını doğru bulmuyorum.

Bugünden oransal bir çıta koymak veya bir oran belirlemek mümkün olmayabilir ancak bizim için başarı çıtası 11 belediyeyi kazanmaktır.

Bir aksilik olurda hedeflediğimiz sonuca ulaşamadığımızda ise ilin milletvekili olarak hesap vermeye hazırım.

BATMAN GAP: Sayın vekilim, gerek belediye başkan adaylarının açıklanmasından ve il sağlık müdürlüğünde görev değişikliğinin yaşanmasının ardından, kamuoyunda şöyle bir görüş iddia ediliyor; ‘Ziver bey, Ataullah beyin getirdiği kurum müdürleri ve siyasileri, tasfiyeye gidiyor.’ Böyle bir iddia için neler söylemek istersiniz?

ZİVER ÖZDEMİR: Asla ve asla benim ne bir kimseyle, ne bir bürokratla nede bir siyasetçi ile bir sorunum ya da onları yok sayma gibi bir anlayışım olmamıştır. Bilakis, Ak Parti kurulduğu günden beri partimize emek vermiş tüm milletvekillerimiz, il başkanlarımız,  ilçe başkanlarımız ve partimizin her kademesinde görev almış, emek vermiş arkadaşlarımıza minnettarız.  Bu dedikodulara da kulak asmıyorum.

BATMAN GAP: Sayın vekilim güzel bir söyleşi oldu. Tekrar bizi kırmayıp geldiğiniz için teşekkür ediyoruz. Son olarak okurlarımız ve Batman kamuoyuna vermek istediğiniz mesajı alabilirmiyiz?

 

ZİVER ÖZDEMİR: Evet bence de güzel bir sohbet tadında röportaj oldu. Bende size bana bu imkanı verdiğiniz için şahsım ve Partim adına teşekkür ediyorum.

Son olarak şunu söylemek istiyorum; Biz Ak Parti olarak Batmanın ve Batmanlıların sorunlarını çözmek çalışıyoruz. İmkanlarımız elverdiği sürece, gücümüz yettiği sürece de hizmetlerimiz devam edecektir.

Önümüzde yaklaşan bir yerel seçim var. Benim kamuoyundan ricam, sandığa gitsinler ve oy kullansınlar. Ülke olarak sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir seçim geçirmeyi umut ediyor, tüm Batman halkına en kalbi selam ve sevgilerimi sunuyorum.

özdemir (1)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ…

  09 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ… Beton ve asfaltla kaplanmış yüzeyleriyle bir sanayi şehri olan Batman’da son çeyrek asırda yapısal alanların aşırı artması ve bu alanlarda kullanılan yapı malzemelerinin sıcaklık depolama özelliklerine sahip olması gibi sebeplerle, uzun zamandır yerel halk yüksek sıcaklığa bağlı olarak evinden dışarı çıkamıyor, hatta sağlık sorunları yaşıyordu. İlimizde kentsel yapılaşmanın artmasıyla birlikte artan sıcaklıkların bir miktar düşürülebilmesi için bir önceki Kayyum Hulusi Şahin döneminde baş...
 • PROTOKOL HASTASI STK’LAR GÖREVE; BELEDİYE ZAMLARI GERİ ÇEKMELİ…

  06 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Hepimizin bildiği gibi Su ve Şehiriçi ulaşım, halkımızın en çok ihtiyaç duyduğu ve tükettiği kalemlerden bazılarıdır… Sayın Hulusi Şahin başkanlığındaki geçmiş belediye yönetimi, enflasyon ve hayat pahalılığına inat, yaklaşık 3 yıl boyunca bu önemli ihtiyaç kalemlerine sadece 1 kere çok cüzi bir oran haricinde uzun BİR süre zam yapmayarak halk ekonomisine gerçekten önemli katkılarda bulunmuştu… Yeni gelen Vali ve belediye başkan vekili Sayın Ekrem Canalp’ıngöreve başladığı kısa süre zarfında bu önemli iki kaleme %30-50 arası değişen oran...
 • VALİ VE AK PARTİ YÖNETİMİNE ÇAĞRIMDIR; 50 BİN KONUT İSTİYORUZ…

  02 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ak Parti hükümetinin önümüzdeki ay açıklayacağı ve 81 ili kapsayan sosyal konut projesi için ilgili siyasilerimiz ile ilimizi yöneten bürokratlarımızın şimdiden tedbir alması gerektiğini düşünüyorum. Son zamanlarda ilimizde kiraların 3-4 bin liraya çıktığı, bir konut fiyatının 1,5 ila 3 milyon liraya yükseldiği bir ortamın normalleşmesi adına Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ve çevre şehircilik bakanlığının attığı sosyal konut projesini %100 destekliyor ve halkımız adına kendilerine teşekkür ediyorum… Merkez nüfusu 550 bini geçen, hızla gel...
 • HIZLA YAYILAN COVİD-19 VAKALARI VE AŞIYA DAVET…

  01 Ağustos 2022 Yazar Makaleleri

  Salgın hastalık sebebiyle ülke olarak 2020-2021 yıllarının büyük çoğunluğunu kapanma, karantina ve hastalıktan kendimizi korumayla geçirdik. Aşının bulunması ve buna mukabil vakaların azalmasıyla birlikte tam normal hayata döndük diye sevinirken, korona bizden vazgeçmediğini yeniden ve bir daha gösterdi. Uzmanlar, salgın hastalıkta yeni bir dalganın olabileceğini, Covid19 ile mücadelenin devam ettiğini ve rehavete kapılmanın virüs yayılmalarını arttıracağına dikkat çekerek, vatandaşların daha özenli davranmasını istiyor. Bu bağlamda ül...