logo

Newroz Gününde Şerzan Kurt Davası


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Hatırlarsanız üniversite öğrencisi  Batmanlı genç Şerzan Kurt, 2010 yılında Muğla ilinde bir Polisin kurşunuyla hayatını kaybetmişti.

O günden bugüne devam eden mahkemenin bir duruşması 21 Mart Newroz gününde…

Şerzan’ın Annesi Nejla, Babası Ömer Kurt, her duruşma öncesi yanan ciğerlerinin ateşini azda olsa söndürmek için vicdan sahibi olan her kesimden destek bekliyor.

Geçen gün e-meilime Kurt ailesinin attığı destek çağrısını buradan yayınlamak istiyorum. Umarım barış ve baharın müjdeleyicisi olan Newroz’da yapılacak olan Şerzan Kurt davasında hak yerini bulur ve vicdanlar rahatlar…

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Büyük bir emekle ve özenle büyüttüğümüz, sevgi, hoşgörülü, farklı olana saygı duyma duygusuyla yetiştirdiğimiz oğlumuz Şerzan KURT üniversiteyi okuyordu.  Kalem ve kitaplarından başka savunma aracı olmayan Şerzan Muğla Üniversitesi öğrencisiyken, gözaltına alınan arkadaşlarının durumunu sormak amacıyla dışarı çıkan oğlum Şerzan KURT, 12 Mayıs 2010 tarihinde korumakla görevli bir polis tarafından yargısız infaz edildi.

 

Açılım politikalarının gündemde olduğu o süreçte kirli planları gündemleştirerek kitleler arasında olaylar çıkartmak, provokasyonlarla kaotik ortam oluşturmak üzere resmi sivil aktörler görev aldığı anlaşılıyor: O gece olaylar sürekli kışkırtılıyor, sürekli ırkçı bir grup ilerici, demokrat, doğu kökenli yurtsever öğrencilere karşı kullandırılıyor. Olaylar kontrol edilebilirken hiçbir önlem alınmıyor.

 

Katil polis Gültekin ŞAHİN, Şerzan’ı katlettikten sonra da faili meçhule gidebilmesi için olaylarla ilgili bilgi ve belgelerin karartılması çabasına girişmiştir.

Gençlik, halk, insan hakları savunucuları, hukukçular, sivil toplum örgütleri ve medyanın çabalarıyla 5 gün sonra 17 Mayıs 2010 tarihinde gözaltına alınıp, tutuklandı.

Dava duruşması olayın olduğu Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi gerekirken,  sözde güvenlik gerekçesiyle(!) Eskişehir ili 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledildi. Bu Mahkeme’nin daha önce ki davalarda olumsuz bir sicile sahip olması, bu davanın da aynı akıbete uğrama kaygısını sürekli dile getirdik.

 

7 Eylül 2012 tarihinde Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmada Katil polis Gültekin ŞAHİN’İN suçu SUBUT bulunarak ceza verildiği izlenimi yaratıldı. Ancak; yürürlükte kaldırılmış ceza maddeleri de işletilerek katil serbest bırakılarak hukuk ayaklar altına alındı.

Katil polis bırakıldıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi Muğla Üniversitesi ortamına, görevi yokken tekrar girip öğrencileri davranışlarıyla taciz ve tehdit ettiği basına yansımıştı.

 

Türkler, Kürtler ve diğer halklar bin yıllardır beraber, kardeşçe yaşamışlar. Birlik beraberliğimizi korumak, birbirimizi anlayarak, kültür, dil ve farklılıklarımızı kabul ederek; birbirimizi ötekileştirmeden barışın, kardeşliğin konuştuğu bu ortamda; bu kirli amaçlı provokasyonları yapanlarının cezasız kalmaması, Mahkemenin uyguladığı yanlış cezayı teşhir etmek üzere:

İçişler Bakanlığı ve İdare erkinin, çocuklarımızın güvenliğinden sorumlu kolluk kuvvetlerden katil polisleri cesaretlendirici âdete teşvik edici açıklamaları, uygulamaları söz konusu bakanlığın, devletin ağır hizmet kusuru işlediğini mahkûm ve teşhir etmek için;

 

21 Mart 2013 günü saat 9.30’ de Muğla İdare Mahkemesinde görülecek Şerzan KURT dava duruşmasına, İnsan hakları savunucuları, Ege’nin demokrat vicdanlı halkını, aydınları, sivil toplum örgütlerini, Emek örgüt temsilcilerini, partilerini, Kürt ve Türk halkını ve gençliği, vicdanlı demokrat, ilerici, hümanist ve dindarları ,Uluslararası Baran Tursun Vakfı Nevroz’un birlik beraberlik ruhuna uygun gözlemci ve destekleyici olarak katılmanızı veya basın açıklamalarınızla kamuoyu oluşturarak sesimize ses vermenizi, bekler.

Saygılarımızla.                                    Nejla KURT- Ömer KURT

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ…

  09 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ… Beton ve asfaltla kaplanmış yüzeyleriyle bir sanayi şehri olan Batman’da son çeyrek asırda yapısal alanların aşırı artması ve bu alanlarda kullanılan yapı malzemelerinin sıcaklık depolama özelliklerine sahip olması gibi sebeplerle, uzun zamandır yerel halk yüksek sıcaklığa bağlı olarak evinden dışarı çıkamıyor, hatta sağlık sorunları yaşıyordu. İlimizde kentsel yapılaşmanın artmasıyla birlikte artan sıcaklıkların bir miktar düşürülebilmesi için bir önceki Kayyum Hulusi Şahin döneminde baş...
 • PROTOKOL HASTASI STK’LAR GÖREVE; BELEDİYE ZAMLARI GERİ ÇEKMELİ…

  06 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Hepimizin bildiği gibi Su ve Şehiriçi ulaşım, halkımızın en çok ihtiyaç duyduğu ve tükettiği kalemlerden bazılarıdır… Sayın Hulusi Şahin başkanlığındaki geçmiş belediye yönetimi, enflasyon ve hayat pahalılığına inat, yaklaşık 3 yıl boyunca bu önemli ihtiyaç kalemlerine sadece 1 kere çok cüzi bir oran haricinde uzun BİR süre zam yapmayarak halk ekonomisine gerçekten önemli katkılarda bulunmuştu… Yeni gelen Vali ve belediye başkan vekili Sayın Ekrem Canalp’ıngöreve başladığı kısa süre zarfında bu önemli iki kaleme %30-50 arası değişen oran...
 • VALİ VE AK PARTİ YÖNETİMİNE ÇAĞRIMDIR; 50 BİN KONUT İSTİYORUZ…

  02 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ak Parti hükümetinin önümüzdeki ay açıklayacağı ve 81 ili kapsayan sosyal konut projesi için ilgili siyasilerimiz ile ilimizi yöneten bürokratlarımızın şimdiden tedbir alması gerektiğini düşünüyorum. Son zamanlarda ilimizde kiraların 3-4 bin liraya çıktığı, bir konut fiyatının 1,5 ila 3 milyon liraya yükseldiği bir ortamın normalleşmesi adına Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ve çevre şehircilik bakanlığının attığı sosyal konut projesini %100 destekliyor ve halkımız adına kendilerine teşekkür ediyorum… Merkez nüfusu 550 bini geçen, hızla gel...
 • HIZLA YAYILAN COVİD-19 VAKALARI VE AŞIYA DAVET…

  01 Ağustos 2022 Yazar Makaleleri

  Salgın hastalık sebebiyle ülke olarak 2020-2021 yıllarının büyük çoğunluğunu kapanma, karantina ve hastalıktan kendimizi korumayla geçirdik. Aşının bulunması ve buna mukabil vakaların azalmasıyla birlikte tam normal hayata döndük diye sevinirken, korona bizden vazgeçmediğini yeniden ve bir daha gösterdi. Uzmanlar, salgın hastalıkta yeni bir dalganın olabileceğini, Covid19 ile mücadelenin devam ettiğini ve rehavete kapılmanın virüs yayılmalarını arttıracağına dikkat çekerek, vatandaşların daha özenli davranmasını istiyor. Bu bağlamda ül...