gap başlık

logo

Newroz Gününde Şerzan Kurt Davası


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Hatırlarsanız üniversite öğrencisi  Batmanlı genç Şerzan Kurt, 2010 yılında Muğla ilinde bir Polisin kurşunuyla hayatını kaybetmişti.

O günden bugüne devam eden mahkemenin bir duruşması 21 Mart Newroz gününde…

Şerzan’ın Annesi Nejla, Babası Ömer Kurt, her duruşma öncesi yanan ciğerlerinin ateşini azda olsa söndürmek için vicdan sahibi olan her kesimden destek bekliyor.

Geçen gün e-meilime Kurt ailesinin attığı destek çağrısını buradan yayınlamak istiyorum. Umarım barış ve baharın müjdeleyicisi olan Newroz’da yapılacak olan Şerzan Kurt davasında hak yerini bulur ve vicdanlar rahatlar…

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Büyük bir emekle ve özenle büyüttüğümüz, sevgi, hoşgörülü, farklı olana saygı duyma duygusuyla yetiştirdiğimiz oğlumuz Şerzan KURT üniversiteyi okuyordu.  Kalem ve kitaplarından başka savunma aracı olmayan Şerzan Muğla Üniversitesi öğrencisiyken, gözaltına alınan arkadaşlarının durumunu sormak amacıyla dışarı çıkan oğlum Şerzan KURT, 12 Mayıs 2010 tarihinde korumakla görevli bir polis tarafından yargısız infaz edildi.

 

Açılım politikalarının gündemde olduğu o süreçte kirli planları gündemleştirerek kitleler arasında olaylar çıkartmak, provokasyonlarla kaotik ortam oluşturmak üzere resmi sivil aktörler görev aldığı anlaşılıyor: O gece olaylar sürekli kışkırtılıyor, sürekli ırkçı bir grup ilerici, demokrat, doğu kökenli yurtsever öğrencilere karşı kullandırılıyor. Olaylar kontrol edilebilirken hiçbir önlem alınmıyor.

 

Katil polis Gültekin ŞAHİN, Şerzan’ı katlettikten sonra da faili meçhule gidebilmesi için olaylarla ilgili bilgi ve belgelerin karartılması çabasına girişmiştir.

Gençlik, halk, insan hakları savunucuları, hukukçular, sivil toplum örgütleri ve medyanın çabalarıyla 5 gün sonra 17 Mayıs 2010 tarihinde gözaltına alınıp, tutuklandı.

Dava duruşması olayın olduğu Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi gerekirken,  sözde güvenlik gerekçesiyle(!) Eskişehir ili 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakledildi. Bu Mahkeme’nin daha önce ki davalarda olumsuz bir sicile sahip olması, bu davanın da aynı akıbete uğrama kaygısını sürekli dile getirdik.

 

7 Eylül 2012 tarihinde Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmada Katil polis Gültekin ŞAHİN’İN suçu SUBUT bulunarak ceza verildiği izlenimi yaratıldı. Ancak; yürürlükte kaldırılmış ceza maddeleri de işletilerek katil serbest bırakılarak hukuk ayaklar altına alındı.

Katil polis bırakıldıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi Muğla Üniversitesi ortamına, görevi yokken tekrar girip öğrencileri davranışlarıyla taciz ve tehdit ettiği basına yansımıştı.

 

Türkler, Kürtler ve diğer halklar bin yıllardır beraber, kardeşçe yaşamışlar. Birlik beraberliğimizi korumak, birbirimizi anlayarak, kültür, dil ve farklılıklarımızı kabul ederek; birbirimizi ötekileştirmeden barışın, kardeşliğin konuştuğu bu ortamda; bu kirli amaçlı provokasyonları yapanlarının cezasız kalmaması, Mahkemenin uyguladığı yanlış cezayı teşhir etmek üzere:

İçişler Bakanlığı ve İdare erkinin, çocuklarımızın güvenliğinden sorumlu kolluk kuvvetlerden katil polisleri cesaretlendirici âdete teşvik edici açıklamaları, uygulamaları söz konusu bakanlığın, devletin ağır hizmet kusuru işlediğini mahkûm ve teşhir etmek için;

 

21 Mart 2013 günü saat 9.30’ de Muğla İdare Mahkemesinde görülecek Şerzan KURT dava duruşmasına, İnsan hakları savunucuları, Ege’nin demokrat vicdanlı halkını, aydınları, sivil toplum örgütlerini, Emek örgüt temsilcilerini, partilerini, Kürt ve Türk halkını ve gençliği, vicdanlı demokrat, ilerici, hümanist ve dindarları ,Uluslararası Baran Tursun Vakfı Nevroz’un birlik beraberlik ruhuna uygun gözlemci ve destekleyici olarak katılmanızı veya basın açıklamalarınızla kamuoyu oluşturarak sesimize ses vermenizi, bekler.

Saygılarımızla.                                    Nejla KURT- Ömer KURT

Share
3090 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...
 • Batman, yeni eğitim sezonuna hazır mı?

  25 Ağustos 2021 Eğitim, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman genelinde de 6 Eylülde yüz yüze eğitim başlayacak… Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı esir alan covid 19 salgını nedeniyle eğitim camiamız 2 sezonunu maalesef kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanmamış bu 2 eğitim sezonu, doğal olarak çocuklarımızın eğitimini gelecek açısından ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşünsenize 6 sınıfta olan bir öğrenci, pandeminin başlamasıyla birlikte hiç eğitim ve öğretime katılmadan bu yıl 8’ci sınıfa gidecek… 6-7 sınıfta görmediği, işlemediği ve bi...