logo

MÜJDECİ “BATMAN’DA İŞSİZLİK ARTABİLİR”

MÜJDECİ “BATMAN’DA İŞSİZLİK ARTABİLİR”

İŞKUR tarafından iş yerlerine yapılan personel desteğinin şartlarının ağırlaştırılması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci, bu kararın Batman’da istihdamı olumsuz yönde etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Batman’ın en yüksek işsizlik oranlarına sahip kentlerden biri olduğunu belirten DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci, “Türkiye’de işsizliğin en yüksek olduğu kentlerden biriyiz.

Özellikle genç işsizlikte durum çok daha vahim bir boyutta. Son olarak İŞKUR tarafından işletmelere verilen personel desteğinin şartlarının ağırlaştırılması da bu durumu tam anlamıyla körüklemektedir. Maalesef yüksek enflasyon nedeniyle iş yapamayan işletmelerimiz, İŞKUR tarafından getirilen destek süresinin 3 katı kadar çalıştırılma zorunluluğu nedeniyle ciddi sorunlar yaşıyor. Daha önce 9 ay İŞKUR desteğini şimdi 6 aya düşürüp 9 ay çalıştırma zorunluluğunu 18 aya çıkardılar.

Dünyada devletler işletmelerinin önünü açarken, iş bilmez yöneticilerimiz onları adeta yeni istihdam oluşturmamaya, yatırımlarını küçültmeye ve faaliyetlerini durdurmaya zorluyor. Yandaşlarına devlet bankalarından milyarlarca lira hibe çıkartan, verdikleri kredileri ödemelerinin peşine bile düşmeyen iktidar, halkın işletmelerini ise sahipsiz bırakıyor. İŞKUR desteğinin bir an önce daha hakkaniyetli ve işletmelerin önünü açacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerekiyor” dedi.

“DÜZENLEME KANUNA AYKIRI”

Koronavirüs döneminde maske takmayanlara yönelik kesilen cezalara değinen DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci “Pandemi döneminde tamamen yasalara aykırı bir şekilde kesildiğini defaatle belirttiğimiz maske cezalarını ödeyemeyen vatandaşlarımızın bir de banka hesaplarına haciz getirmişler. Mutfak yangın yerine dönmüşken, vatandaşın elini attığı her temel tüketim ürününe 3, 4 kat zam gelmişken; vatandaşın 3, 5 kuruşuna bile göz diken bu vicdansız yaklaşımın bir an önce durdurulması gerekiyor.

Vatandaş bu cezaları keyfinden ödemememezlik yapmıyor. Zaten kanuna aykırı bir şekilde kesilen cezalar söz konusu. Kendileri lebaleb kongreler yaparken, vatandaş ekmek parası kazanmaya çalışırken bu cezalar ile karşı karşıya kaldı. Banka hesaplarındaki son kuruşlara getirilen haciz ise devletin vatandaşını artık yok saymasıdır, çaresizliğe sürüklemesidir, sahipsiz bırakmasıdır. Günü geldiğinde vatandaş bu vicdansızlıklara gereken cevabı verecektir” ifadelerini kullandı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ