Yaşam

VALİ CANALP “DÜNYA ORTAK EVİMİZ, SIFIR ATIK GELECEĞİMİZ”

Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp ‘Türkiye Çevre Haftası ve Dünya Çevre Günü’ kutlama mesajı yayımladı.

 VALİ CANALP “DÜNYA ORTAK EVİMİZ, SIFIR ATIK GELECEĞİMİZ”
04-06-2023 11:30
04-06-2023 10:47
BATMAN

Doğal çevrenin korunması, çevre korumacılığının yaygınlaştırılması ve bilinçli bir katılımın sağlanması amacıyla 2022 yılında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle her yıl farklı bir tema ile kutlanan ‘Türkiye Çevre Haftası ve ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü bu yıl ‘Temiz Deniz, Temiz Dünya’ temasıyla 5-9 Haziran tarihleri arasında düzenleyeceğimiz etkinliklerle kutlayacaklarını belirten Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp “Özellikle geride bıraktığımız yüzyıldaki hızlı sanayileşme, şehirleşme ve hızlı nüfus artışı, geleceğimizi yakından ilgilendiren önemli çevre sorunlarını da beraberinde getirmiştir.

Durduğumuz yol ayrımında, atacağımız doğru adımlarla gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya armağan etme imkanına halen sahibiz. Varlığımızın bağlı olduğu ekosistemleri tehlikeye atmak, doğal kaynakların hiç bitmeyeceği yanılgısı içinde olmak ve tüketimin küresel bir kültür haline gelmesi, tabiatın artık kaldıramadığı stresin ana nedenlerini oluşturuyor. Şimdi, iklim değişikliğini tersine çevirebilecek son nesil olma bilinciyle, tabiatla dengeli, ölçülü ve ahenk içindeki bir ilişkiyi yeniden tesis etmeliyiz

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde başlatılan ve ülkemize uluslararası arenada büyük takdir kazandıran ve ödüllerle taçlandırılan ‘Sıfır Atık’ projesini el birliği ile tüm ülkemizde olduğu gibi ilimizde de yaygınlaştıracağız. Unutmayalım ki evrenin sınırsızlığı içinde yalnızca tek bir dünya var. Onu geleceğe taşımak hepimizin sorumluluğudur. 

Bu vesileyle, bu anlamlı günün çevre sorunlarına dair müşterek farkındalığın artmasına vesile olmasını diliyorum. Sürdürülebilirlik ve sıfır atık konularında 7'den 70'e her birimize sorumluluk düştüğünü, çevre bilincinin gelişmesi için bireysel ve kurumsal boyutta üstümüze düşeni yapmamız gerektiğini hatırlatıyor, Türkiye Çevre Haftası ve Dünya Çevre Günü’nü kutluyorum” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER