Ekonomi

BAKAN ŞİMŞEK, GÖREVİ DEVRALDI

Yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde ekonominin direksiyonuna eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek getirilirken, tecrübeli isim görevi düzenlenen törenle eski Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati'den devraldı.

BAKAN ŞİMŞEK, GÖREVİ DEVRALDI
04-06-2023 17:13
04-06-2023 17:14
BATMAN

Yeni Bakan Şimşek kameralara yaptığı ilk açıklamada "Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönmek dışında seçeneği kalmadı" ifadelerini kullandı.

Hazine Ve Maliye Bakanlığı'nda devir teslim töreni gerçekleşti. Yeni Bakan Mehmet Şimşek, görevi Nureddin Nebati'den teslim aldı. Devir teslim töreninde kameraların karşısına geçen yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ilk mesajlarını verdi.

ŞİMŞEK "CUMHURBAŞKANIMIZA ŞÜKRANLARIMI ARZ EDİYORUM"

Bakan Şimşek "Bayrak ve hizmet yarışında bu değerli emaneti şahsıma tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanıma şükranlarımı arz ediyorum. Küresel zorlukların devam ettiği ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen deprem felaketinin yaşandığı son 1,5 yıllık dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini büyük bir fedakarlık içinde ifa eden sayın bakanımıza teşekkür ediyorum. Bu dönemde yatırım, istihdam, üretim ve ihracatta önemli kazanımlar elde edilmişti. Bu başarılarda emeği olan bakanımızı tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

"FİYAT İSTİKRARININ SAĞLANMASI TEMEL HEDEFİMİZ OLACAK"

Bakan Şimşek "Hükümetimizin temel hedefi toplumsal refahı artırmaktır. Önümüzdeki hedefte bu hedefe ulaşmada şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik ve uluslararası normlara uygunluk temel ilkelerimiz olacaktır. Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında başka bir seçeneği kalmamıştır. Kurala dayalı öngörülebilir bir Türkiye ekonomisi özlenen refaha ulaşmamızda anahtar olacaktır. Küresel zorlukların jeopolitik gerginliklerin arttığı bir konjonktürde kurumsal kalite ve kapasitemizi güçlendirerek makro finansal istikrarı önceliklendireceğiz. Vakit kaybetmeden orta vadeli program çalışmalarımıza başlayacağız. Sürdürülebilir yüksek büyüme için mali disiplinin ve fiyat istikrarının sağlanması temel hedefimiz olacaktır. Orta vadede enflasyonun yeniden tek haneli rakamlara düşürülmesi, öngörülebilirliğin artırılması, cari açığı azaltacak yapısal dönüşümün hızlandırılması ülkemiz için hayati önem taşımaktadır” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER