Ekonomi

BAKAN KİRİŞCİ “BATMAN’I AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, çeşitli incelemelerde bulunmak ve toplantılara katılmak üzere Batman’ı ziyaret etti. 

BAKAN KİRİŞCİ “BATMAN’I AYAĞA KALDIRACAĞIZ”
25-04-2023 12:16
25-04-2023 12:17
BATMAN

Batman’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Batman Valiliğini ziyaret ederek, ilimizde yürütülen hizmetlere ilişkin Vali Ekrem Canalp’tan brifing aldı.

TARIM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ 

Bakan Kirişci, Valilik ziyaretinin ardından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda Batman Tarım Sektörü temsilcileri ile bir araya geldi.
Bakan Kirişci, başkanlığında gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Ekrem Canalp, tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunun altını çizerek “Bundan 20-30 yıl önce her ülkede bir milli güvenlik kavramı vardı. Sonrasında enerji güvenliği buna eklendi. Ama bugün uluslararası ilişkiler literatürüne yeni bir kavram girdi, ‘o da gıda güvenliği’ kavramıdır. Bugün gıda güvenliği dediğiniz zaman; sizin ülkenizi, kendi nüfusunuzu besleyecek kadar gıdaya, her zaman için sürdürülebilir şekilde sahip olmanız anlamına gelir. Bunu ortaya koyabilmek ve bunu sağlayabilmek için her ülke kendi kendine yeterliliği ortaya koymak zorunda. Bu anlamda Sayın Bakanımız yönetimi altında Tarım Bakanlığımız sadece ülkesel anlamda değil il düzeyinde de kendi kendine yeterli kentler konseptini hayata geçirmiş bulunmaktadır. Cumhuriyeti kurduğumuz zaman bundan yüzyıl önce nüfusumuzun %90’ı köylerde yüzde 10 ise şehirler yaşıyordu. Ama bugün nüfusun yüzde 90’nı şehirlerde, %10’u ise köylerde yaşamaktadır. Oran tersine döndü. Ama bugün köylerdeki %10’luk oran %90 oranındaki nüfuzu besleyebilecek gayret ve çabayı göstermektedirler” diye konuştu.
Daha sonra konuşan Bakan Kirişci, Batman'a son 20 yılda 6,7 milyar lira tarımsal destek yatırımı gerçekleştirildiğini ifade etti.

Bakan Kirişci "Bunun içerisinde ormanla ilgili yapmış olduğumuz yatırımlarımız da var. 2002 yılında sadece 8,4 milyon lira olan bir tarımsal destek bugün itibariyle 158,3 milyon liraya çıkmıştır. Batman'ı ayağa kaldıracağız. Kentte çok şükür bir güvenlik problemimiz yok. Batman'da artık terör yok. İş insanlarının güvenliğiyle ilgili artık bir sorun yok. Burada insanlarımıza iş ve aş sağlamamız gerekiyor. 2-3 ürün üreten şehir değil, ihtiyacımız olan ürünleri mümkün mertebe üreten şehir olmalıyız. Buna 'Kent Tarımı' adını veriyoruz” dedi.

2023 yılı aynı zamanda yeni 100 yılın başlangıcı diyoruz. Cumhuriyetimizin 100 yılı geride kalıyor. Yeni 100 yıla adım atıyoruz diyen Kirişçi "Dolayısıyla bu Türkiye, 100 yılının ana ekseninde enerji ve sanayi önemli ama tarım ikamesi olmayan başka bir sektörle ikame edilemeyecek yegane sektördür. İnsanlığın var olduğu günden beri, insanlar yaşamak için mutlaka gıdaya ihtiyaç duymuşlardır. Tarım da vazgeçilmez bir stratejik sektör olarak kendini göstermiştir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin jeotermal potansiyeli bakımından Avrupa'da birinci, dünyada ise yedinci sırada olduğunu kaydeden Kirişci "Bizim yaklaşık 30 bin dekarlık jeotermal sera potansiyelimiz bulunmaktadır. Bu seraları buralarda hayata geçireceğiz. Domatesi buralarda üreten, ürettiklerini de Batmanlıya satan bir mekanizmayı ve diğer ürünleri de aynı şekilde üretmiş olacağız. Böylelikle ürün tazeliğini sağlayacağız. Burada lojistik önemli bir maliyet ve nakliye masraflarından kurtulmuş olacağız. Ayrıca istihdam sağlayacağız. Bir de egzoz emisyonu az olacağı için çevreyi korumuş olacağız” ifadelerini kullandı.

Bakan Kirişci, Batman'a, Sera ve Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi sözünü verdiklerini ifade etti.

Toplantıya; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir, Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik, ilgili bölge ve kamu kurum müdürleri, siyasi partilerin il başkanları, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda çiftçiler katıldı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER