logo

Kutlu Doğum Haftası ve İl Müftüsü Sayın Hasan Çağlar’la Söyleşi


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in dünyaya teşrifleri nedeniyel her yıl ülke genelinde Nisan ayında yapılan etkinlikler bu yıl ilimizde büyük bir coşku, özlem ve hasretle kutlandı…

Kutlu doğum haftası etkinlikleri kapsamında binlerce din kardeşimizin Pazartesi günü il müftülüğünün organize ettiği ve diyanet işleri başkanı Pro.Dr. Sayın Mehmet Görmez’inde katıldığı programda duygu dolu anlar yaşandı.

Kur’an dinletisi, ilahiler ve söyleşilerin yapıldığı Batman programı, ülke genelinde deyim yerindeyse ilk kez bu kadar ses getirdi ve çok başarılı geçti. Emeği geçen her kese teşekkür etmek lazım.

Bu etkinlikleri değerlendirmek ve organizasyonun başarılı geçmesi nedeniyle tebrik etmek istediğim  il müftümüz Sayın Hasan Çağlar’ı geçen gün makamında ziyaret ettim.

Bundan 3 hafta önce yazdığım bir makalemden dolayı sayın Müftümüz Hasan Çağlar, makalemi haklı bulmasına rağmen biraz sitem etti benden…   

Hatırlarsanız imamların olur olmaz her Cuma namazından sonra belli nedenleri bahane ederek cemaatlerden talep ettikleri maddi destekten dolayı duyduğum rahatsızlığı dile getirmiş, il müftümüzün bu konuda biraz daha hassas davranması gerektiğine vurgu yapmıştım.

Bu yazımın ardından özellikle bu camiaada yer alan kesimler tarafından olumlu yönde tepkiler aldım.  İmamalarımızın saygınlığını korumak, onların sürekli maddi konularla cemaatle yüz göz etmek hiçte hoş olan bir durum değil.

Bu yazımı son derece haklı bulduğunu ifade eden il müftümüz Sayın Hasan Çağlar,bakın bu konuda neler söyledi; “ Mansur bey yazınızı okudum. Tespitlerinizin büyük bir kısmına, yorumunuza büyük ölçüde katılıyorum.

Bende gerçekten camilardan sık sık para talep edilmesinden rahatsızlık duyuyorum. Ancak sizde takdir edersiniz ki, diyanetin ve müftülüğümüzün her hangi bir ödeneği yada bütçesi yok. bu bakımdan ilimiz genelinde yapılan camii inşaatları, Kur’an kursları ve camilerin kendi giderleri için  hayırseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyoruz.

Para toplanma talebi kesinlikle valilik oluruyla ve ortalama 2 hafta da bir yaparız. Bu vesileyle bu tür hayır işlerine din kardeşlerimize aracı olmaya çalışıyoruz…

Yazınızda diyanet işleri başkanımızın gelmesi nedeniyle para toplandığını yazmışsınız.Aslında bu konuyu ben imam kardeşlerime şifaii olarak söledim.

Tanıdık iş adamlarından ve çevrenizden gönüllerden ne koparsa para isteyin dedim. Bu doğru, ama ben çıkın mimberden isteyin demedim, çünkü buna yetkim yok. Sanırım bahse konu olan cami imamımız bunu yanlış anlamış, ve konuyu cemaate tam olarak ifade edememiş.

Biz müftülük olarak bu parayı da takdir edersiniz ki Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında çok büyük bir organizasyona imza attık.

 Binlerce Kur’an-ı kerim alıp dağıttık, Peygamber efendimizin Hayatını ve İslam’ı anlatan kitapları toplumun her kesimine hediye ettik.

Okullarda öğrencilerimiz başta olamak üzere bir çok hediyeleri alıp, kamuoyuna dağıttık.

Diyanet işleri başkanımız Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez bu organizasyonlar için bize 40 bin liralık katkı sağladı. Kendisine müteşekkiriz. Allah, maddi ve manevi desteğini sunan herkesten razı olsun.

Bizim imamlarımızı dilenci yapma gibi bir çalışmanın içersinde olduğumuz söylenemez. Ancak bu tür etkinlikler için, yapımına devam eden camii inşaatlarına ve Kur’an kursları gibi dinimiz için son derece önemli olan hizmetlerin yapılması için maddi desteğe ihtiyaç duyulmaktadır.

Eminim sağduyulu hayırsever Müslüman din kardeşlerimiz bundan dolayı rahatsızlık değil, bilakis bu tür hayır işlerine imkanları ölçüsünde katkı sunmak isteyeceklerine inanıyorum. dedi.

Tabi müftümüz Sayın Hasan Çağlar’ın bu detaylı açıklaması ve özeleştiride bulunması beni son derece mutlu etti. Son derece samimi ve özverili çalışmalara imza atan Sayın Çağlar’a yazıma ve gazetemize göstermiş olduğu hassaiyetten ötürü özellikle teşekkür etmek istiyorum.

Keşke her eleştiri yazısında diğer ilgili kurum amirleri de, Sayın Hasan Çağlar gibi örnek bir duruş sergileyebilseler…

Sonuç itibariyle bu yıl Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri ilimizde çok büyük oranda başarılı geçti.

Rabbim bizi Peygamber efendimizin şefaatinden ve merhametinden mahrum etmessin. (AMİN)     

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ…

  09 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ… Beton ve asfaltla kaplanmış yüzeyleriyle bir sanayi şehri olan Batman’da son çeyrek asırda yapısal alanların aşırı artması ve bu alanlarda kullanılan yapı malzemelerinin sıcaklık depolama özelliklerine sahip olması gibi sebeplerle, uzun zamandır yerel halk yüksek sıcaklığa bağlı olarak evinden dışarı çıkamıyor, hatta sağlık sorunları yaşıyordu. İlimizde kentsel yapılaşmanın artmasıyla birlikte artan sıcaklıkların bir miktar düşürülebilmesi için bir önceki Kayyum Hulusi Şahin döneminde baş...
 • PROTOKOL HASTASI STK’LAR GÖREVE; BELEDİYE ZAMLARI GERİ ÇEKMELİ…

  06 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Hepimizin bildiği gibi Su ve Şehiriçi ulaşım, halkımızın en çok ihtiyaç duyduğu ve tükettiği kalemlerden bazılarıdır… Sayın Hulusi Şahin başkanlığındaki geçmiş belediye yönetimi, enflasyon ve hayat pahalılığına inat, yaklaşık 3 yıl boyunca bu önemli ihtiyaç kalemlerine sadece 1 kere çok cüzi bir oran haricinde uzun BİR süre zam yapmayarak halk ekonomisine gerçekten önemli katkılarda bulunmuştu… Yeni gelen Vali ve belediye başkan vekili Sayın Ekrem Canalp’ıngöreve başladığı kısa süre zarfında bu önemli iki kaleme %30-50 arası değişen oran...
 • VALİ VE AK PARTİ YÖNETİMİNE ÇAĞRIMDIR; 50 BİN KONUT İSTİYORUZ…

  02 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ak Parti hükümetinin önümüzdeki ay açıklayacağı ve 81 ili kapsayan sosyal konut projesi için ilgili siyasilerimiz ile ilimizi yöneten bürokratlarımızın şimdiden tedbir alması gerektiğini düşünüyorum. Son zamanlarda ilimizde kiraların 3-4 bin liraya çıktığı, bir konut fiyatının 1,5 ila 3 milyon liraya yükseldiği bir ortamın normalleşmesi adına Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ve çevre şehircilik bakanlığının attığı sosyal konut projesini %100 destekliyor ve halkımız adına kendilerine teşekkür ediyorum… Merkez nüfusu 550 bini geçen, hızla gel...
 • HIZLA YAYILAN COVİD-19 VAKALARI VE AŞIYA DAVET…

  01 Ağustos 2022 Yazar Makaleleri

  Salgın hastalık sebebiyle ülke olarak 2020-2021 yıllarının büyük çoğunluğunu kapanma, karantina ve hastalıktan kendimizi korumayla geçirdik. Aşının bulunması ve buna mukabil vakaların azalmasıyla birlikte tam normal hayata döndük diye sevinirken, korona bizden vazgeçmediğini yeniden ve bir daha gösterdi. Uzmanlar, salgın hastalıkta yeni bir dalganın olabileceğini, Covid19 ile mücadelenin devam ettiğini ve rehavete kapılmanın virüs yayılmalarını arttıracağına dikkat çekerek, vatandaşların daha özenli davranmasını istiyor. Bu bağlamda ül...