gap başlık

logo

Kutlu Doğum Haftası ve İl Müftüsü Sayın Hasan Çağlar’la Söyleşi


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in dünyaya teşrifleri nedeniyel her yıl ülke genelinde Nisan ayında yapılan etkinlikler bu yıl ilimizde büyük bir coşku, özlem ve hasretle kutlandı…

Kutlu doğum haftası etkinlikleri kapsamında binlerce din kardeşimizin Pazartesi günü il müftülüğünün organize ettiği ve diyanet işleri başkanı Pro.Dr. Sayın Mehmet Görmez’inde katıldığı programda duygu dolu anlar yaşandı.

Kur’an dinletisi, ilahiler ve söyleşilerin yapıldığı Batman programı, ülke genelinde deyim yerindeyse ilk kez bu kadar ses getirdi ve çok başarılı geçti. Emeği geçen her kese teşekkür etmek lazım.

Bu etkinlikleri değerlendirmek ve organizasyonun başarılı geçmesi nedeniyle tebrik etmek istediğim  il müftümüz Sayın Hasan Çağlar’ı geçen gün makamında ziyaret ettim.

Bundan 3 hafta önce yazdığım bir makalemden dolayı sayın Müftümüz Hasan Çağlar, makalemi haklı bulmasına rağmen biraz sitem etti benden…   

Hatırlarsanız imamların olur olmaz her Cuma namazından sonra belli nedenleri bahane ederek cemaatlerden talep ettikleri maddi destekten dolayı duyduğum rahatsızlığı dile getirmiş, il müftümüzün bu konuda biraz daha hassas davranması gerektiğine vurgu yapmıştım.

Bu yazımın ardından özellikle bu camiaada yer alan kesimler tarafından olumlu yönde tepkiler aldım.  İmamalarımızın saygınlığını korumak, onların sürekli maddi konularla cemaatle yüz göz etmek hiçte hoş olan bir durum değil.

Bu yazımı son derece haklı bulduğunu ifade eden il müftümüz Sayın Hasan Çağlar,bakın bu konuda neler söyledi; “ Mansur bey yazınızı okudum. Tespitlerinizin büyük bir kısmına, yorumunuza büyük ölçüde katılıyorum.

Bende gerçekten camilardan sık sık para talep edilmesinden rahatsızlık duyuyorum. Ancak sizde takdir edersiniz ki, diyanetin ve müftülüğümüzün her hangi bir ödeneği yada bütçesi yok. bu bakımdan ilimiz genelinde yapılan camii inşaatları, Kur’an kursları ve camilerin kendi giderleri için  hayırseverlerin desteğine ihtiyaç duyuyoruz.

Para toplanma talebi kesinlikle valilik oluruyla ve ortalama 2 hafta da bir yaparız. Bu vesileyle bu tür hayır işlerine din kardeşlerimize aracı olmaya çalışıyoruz…

Yazınızda diyanet işleri başkanımızın gelmesi nedeniyle para toplandığını yazmışsınız.Aslında bu konuyu ben imam kardeşlerime şifaii olarak söledim.

Tanıdık iş adamlarından ve çevrenizden gönüllerden ne koparsa para isteyin dedim. Bu doğru, ama ben çıkın mimberden isteyin demedim, çünkü buna yetkim yok. Sanırım bahse konu olan cami imamımız bunu yanlış anlamış, ve konuyu cemaate tam olarak ifade edememiş.

Biz müftülük olarak bu parayı da takdir edersiniz ki Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında çok büyük bir organizasyona imza attık.

 Binlerce Kur’an-ı kerim alıp dağıttık, Peygamber efendimizin Hayatını ve İslam’ı anlatan kitapları toplumun her kesimine hediye ettik.

Okullarda öğrencilerimiz başta olamak üzere bir çok hediyeleri alıp, kamuoyuna dağıttık.

Diyanet işleri başkanımız Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez bu organizasyonlar için bize 40 bin liralık katkı sağladı. Kendisine müteşekkiriz. Allah, maddi ve manevi desteğini sunan herkesten razı olsun.

Bizim imamlarımızı dilenci yapma gibi bir çalışmanın içersinde olduğumuz söylenemez. Ancak bu tür etkinlikler için, yapımına devam eden camii inşaatlarına ve Kur’an kursları gibi dinimiz için son derece önemli olan hizmetlerin yapılması için maddi desteğe ihtiyaç duyulmaktadır.

Eminim sağduyulu hayırsever Müslüman din kardeşlerimiz bundan dolayı rahatsızlık değil, bilakis bu tür hayır işlerine imkanları ölçüsünde katkı sunmak isteyeceklerine inanıyorum. dedi.

Tabi müftümüz Sayın Hasan Çağlar’ın bu detaylı açıklaması ve özeleştiride bulunması beni son derece mutlu etti. Son derece samimi ve özverili çalışmalara imza atan Sayın Çağlar’a yazıma ve gazetemize göstermiş olduğu hassaiyetten ötürü özellikle teşekkür etmek istiyorum.

Keşke her eleştiri yazısında diğer ilgili kurum amirleri de, Sayın Hasan Çağlar gibi örnek bir duruş sergileyebilseler…

Sonuç itibariyle bu yıl Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri ilimizde çok büyük oranda başarılı geçti.

Rabbim bizi Peygamber efendimizin şefaatinden ve merhametinden mahrum etmessin. (AMİN)     

Share
405 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...
 • Batman, yeni eğitim sezonuna hazır mı?

  25 Ağustos 2021 Eğitim, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman genelinde de 6 Eylülde yüz yüze eğitim başlayacak… Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı esir alan covid 19 salgını nedeniyle eğitim camiamız 2 sezonunu maalesef kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanmamış bu 2 eğitim sezonu, doğal olarak çocuklarımızın eğitimini gelecek açısından ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşünsenize 6 sınıfta olan bir öğrenci, pandeminin başlamasıyla birlikte hiç eğitim ve öğretime katılmadan bu yıl 8’ci sınıfa gidecek… 6-7 sınıfta görmediği, işlemediği ve bi...