gap başlık

logo

KURBANI ANLAMAK VE YAŞAMAK…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Kurban bayramına yaklaştığımız şu kutsal günlerde, iman edenler büyük bir heyecanla dini (kurban kesmek) vecibelerini yapmak üzere hazırlıklarını sürdürüyor.

Aslında kurban bir manasıyla adanmak anlamına gelir, İbrahim (as) yüce yaratana kendini adamasaydı oğlunu adayacak cesareti kendinde bulamazdı. Hal böyleyken ve öz evladını kurban etmeye çalışan İsmail (as) kıssası zihinlerimizde iken, bu yüce manayı anlamak için biraz daha çaba sarf etmemiz gerekmektedir.

Evet, İbrahim ve İsmail (as) kıssalarında bizlere verilmek istenen mesaj sadece kurban kesmek değildir, kurbanla birlikte uğruna harcamamız gereken değerlerimizi hayatımızla korumamızı ve yaratana adanmak için önce ona sevdalanmamız gerektiğini hatırlatmaktadır.

Bayram bizi bekliyor ancak adamak, adanmak, sevdalanmak ve yüce yaratana karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmemizi sembolize eden Kurban’ı anlamadığımız müddetçe, bayramı buruk ve noksan olarak yaşamaya devam edeceğiz.

İbrahim’in (as) yaratana aşkını bilmeyenler için Kurban’ı anlamak ve yaşamak gerçekten çok zordur.

Bildiğiniz gibi bayram hatırlamaktır, hatırlanmaktır.

Şayet bayram süresince zengin dost, komşu ve akrabaları ziyaret ederek fakirleri unutursak, kurbanlarımızı kavurma yapıp dul, yetim ve öksüzlere dağıtmaktan imtina edersek, on dört asırdır yaşanan bir süreci anlamından uzaklaştırmış olacağız.

Bu bayramı pandemi kurallarını ihmal etmeden anlamına uygun bir şekilde yaşamak, önceliğimiz olmalıdır.

Unutmamak gerekir ki, küskünleri barıştırmak, kardeşlik hukukunun gereği gibi yaşanmasını sağlamak, istismar kokan dini davranışlardan uzaklaşmak/uzaklaştırmak bizlere hoşnutluğun müjdesi olacaktır.

O zaman geliniz yüreklerimizle birlikte, kutsal topraklarda hep bir ağızdan söylenen sana geldik Allah’ım sözüne bizlerde yaşadığımız yerlerden iştirak ederek kâinatta dalgalanan bu ses seline ortak olalım.

Fakirlerimizi, yetimlerimizi, öksüzlerimizi, dul ve yaşlı insanlarımızı ziyaret ederek İbrahim ve İsmail (as) aşkını onlarla birlikte yaşayalım/yaşatalım.

Sevgili okur,

Kurbanlık hayvanlar Belediyenin belirlediği kesim yerlerinde ehil kişiler tarafından kesilmeli, kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir.

Belediye Kurban Hizmetleri Birimi ise kurban kesim yerlerini kontrol ederek, kurban kesiminin işkence ve vahşete dönüşmemesi için gerekli tedbirleri almalıdır.

Kurbanlarınızın amacına ulaşması dileğiyle bayramınız kutlu olsun.

Kalın sağlıcakla…

Share
997 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

KURBANI ANLAMAK VE YAŞAMAK…” için 1 yorum

 1. Süleyman : diyor ki:

  Çok güzel. Şahsınıza tüm Batman li kardeşlerimin kurban bayramını tebrik ediyorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VASİYETLERDEN VE NASİHATLERDEN DERS ALMAK…

  18 Temmuz 2021 Yazar Makaleleri

  Şeyh Edabali, Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazinin kayınbabasıdır. Ve o dönemin en önemli din ve kanaat önderlerindendi.  Osman Gazi, devlet kurma aşamasına geldiğinde, Şeyh Edabali’ye danışır… Şeyh Edabali, tarihe altın harflerle yazılacak Nasihat ve Vasiyette bulunarak, Osman Gaziye devlet kurmasına onay verir... Nasihat çok uzun, ben bir bölümünü siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum. Umarım bu vasiyet ve nasihatlerden hepimiz kendimize düşen dersi alır ve ona göre hayatımıza bir çeki düzen veririz… Oğul; ...
 • KURBANI ANLAMAK VE YAŞAMAK…

  17 Temmuz 2021 Yazar Makaleleri

  Kurban bayramına yaklaştığımız şu kutsal günlerde, iman edenler büyük bir heyecanla dini (kurban kesmek) vecibelerini yapmak üzere hazırlıklarını sürdürüyor. Aslında kurban bir manasıyla adanmak anlamına gelir, İbrahim (as) yüce yaratana kendini adamasaydı oğlunu adayacak cesareti kendinde bulamazdı. Hal böyleyken ve öz evladını kurban etmeye çalışan İsmail (as) kıssası zihinlerimizde iken, bu yüce manayı anlamak için biraz daha çaba sarf etmemiz gerekmektedir. Evet, İbrahim ve İsmail (as) kıssalarında bizlere verilmek istenen mesaj sadec...
 • KADINLARIMIZA KIYMAYIN BEYLER…

  15 Temmuz 2021 Yazar Makaleleri

  Bir yılda sayısı üç yüze çıkan kadın cinayetlerinin ardı arkası kesilmez oldu. Namus kavramı altında işlenen cinayetler,  sonu gelmeyen tehditler ve psikolojik şiddetle birlikte kısıtlanan özgürlük... Sonumuz nereye gidiyor böyle? Türkiye’de bir kadının ayrılma ya da boşanma sonucu cinayet olmamalı… Sonu gelmeli artık bu vahşetin. Kadın özgür bir bireydir… Eril gibi oda özgür iradesiyle boşanabilir veya ayrılabilir utanmadan korkmadan… Aklım almıyor bu eşitsizliği bu adaleti. Türkiye’de kadın olmak bu kadar zor olmamalı… Artık...
 • METİN GÜRBÜZ’Ü TANIMADAN YORUM YAPMAYIN…

  13 Temmuz 2021 Yazar Makaleleri

  Bazen özellikle sosyal medyada birileri hakkında, yada bazı kurumlar hakkında yapılan paylaşım ve yorumları gerçekten bazen şaşkınla, bazen üzülerek, bazen de gülerek okuyorum… Bu mecrada Metin Gürbüz’ü birileri hedef tahtasına koymuş, tanıyan yada tanımayan birçok kişi de yorumlar yazmış… Öncelikle bol keseden atıp tutanlara bilgi amaçlı birkaç cümle söylemek istiyorum; Beğenirsiniz yada beğenmezsiniz Devlette İSTİSNAİ MEMURİYET denilen bir kadro var. Bu kadroyu genelde iktidar olan hangi siyasi parti olursa olsun, bunu kullanma hakkı...