gap başlık

logo

KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…


ESRA TEKELİ
esra.eg0694@gmail.com

Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları…

İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım.

Ankara’da bulunduğum süre içinde alanımla ilgili çeşitli seminerlere katılarak alanımda kendimi geliştirdim. 2017 yılında evlendim ve eşimin görevi nedeniyle Batman’da yaşamaya başladım. 2017 yılından 2019 yılına kadar özel bir kolejde görevime devam ettim.

Eğitimde yenilikçi bir strateji izleyerek Batman’da ve yakın illerde çocuk gelişimi ile ilgili olan seminerleri takip ederek katılım sağladım. 2019 Mart ayından itibaren ise sorumlu müdürlüğünü üstlendiğim Kalsiyum Çocuk Atölyesinde Eğitim Koordinatörüyüm.

Gerek kurumumuzda gerek dışarıda ebeveynlerin çocukları ile yaşadığı sorunları çözmeye çalışarak onları doğru iletişime yönlendiriyorum. Çocuk gelişimi ve çocukla iletişim konularıyla ilgili yazdığım makaleleri siz değerli okurlarımızla paylaşmak istiyorum. Yazmamı istediğiniz ya da danışmak istediğiniz bir konu olursa: Esra.eg0694@gmail.com adresine mail atarak veya instagram esraatekeli hesabına yazarak bana ulaşabilirsiniz.

Bu kısa tanıtımımdan sonra, bugünkü işlemek istediğim “ Korona günlerinde çocuklarla sağlıklı iletişim…”  konuya başlamak istiyorum.

Okulların, parkların, bahçelerin kısacası çocukların zaman geçirip enerji atabileceği alanların kapatılmasına hazırlıksız yakalanan ebeveynler, virüs endişesi ile birlikte çocuklara nasıl yaklaşacağını bilemez durumdalar. Peki neler yapmalıyız.?

Öncelikle her zaman söylediğimiz gibi kaygılarınızı çocuklarınıza yansıtmamanız, çocuklarınıza daha huzurlu bir ev ortamı sağlayacaktır. Çocuklarınız sizin kaygılarınızı hissedip daha yoğun bir kaygı yaşayacaktır. Kaygılı çocuklarınıza ise, böyle bir virüsün olduğunu fakat önlem aldığınız ve kişisel temizliğinize dikkat ettiğiniz sürece sizlere bulaşmayacağını anlatmalısınız.

Hayatın devam ettiğini unutmayıp, çocuklarınıza bunu rol model olarak göstermelisiniz. Çünkü çocuklarımız iyi birer gözlemci ve uygulayıcıdır.

Çocuklarınıza karşı daha sabırlı olmaya çalışmanız size ve onlara iyi geleceği gibi, karantina sürecinde daha etkili bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmeye çalışın, tüm gün sizlerin evde sıkıldığı gibi onlarında kat kat fazlaca sıkıldığını hatırlayın. Süreçte sıkılan çocuklarımız olumsuz davranışlar sergileyip doğal olarak bitmek tükenmek bilmeyen sorularla sizinle iletişim kurmaya çalışacak ve ilginizi üzerlerine çekeceklerdir.

Bu olumsuz davranış ve soruların normal bir süreç olduğunu bilerek, olumsuz davranışların yanlış olduğunu anlattıktan sonra tekrar edilen olumsuz davranışları görmezden gelmeniz doğru bir yöntem olacaktır. Unutmayın ki çocuklarınızı olumsuz davranışlar konusunda sık sık uyarmanız onların olumsuz davranışlarını tekrarlamalarına sebep olacaktır. 

Sorulan sık sorularda ise okulöncesi yaş grubunda bir çocuğunuza açık, net, kısa ve somut cümlelerle cevap vermeniz hem sizi yormayacak, hem çocuklarınızın kolayca anlayıp ikna olmasını sağlayacaktır. Açıklama yaparken sakin bir ses tonu kullanmanız, beden diliniz jest ve mimiklerinizin çocuğunuzla iletişimin bütünü olduğunu unutmamalısınız.

Çocuklarınızı bu karantina günlerinde 3 T (Televizyon, Telefon, Tablet) den uzak tutarak,

Bol bol duyusal çalışmalar

Kitap okuma saatleri

Akıl oyunları

Mandala çalışmaları yapmak

Birlikte resim yapmak

Çocukların gelişimlerine uygun ve katkı sağlayacak kısa animasyonlar izlemek

Mutfakta küçük sorumluluklar vermek vb gibi etkinlikler yaparak hem kaliteli zaman geçirmiş olursunuz, hem çocuklarınız sıkılmadığı için davranış olarak daha sakin olurlar.

Zamanlarını dolu dolu geçirdiklerinde sizden istekleri daha az, sizlerin de çocuklarınıza karşı sabrınız daha çok olacaktır.

Hayatımızın devam ettiğini unutmadan çocuklarınıza kaygıyı yansıtmadan, virüse yakalanmama konusunda konuşmalar yapabilirsiniz.

Çocuklarınız bu konuda soru sormadıkça fazla bilgi yüklemesi yapmayın. Çocuklarınızın yanında onlara olumsuz yansıyacak tv programları izlemekten ve olumsuz konuşmaktan kaçının.

Virüs konusunda kaygılarla ilgili konu açılırsa dışarı çıkarken maske takmanın, dışarıdaki insanlara çok fazla yaklaşmamanın, her yere dokunmamanın ve geldikten sonra ellerinizi istenildiği gibi yıkamanın,  korunmak için yeterli olacağını anlatmanızın çocukların kaygılarını azaltacağını tekrar hatırlatarak, karantina günlerinde çocuğunuzla iletişiminiz bozulmasın diyor ve yazımı tamamlıyorum.

Herkese sağlıklı haftalar diliyorum.

Share
2035 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…” için 2 Yorum

 1. İbrahim Dağ : diyor ki:

  Bravo kaleminize sağlık hocam

 2. Duygu : diyor ki:

  Çok güzel anlatmışsınız hocam kaleminize saglik #Batman çok şanslı sizin gibi bir öğretmene sahip olduğu için

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI; FAİLİ MEÇHUL!..

  14 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  15 Temmuz 2016 yılında kalleş ve hain FETÖ’nün darbe girişimine karşı ülkede yaşayan hemen hemen her kesimden halkımızın göstermiş olduğu kahramanlık destanı, sanırım yüz yıllar boyunca tarihimizdeki yerini alacaktır. 251 şehit ve binlerce gazimizle birlikte halkımızın tüm il, ilçe, belde, köy ve mahallerde  direnerek püskürttüğü bu alçak darbe girişimin ardından geçen 4 yılsonunda, devletin birçok kademesinde FETÖ operasyonları yapıldı ve büyük bir oranda devletin içine sızmış FETÖ’cüler temizlenemeye başladı. Bana göre gücünü ve varlığ...
 • 15 TEMMUZ DİRİLİŞ GÜNÜNDE BATMAN….

  13 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Melun ve meşum kalkışmanın dördüncü senesini geride bırakacağımız güne adım adım ilerlemeye devam ediyoruz. 2016 yılının 15 Temmuz tarihinde başlayan ve ülkemizi uçuruma götürmesi için kurgulanan kirli senaryo, 80 milyon insanımızın bir ve beraber olmasıyla birlikte akamete uğratılmış ve bir milletin direnişten dirilişi tarihe altın harflerle yazılmıştır. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra dünyada yaşanan tartışmaları ve gelişmeleri sadece dış politikaya hamletmek gerçeklikten uzak bir davranış olur. Zira, içimizdeki hainlerle ülkemi...
 • NECAT NASIROĞLU VAKFI, BATMAN HALKIYLA GÜÇ BİRLİĞİ YAPACAK…

  08 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Yaklaşık 15 günlük kısa bir tatilden sonra tekrar sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum… Yaptığım kısa tatilin yanısıra bazı eş, dost ve akraba ziyaretleri gerçekleştirdim ve bu ziyaretleri de sosyal medya hesaplarımdan, siz değerli takipçilerime paylaşmıştım. Kişisel olarak benim hayatımda son derece önemli ve değerli bir yere sahip olan rahmetli H. Necat Nasıroğlu ve ailesine olan hayranlığımı ve sevgimi birçok makalemde kaleme almış ve dile getirmiş biriyim… Batmanımıza ekonomi başta olmak üzere eğitimden sağlığa, sosyal y...
 • GİZEMİN KEŞFİNE ÇIKMAK: ARKEOLOJİ

  08 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Sevgili dostlar; Sizlerle bugün ilginizi çekeceğini düşündüğüm ve mesleki anlamda ilerlediğim arkeolojiyi konuşmak istiyorum. Günümüz stresi ve pandemi sürecinden bir nebze uzaklaşmak umarım sizlere iyi gelecek. Tarihler boyu süregelen varoluş çabası ve var olanı koruma içgüdüsü birçok alanda olduğu gibi gizemin kaynağı arkeoloji biliminde de kendine yer bulmuştur. Eskiyle özdeşleşen arkeoloji her zaman arama; bulma ve anlamlandırma çabası içinde var olmaya devam etmektedir. Arkeoloji nedir; neyle ilgilenir; soruları her zaman bir mera...