gap başlık

logo

KORONA GÜNLERİNDE KURBAN BAYRAMI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Bilindiği üzere yaklaşık beş aydır ülkemizde ve dünyada geniş bir alana yayılan covid-19 ile yaşamaktayız.

Covid-19 virüsünden korunmak, toplumda yayılmasını azaltmak ve böylece bulaş olacak kişi sayısını asgari seviyede tutmak için genel çapta kişisel koruyucu önlemlerin artırılması gerekiyor. Mart ayında başlayan ve yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirler vaka oranlarının yönetilebilir bir oranda seyreltmesine yardımcı oluyordu.

Yaklaşık üç ay boyunca devam eden sıkı tedbirlerin akabinde 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecine geçildi.

Okulların kapanması, seyahat kısıtlamasının kaldırılması, Ramazan Bayramı ve yaz tatili hareketliliği nedeniyle sosyal ortamlar daha da kalabalık hale gelmeye başladı.

Sağlık Bakanlığı resmi verilerine göre güncel vaka sayısının mayıs ayı ortalarındaki değerlere dönmüş olmasına üzülerek tanıklık ediyoruz.

Batman özelinde Haziran ve temmuz aylarında pozitif vaka sayılarımız hızla artmış, artan vaka sayımız ülke gündemine oturmuş ve birçok vatandaşımızın covid-19 test sonucunun pozitif olduğu görülmüştür.

İlimizde covid-19 vakasının artış gösterdiği bir dönemde insana insan olduğunu anımsatan, tebessümün, duanın, kardeşliğin, hatırlamanın ve paylaşmanın doruklara ulaştığı bir Kurban Bayramı’na daha heyecanla giriyoruz.

Bayramlar, ibadetlerin karşılığının fazlasıyla verildiği, ahlaki davranışların ödüllendirildiği, toplumların bir disiplinle motive edilerek mutlulukların yaşandığı en güzel ve en müstesna günlerdir.

Dolayısıyla kurban keserek dini vecibeyi yerine getirecekler için en önemli yaklaşım konuya doğru odaklanmak ve İbrahim (as) in ilahi aşkını anlayarak ve adadığı kurbana gösterdiği özene aynı yaklaşımla icabet ederek ibadetini yerine getirmek olmalıdır.

Neredeyse her yıl televizyon ekranlarında izlediğimiz ve üzülerek takip ettiğimiz kesim işkencelerinin bu bayramda kurbanlık hayvanlara yapılmasını engellemek için ilimizde bir ekip kurulması ve kasap olmayanların kesim yapmasına izin vermeyerek muhtemel hayvan işkencelerinin önüne geçilmesi sağlanmalıdır.

Bir yaklaşım ve paylaşım festivali olması gereken Kurban Bayramı’nı dini vecibelerden uzak bir anlayışa mahkûm etmek, dağıtım yaparken hakkaniyet ölçüsünden uzak kalarak gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmamak bayramı ziyanda geçirmekle eş değer olarak görülmektedir.

Geçen yıldakilerine oranla oldukça farklı yaşadığımız bir Ramazan Bayramından sonra bu sene idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’nı da diğer bayramlara göre biraz daha buruk yaşayacağımızı biliyoruz.

Sağlık bakanlığı verilerinden anlaşılacağı üzere covid-19 virüs tehlikesi henüz geçmiş değildir. Bu nedenle idrak edeceğimiz Kurban Bayramı süresince çok daha dikkatli olmamız gerekiyor.

Bayramlaşma ziyaretleri, Kurban kesim etkinlikleri ve etlerin dağıtımı sırasında sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyenin ihmal edilmesi halinde birbirimize virüs bulaştırma ihtimalimizin artacağını unutmayalım.

Sağlık bakanlığı tarafından tavsiye edilen tedbirlerin ihmal edilmesi durumunda başta ihmal eden kişinin sonrasında ise yakın çevresinin bulaşa yakalanma riskinin artacağını unutmamak gerekir.

Bulaşa yakalanmış ve karantinada bulunan kişilerin bayram kutlamasına geleceklerin ziyaretlerine engel olması ve süreci kontrollü olarak yönetmesi gerekmektedir. Buna ilaveten yakınları bulaşa yakalanmış hastaları ziyaret etmemek bugüne kadar alınmış tedbirlerin disiplinli bir şekilde devamına katkı sunacaktır.

Sağlık bakanlığı tarafından tavsiye edilen önlemlerin toplumun sağlığını korumak amacıyla devreye alındığını hatırlamak gerekir. Kurban Bayramı’nda tavsiye edilen önlemleri uygulamayı ihmal edenleri uyarmak, uyarılara karşı kulaklarını kapayanlara karşı ısrarcı davranmak hepimizin ortak sorumluluğudur.

Bundan sonraki bayramlarda sevdiklerimizle kucaklaşmak fırsatına ulaşmak istiyorsak, bildirilen tedbirlere ve uygulanan yasaklara dikkatle uymak ve katkı sunmak hepimizin ortak sorumluluk vazifesidir.

Bu vesileyle ağızların tatlandığı, yüzlerin güldüğü, acıların ve virüslerin yüreğimizden, ülkemizden, coğrafyamızdan ve dünyamızdan uzaklaştığı nice bayramlar diliyorum.

Ömrünüz ve yaşadıklarınız her daim bayram olsun.

Kalın sağlıcakla…

Share
1847 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AK PARTİ MERKEZ İLÇE BAŞKANLIĞI İÇİN ÖMER’LER ARANDI MI?

  25 Eylül 2020 Yazar Makaleleri

  Hatırlarsanız, AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümü törenlerinde konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Bize Ömerler lazım. Bu Ömerleri bulduğumuzda, şu anki konumumuzdan daha ileriki bir konuma geleceğiz, hiç endişeniz olmasın." ifadelerini kullanmıştı. Planlanan şekliyle devam eden AK Parti Batman Merkez ilçe kongre takvimi kapsamında ilimizi ziyaret eden Kocaeli Milletvekili ve İl koordinatörü Cemil Yaman, yaptığı istişare ve temayül yoklaması sonucunda hazırladığı dosyayla birlikte Ankara’ya gitti. ...
 • ANIZ SORUNU TOPLANTILARLA ÇÖZÜLEMEZ, SİYASİLER NE İŞ YAPAR?…

  24 Eylül 2020 Yazar Makaleleri

  Her yıl bu vakitlerde bazı çiftçilerin maalesef caniliği ve vahşetiyle karşı karşıya kalıyoruz… Bu cani ve vahşi çiftçilerde Allah korkusu olmadığı ve insanlığı yok saydıkları için zahmete girmemek ve birkaç kuruş daha fazla kazanmak adına mahsul sonrası kalan atıkları toplamak yerine, yakmayı tercih ederler. Kalbi ve vicdanı kararmış bu tür cani çiftçilere ne anlatırsanız anlatın boştur… Çünkü bunlarda ne Allah korkusu, ne din, ne iman, ne kul hakkı, ne sağlık nede insanlık adına zerre-i miskal kadar bir şey bulamazsınız. Onlar içi...
 • TÜRK FUTBOLUNU KURTARACAK OLAN YABANCI OYUNCU SINIRLAMASI MI ?

  22 Eylül 2020 Yazar Makaleleri

  Son zamanlarda futbol gündemini oldukça meşgul eden ve uygulaması bir yıl ertelenen yabancı futbolcu sınırlaması ile ilgili çok farklı görüşler mevcut . Ben bu tip kuralların ülke futbolunun gelişimine katkıda bulunacağına inanmayanlardanım, bu konu sadece milli duygular ile ele alınacak bir konu değil kanımca. Şenol Güneş’in bu güne kadar ülke futbolu için yaptıklarını tartışmaya açabilecek kimse yoktur aramızda, ülke  tarihinin en başarılı dönemlerinden birinde futbolun başındaydı . Fakat son dönemlerdeki uygulamaları ve söylemleri birbiri...
 • VALİ ŞAHİN’İN MAHALLE BULUŞMALARI…

  22 Eylül 2020 Yazar Makaleleri

  Mahalle buluşmaları, bir şehrin ortak akılla yürütülmesi için atılması gereken en önemli adımlardan bir tanesidir. Mahallelinin derdini dinlemek, çözüm önerilerini paylaşmak ve yaşanılan yerin geleceğini planlamak için halkın arasına girmek, vatandaşlarla iletişim halinde bulunmak, bir şehri halkla birlikte yönetmenin en güzel örneğidir. Bu kapsamda mahalle buluşmaları programları düzenleyip halkın ayağına giden, sorun ve taleplerini yerinde dinleyen ve bu konuda Batman'da bir ilki gerçekleştiren Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, ...