gap başlık

logo

KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu.

Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz.

Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi geçen yıldakilerine oranla oldukça farklı bir şekilde geçirdik.

Ramazan Müslümanlara sunulmuş mükemmel bir imkân olup insana düşen, onun rahmet ikliminden istifade ederek kendisine tanınan bu imkanları doğru bir şekilde uygulamasıdır.

Müslümanların, Allah’a, kendisine ve başkalarına karşı sorumluluğunu sadece bu aya sığdırması beklenemez. Zira bu ayda olduğu gibi diğer aylarda da Allah’a, kendimize, yetimlere, öksüzlere, gariplere ve diğer dezavantajlı kesimde bulunan insanlara karşı sorumluluklar devam etmektedir.

Bu minvalde bayram alışverişine çıkan vatandaşların koronavirüs önlemleri kapsamında yine sosyal mesafe kurallarına uyması ve maske takması, sorumluluğunun gereklerini yerine getirmesidir.

Evet, bir Ramazan’a daha elveda diyeceğimiz son günlere geldik. Müslümanların ruhlarını beslemeye çalıştıkları bu kutsal günlerde yüzündeki, ruhundaki ve kalbindeki maskelerden arınarak kendiyle yüzleşenler enerji depolarını iyilikle, merhametle, sevapla ve tövbeyle doldurarak büyük kazanım elde ettiler.

Diğer taraftan dünyadan ve içindeki aldatıcı sahnelerden kopmak istemeyenler ise maskeleriyle yaşamaya devam ederek kendi dünyalarının peşinden koşmaya devam ettiler.

Nihayetinde hep birlikte korona günlerinde bir bayrama daha kavuşuyoruz…

Bayramlar, ibadetlerin karşılığının fazlasıyla verildiği, ahlaki davranışların ödüllendirildiği, toplumların bir disiplinle motive edilerek mutlulukların yaşandığı en güzel ve en müstesna günlerdir.

Geçen yıldakilerine oranla oldukça farklı yaşadığımız bir Ramazan ayından sonra bu bayramı diğer bayramlara göre biraz daha buruk yaşayacağımızı düşünebiliriz.

Evet, böylesine kıymetli bir ayın bayramını festival olarak düşünenler, insanları küçümseyip hoyratça hareket edenler, Ramazan Bayramı’nı yine bir festival şeklinde buruk olarak kutlayabilirler.

Ancak, yetimleri, öksüzleri ve ihtiyaç sahiplerini hatırlayarak bu kutsal ayın bereketinden ve manevi ikliminden istifade edenler ise bayramın lütfundan, güzelliklerinden ve yaptıkları ibadetlerin karşılığını almaktan ziyadesiyle mutlu olup bayramı sevinçle ve huzurla kutlayabilirler.

Bu bayramda 81 vilayette uygulanacak olan dışarı çıkma yasakları kapsamında tedbirlere uyarak diğer bayramlarda olduğu gibi büyüklerimizi, sevdiklerimizi ve dostlarımızı ziyaret edemeyeceğiz. Ancak iletişim olanaklarıyla bu imkanlardan ziyadesiyle faydalanabileceğiz.

Bundan sonraki bayramlarda sevdiklerimizle kucaklaşmak fırsatına ulaşmak istiyorsak, bildirilen tedbirlere ve uygulanan yasaklara dikkatle uymak ve katkı sunmak hepimizin ortak sorumluluk vazifesidir.

Bu vesileyle ağızların tatlandığı, yüzlerin güldüğü, acıların ve virüslerin ise yüreğimizden, ülkemizden ve coğrafyamızdan uzaklaştığı nice bayramlar diliyorum.

Ömrünüz ve yaşadıklarınız her daim bayram olsun.

Kalın sağlıcakla…

Share
1158 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI; FAİLİ MEÇHUL!..

  14 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  15 Temmuz 2016 yılında kalleş ve hain FETÖ’nün darbe girişimine karşı ülkede yaşayan hemen hemen her kesimden halkımızın göstermiş olduğu kahramanlık destanı, sanırım yüz yıllar boyunca tarihimizdeki yerini alacaktır. 251 şehit ve binlerce gazimizle birlikte halkımızın tüm il, ilçe, belde, köy ve mahallerde  direnerek püskürttüğü bu alçak darbe girişimin ardından geçen 4 yılsonunda, devletin birçok kademesinde FETÖ operasyonları yapıldı ve büyük bir oranda devletin içine sızmış FETÖ’cüler temizlenemeye başladı. Bana göre gücünü ve varlığ...
 • 15 TEMMUZ DİRİLİŞ GÜNÜNDE BATMAN….

  13 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Melun ve meşum kalkışmanın dördüncü senesini geride bırakacağımız güne adım adım ilerlemeye devam ediyoruz. 2016 yılının 15 Temmuz tarihinde başlayan ve ülkemizi uçuruma götürmesi için kurgulanan kirli senaryo, 80 milyon insanımızın bir ve beraber olmasıyla birlikte akamete uğratılmış ve bir milletin direnişten dirilişi tarihe altın harflerle yazılmıştır. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra dünyada yaşanan tartışmaları ve gelişmeleri sadece dış politikaya hamletmek gerçeklikten uzak bir davranış olur. Zira, içimizdeki hainlerle ülkemi...
 • NECAT NASIROĞLU VAKFI, BATMAN HALKIYLA GÜÇ BİRLİĞİ YAPACAK…

  08 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Yaklaşık 15 günlük kısa bir tatilden sonra tekrar sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum… Yaptığım kısa tatilin yanısıra bazı eş, dost ve akraba ziyaretleri gerçekleştirdim ve bu ziyaretleri de sosyal medya hesaplarımdan, siz değerli takipçilerime paylaşmıştım. Kişisel olarak benim hayatımda son derece önemli ve değerli bir yere sahip olan rahmetli H. Necat Nasıroğlu ve ailesine olan hayranlığımı ve sevgimi birçok makalemde kaleme almış ve dile getirmiş biriyim… Batmanımıza ekonomi başta olmak üzere eğitimden sağlığa, sosyal y...
 • GİZEMİN KEŞFİNE ÇIKMAK: ARKEOLOJİ

  08 Temmuz 2020 Yazar Makaleleri

  Sevgili dostlar; Sizlerle bugün ilginizi çekeceğini düşündüğüm ve mesleki anlamda ilerlediğim arkeolojiyi konuşmak istiyorum. Günümüz stresi ve pandemi sürecinden bir nebze uzaklaşmak umarım sizlere iyi gelecek. Tarihler boyu süregelen varoluş çabası ve var olanı koruma içgüdüsü birçok alanda olduğu gibi gizemin kaynağı arkeoloji biliminde de kendine yer bulmuştur. Eskiyle özdeşleşen arkeoloji her zaman arama; bulma ve anlamlandırma çabası içinde var olmaya devam etmektedir. Arkeoloji nedir; neyle ilgilenir; soruları her zaman bir mera...