gap başlık

logo

KIŞ MEVSİMİNDE COVİD19 VE BATMAN…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Kasım ayının başlamasıyla birlikte ülkenin genelinde olduğu gibi Batman’da COVİD19 vakalarının arttığına üzülerek şahit oluyoruz.

Kış aylarında virüsün etkisini büyük bir saldırıyla gerçekleştirme olasılığını uzun bir zamandır dile getiren bilim insanlarının bütün uyarılarına rağmen, bu uyarılara olması gerektiği gibi kulak vermememiz sebebiyle hastalığın yayıldığını üzülerek takip ediyoruz.

İklim koşullarının normalin altında seyretmesi ve valilik koordinasyonun disiplinli bir şekilde sürdürülmesi nedeniyle ilimiz özelinde vaka sayıları şimdilik kontrol altında.

Ancak, hava şartları sertleştikçe virüsün bulaşma hızının ve yayılımının daha sert olacağına dikkat çekmek ve bu minvalde Sağlık Bakanlığının uyarılarını/tavsiyelerini daha disiplinli bir şekilde uygulamak hepimiz için büyük önem arz etmektedir.

Bu kapsamda ülke genelinde uygulanmak üzere alınan dışarı çıkma kısıtlaması dahil diğer ilave önlemlerle birlikte, başta hijyen olmak üzere maske ve mesafe kurallarına riayet ederek amaçlanan tedbirlere daha fazla yardımcı olmak mecburiyetindeyiz.

Özellikle gençlerimizden bu tedbirlerin uygulanmasında her zaman olduğu gibi yine örnek davranışlar sergilemelerini, daha dikkatli ve daha temkinli olmalarını beklemekteyiz. Zira, taşıyıcı konumda bulunan gençler hiç arzu edilmeyen sonuçların ortaya çıkmasını engelleme konusunda sigorta vazifesi görebilirler.

Dışarı çıkma kısıtlamasıyla birlikte sosyal hayatımızın belirteci olan konfor alanlarından olabildiğince vazgeçmemiz hem kendimizi hem de ailelerimizi covid19 virüsünden uzak tutacaktır.

Edinilen bilgilere göre Batman hastaneleri mevcut durumda covid19 hasta yoğunluğunu kontrol edebilecek düzeyde bulunuyor. Buna ilaveten Tilmerç’te bulunan Sağlıklı Hayat Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezi, 100 yatak kapasitesiyle yine covid19 vakaları için hazır bir durumda bekletiliyor.

Batman’da her ne kadar hasta yoğunluğu şu an için kontrol edilebilir düzeyde olsa bile uygulanması gereken tedbirleri kış mevsiminin şiddetini de dikkate alarak daha disiplinli bir şekilde sürdüremezsek; başta yoğun bakım üniteleri olmak üzere diğer kapasitelerin yetersiz kalabileceğini hafızalarımızdan çıkarmamalıyız.

Ailelerimizin, sevdiklerimizin ve şehrimizin sağlığını koruyabilmek ve virüs yayılımını kontrol altında tutabilmek için başta sağlık mensuplarımıza, filyasyon ekiplerine ve bu virüsle gece gündüz demeden savaşan tüm yetkililerimize lütfen yardımcı olalım.

En küçük ihmalin büyük pişmanlıklar yaşatabileceğini unutmamanız dileğiyle.

Kalın sağlıcakla…

Share
2569 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...