gap başlık

logo

KAZANMA ODAKLI DÜŞÜNMEK…


Burhan İsen
burhanisen@hotmail.com

Yerel seçimlere doğru adım adım yaklaştığımız bu günlerde, siyasi partiler, adaylarını belirlemek için yoğun bir çalışma içerisine girerek, gerek temayül, gerekse kamuoyu araştırmaları yaptırarak, adaylarını seçmeye çalışıyorlar.

Bildiğiniz gibi, 31 Mart yerel seçimlerinin kazanılması veya kaybedilmesi iktidar partisi veya muhalefet partileri açısından çok önem taşımaktadır.

Ak Parti bu seçimlerde başarılı olup, yeni sistemi pekiştirme çabası içinde olacaktır.

Muhalefet partileri ise 24 Haziran seçimlerinde almış olduğu yenilgiyi bertaraf etme çabasına girip yerel seçimleri kazanmanın yollarını bulmak için son bir şans olarak değerlendirmek isteyeceklerdir.

Bu yüzden, siyasi partiler bazı bölgelerde ittifaklar/seçim işbirliklerine gereksinim duymaktalar.

Mümkün olduğunca her kesimden oy alabilecek adaylar ile seçime girmek istediklerini, liderlerin yapmış oldukları görüşmelerden de anlıyoruz.

Ülkemizin genelinde hal böyle iken,

Bölgemizde Batman ilimizi ele aldığımızda…

Belediye başkanlığını kazanmak için iki partinin yarışacağı şimdiden görmek mümkündür.

Bunlardan biri Ak Parti.

Diğeri HDP’dir.

HDP, daha önceki seçim dönemlerine göz attığımızda büyük farklarla seçimleri kazandığını görüyoruz.

Ak Parti ise ikinci parti olarak yerini korumuştur.

Peki,

Ak parti için bu yeterli mi?

Bana sorarsanız…

Siyaset, kazanmak için yapılmalı ve kazanmaya odaklanılmalıdır… derim.

Ak Parti ve bölgemizin siyaseti açısından düşündüğümüzde, mutlak kazanmanın yollarını aramak, kazanabilecek aday bulmak için yoğun bir çalışmanın yapılmasının gerekliliğine inanıyorum.

Toplumda karşılığı olan, her kesimle barışık, uzlaşmacı, kendini kanıtlamış, bilgili, deneyimli, hizmet ehli olan bir adayın bulunması ile… Kazanmanın imkânsız olmadığını, bilakis muhtemel olduğunun kanaatindeyim.

Kazanma ihtimali olmayan adaylar yerine, parti dışından da olabilecek/kazanabilecek, Partinin felsefesini benimsemiş, ilkelerine uygun bir değerin bulunması yararlı olacaktır.

Küçük olsun benim olsun mantığı ile değil,

Büyük olsun herkesin olsun/herkes kazansın demek lazım.

Bu düşünceyle hareket ederek kazanılırsa… Bölge siyasetinin mentalitesinin değişmesi ile birlikte normalleşmesinin yolunun da açılmasına vesile olacaktır.

Allah’a emanet olunuz…

Share
1524 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...
 • Batman, yeni eğitim sezonuna hazır mı?

  25 Ağustos 2021 Eğitim, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman genelinde de 6 Eylülde yüz yüze eğitim başlayacak… Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı esir alan covid 19 salgını nedeniyle eğitim camiamız 2 sezonunu maalesef kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanmamış bu 2 eğitim sezonu, doğal olarak çocuklarımızın eğitimini gelecek açısından ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşünsenize 6 sınıfta olan bir öğrenci, pandeminin başlamasıyla birlikte hiç eğitim ve öğretime katılmadan bu yıl 8’ci sınıfa gidecek… 6-7 sınıfta görmediği, işlemediği ve bi...