logo

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ DAVASINA BATMAN’DAN KATILIM

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ DAVASINA BATMAN’DAN KATILIM

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali için açılan duruşmaların sonuncusu Danıştay’da görüldü.

Davaya, davacı taraftan da İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için önemli olduğunu belirten Batman Barosu avukatlarında Neşe İskenderoğlu Erpolat katıldı.

Görülen davada Batman Barosunu temsilen savunma yapan Av. Erpolat, İstanbul sözleşmesinin Kadınları-şiddet mağdurlarını olumsuz etkileyeceğini belirten Erpolat “İstanbul sözleşmesinden çekilme kararının alınmasının, çok tehlikeli bir yolun kapısını açacağını ve domino etkisi yaratarak kadınların insan haklarıyla ilgili uluslararası, bölgesel veya ulusal tüm mevzuatı hedef tahtasına oturtarak, kadına yönelik her türlü şiddetin, normalleşmesini, görünmezleşmesini,  toplumun giderek  şiddete alışmasının koşullarına zemin hazırlayacaktır.

Aile içi şiddet dâhil her türlü şiddetten ve ayırımcılıktan korumayı, her türlü şiddeti önlemeyi kovuşturmayı ve ortadan kaldırmayı, Kadınlar ile erkekler arasındaki eşitliği teşvik etmeyi, kadının güçlendirilmesini sağlamayı, bütüncül bir yaklaşım belirleyerek politikalar ve tedbirler geliştirme amacı taşıyan güçlü bir insan hakları belgesi ve güçlü bir devlet sözü iken bugün bu sözleşmeden çıkmak demek kadınların yaşam hakkını gözden çıkarmak demektir” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ