gap başlık

logo

İş’sizlik…!


Asiye Toparlı
asiye7272@outloock.com

Hızla yenilenen ve gelişen modelin zamana ayak uyduramayan tek sorunumuz iş’sizlik.

Beklide, milyonlar bu konuda mağdur dersek abartmış olmayız.

Kimi asgari ücret kimide onun altında aldığı maaştan, kimi emeğinin hakkını alamadığından yakınırken, çoğunluk ise iş bulamadığından şikâyetçi.

Yani bu, şu demek oluyor ki hakikaten iş’sizlik gençlerimiz için bu modern çağın aşamadı en büyük sorunlardan biri.

Gazetemizi ziyaret edip iş talebinde bulunan genç kardeşimizin sorununu ele alalım.

Ofiste otururken kapı çaldı düzgün giyimli hoş genç bir kardeşimiz geldi.

Ailesinin sıkıntılarını, çektikleri zorlukları anlatıp iş talebinde bulundu.

Genç kızın babası ceza evinde, anne hasta, 8 tane de okuyan kardeş, kardeşlerin biri de üniversitede okuyor.

Baba ceza evinde, 8 okuyan çocuk ve hasta bir anne, günümüz şartların da geçimin ve de geçinmenin ne kadar zor olduğu gözler önündeyken bu aile geçimini nasıl sağlasın.

Genç kızın tek isteği ailesine ve üniversite de okuyan kardeşine destek olabilmek için uygun maaşla düzgün bir iş bulabilmek sadece.

Yakın çevreden tanıdığım üzülerek şahit olduğum, bir aile daha, 4 çocuklu,  bu çocukların 4’ü de okuyor.

Anne, baba iş’siz arada bir çıkan iş-kur’la ya da baba ayakkabı boyacılığı yaparak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar.

Bu sıraladığımız örnekler çevrede bilmediğimiz, görmediğimiz zor durumda olan birçok ailelerden birkaç tane örnek sadece.

Lise diploması ve ya herhangi bir belgesi olmayan birçok insan abuk subuk nedenlerden dolayı iş’siz.

Bu nedensiz nedenlere bir ara sosyal medyadaki iş ilanları adlı sayfa da denk geldiğim küçük bir örnekle göstermek istiyorum.

Komik ama bir o kadar da saçma bir iş ilanı ( ofiste temizlik, çay ve kahve işlerine bakacak en az lise mezunu düzgün giyimli bayan eleman aranıyor gibi )

Allah için ofiste çay, kahve ya da temizlik işçisinden neden diploma istenir ki, bir anlam veremiyorum, anlamakta istemiyorum.

Bu tür saçma ilanlarla iş imkânları adeta kısıtlanıyor, ilkokulu bile okuyamayan ama kendini geliştirmiş o kadar çok insan var ki kim bilir belki de işverene verimi ve katkısı daha çok olabilecek.

Belgesiz iş’sizlerin yanı sıra yüz binlerce okumuş üniversite mezunu, lisans almış, atanamamış, belgeleriyle iş’siz kalmış sayısız gençlerimiz var.

Yıllarca oku çalış mesleğini belirle ve o mesleğe dayalı onca ihtiyaca rağmen iş’siz kal, ne kamuda atanamama nede özel sektörde istihdam fırsatı bulma..

Genç kardeşlerimizi okutup onların üzerine hayal kuran, çocuğunun geleceği için kendinden ödün veren ailelerin, mesleği başında göremedikleri, mesleği olduğu halde açıkta kalan onca genç kardeşlerimiz.

Bu saydığımız örnekler gibi on binlerle beklide yüz binlerle ifade edilen iş’sizlik mağduru, emek vererek ekmek isteyen onca insan iş’siz ne yazık ki.

Çevreden gördüğüm ve bizzat kendimin de şahit olduğu gibi, işverenlerin büyük bir kısmı akraba, yakın çevre ya da tanıdıklarına öncelik veriyor.

Durum böyle olunca da gerçek ihtiyaç sahibi insanlar maalesef iş’siz.

Bir başka söylemle, ya atanacak kadar okuyacak bu millet, ya babadan kalma zengin olacak, ya da eskilerin dediği gibi iş bulabilmen için ‘’arkanda dayın olacak’’

İş imkânları neredeyse yok denecek kadar az.

Gençlerimiz ya iş’siz, ya da düşük maaşla mağdur ediliyor.

Bu konudaki mağduriyeti gidermek için mutlaka birilerinin bir şeyler yapması gerekli.

 

Asiye TOPARLI

Share
1944 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...
 • Batman, yeni eğitim sezonuna hazır mı?

  25 Ağustos 2021 Eğitim, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman genelinde de 6 Eylülde yüz yüze eğitim başlayacak… Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı esir alan covid 19 salgını nedeniyle eğitim camiamız 2 sezonunu maalesef kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanmamış bu 2 eğitim sezonu, doğal olarak çocuklarımızın eğitimini gelecek açısından ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşünsenize 6 sınıfta olan bir öğrenci, pandeminin başlamasıyla birlikte hiç eğitim ve öğretime katılmadan bu yıl 8’ci sınıfa gidecek… 6-7 sınıfta görmediği, işlemediği ve bi...