gap başlık

logo

İş’sizlik…!


Asiye Toparlı
asiye7272@outloock.com

Hızla yenilenen ve gelişen modelin zamana ayak uyduramayan tek sorunumuz iş’sizlik.

Beklide, milyonlar bu konuda mağdur dersek abartmış olmayız.

Kimi asgari ücret kimide onun altında aldığı maaştan, kimi emeğinin hakkını alamadığından yakınırken, çoğunluk ise iş bulamadığından şikâyetçi.

Yani bu, şu demek oluyor ki hakikaten iş’sizlik gençlerimiz için bu modern çağın aşamadı en büyük sorunlardan biri.

Gazetemizi ziyaret edip iş talebinde bulunan genç kardeşimizin sorununu ele alalım.

Ofiste otururken kapı çaldı düzgün giyimli hoş genç bir kardeşimiz geldi.

Ailesinin sıkıntılarını, çektikleri zorlukları anlatıp iş talebinde bulundu.

Genç kızın babası ceza evinde, anne hasta, 8 tane de okuyan kardeş, kardeşlerin biri de üniversitede okuyor.

Baba ceza evinde, 8 okuyan çocuk ve hasta bir anne, günümüz şartların da geçimin ve de geçinmenin ne kadar zor olduğu gözler önündeyken bu aile geçimini nasıl sağlasın.

Genç kızın tek isteği ailesine ve üniversite de okuyan kardeşine destek olabilmek için uygun maaşla düzgün bir iş bulabilmek sadece.

Yakın çevreden tanıdığım üzülerek şahit olduğum, bir aile daha, 4 çocuklu,  bu çocukların 4’ü de okuyor.

Anne, baba iş’siz arada bir çıkan iş-kur’la ya da baba ayakkabı boyacılığı yaparak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar.

Bu sıraladığımız örnekler çevrede bilmediğimiz, görmediğimiz zor durumda olan birçok ailelerden birkaç tane örnek sadece.

Lise diploması ve ya herhangi bir belgesi olmayan birçok insan abuk subuk nedenlerden dolayı iş’siz.

Bu nedensiz nedenlere bir ara sosyal medyadaki iş ilanları adlı sayfa da denk geldiğim küçük bir örnekle göstermek istiyorum.

Komik ama bir o kadar da saçma bir iş ilanı ( ofiste temizlik, çay ve kahve işlerine bakacak en az lise mezunu düzgün giyimli bayan eleman aranıyor gibi )

Allah için ofiste çay, kahve ya da temizlik işçisinden neden diploma istenir ki, bir anlam veremiyorum, anlamakta istemiyorum.

Bu tür saçma ilanlarla iş imkânları adeta kısıtlanıyor, ilkokulu bile okuyamayan ama kendini geliştirmiş o kadar çok insan var ki kim bilir belki de işverene verimi ve katkısı daha çok olabilecek.

Belgesiz iş’sizlerin yanı sıra yüz binlerce okumuş üniversite mezunu, lisans almış, atanamamış, belgeleriyle iş’siz kalmış sayısız gençlerimiz var.

Yıllarca oku çalış mesleğini belirle ve o mesleğe dayalı onca ihtiyaca rağmen iş’siz kal, ne kamuda atanamama nede özel sektörde istihdam fırsatı bulma..

Genç kardeşlerimizi okutup onların üzerine hayal kuran, çocuğunun geleceği için kendinden ödün veren ailelerin, mesleği başında göremedikleri, mesleği olduğu halde açıkta kalan onca genç kardeşlerimiz.

Bu saydığımız örnekler gibi on binlerle beklide yüz binlerle ifade edilen iş’sizlik mağduru, emek vererek ekmek isteyen onca insan iş’siz ne yazık ki.

Çevreden gördüğüm ve bizzat kendimin de şahit olduğu gibi, işverenlerin büyük bir kısmı akraba, yakın çevre ya da tanıdıklarına öncelik veriyor.

Durum böyle olunca da gerçek ihtiyaç sahibi insanlar maalesef iş’siz.

Bir başka söylemle, ya atanacak kadar okuyacak bu millet, ya babadan kalma zengin olacak, ya da eskilerin dediği gibi iş bulabilmen için ‘’arkanda dayın olacak’’

İş imkânları neredeyse yok denecek kadar az.

Gençlerimiz ya iş’siz, ya da düşük maaşla mağdur ediliyor.

Bu konudaki mağduriyeti gidermek için mutlaka birilerinin bir şeyler yapması gerekli.

 

Asiye TOPARLI

Share
1769 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...