gap başlık

logo

İFTAR SOFRALARI SABOTE EDİLİYOR…  


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Gök sofralarının kurulduğuna inandığımız mübarek bir ramazan ayını hep birlikte bereketiyle, heyecanıyla ve muhabbetiyle yaşamaya devam ediyoruz.

Yaşadığımız coğrafyalardan bağımsız olarak ümmet bilinciyle hareket eden biz Müslümanlar birbirimize dua ederek, duygularımızı hissettirerek, aynı düşünce ve aynı amaçla ibadet ederek bu mübarek ayı barındırdığı atmosferle yaşamaya gayret ediyoruz.

Merhametin, şefkatin ve duaların zirve yaptığı bu kutsal ayda gazeteler ve sosyal medya üzerinden servis edilen şımarık iftar sofraları, ramazan ayının içeriğine aykırı bir davranış ve yerleştirilmeye çalışılan bir kültür olarak aramızda yeşertilmeye çalışılıyor.

Hâlbuki ilimizde siyaseti sürükleyen siyasi partiler ve topluma hizmet ettiklerini savunan sivil toplum kuruluşları, kardeşlik ve hemşerilik bilinciyle bir araya gelerek fakir sofralarını ziyaret etmeleri gerekirken, ihtişamlı iftar sofralarında yer edinerek ve bu ayın beklentilerine cevap vermekten uzaklaşarak kötü örnek olmaya devam ediyorlar.

Son yıllarda bir alışkanlık haline getirilerek iftar sofralarını israf sofrasına dönüştüren zengin iş odaları ve dernekleriyle birlikte vefa organizasyonu adıyla iftar sofralarını sabote edenler, cefa içerisinde yaşayan kardeşlerinden habersiz bir şekilde bu kutsal ayı istismar etmeye devam ediyorlar.

Fakir sofrasında oturmak yerine ihtişamlı sofralarda resim karelerine girmeye çalışanlar sevap sermayelerini protokol sofralarında tüketmeye devam ederken, il müftülüğünün bu konuyla alakalı uyarılarda bulunmaması ise daha vahim bir görüntü olarak karşımızda duruyor.

Milli ve manevi değerlerimizin yaşatılması hususunda önemli bir konumda bulunan il ve ilçe müftülerimiz ile halkın problemlerini evleri ziyaret ederek görmek ve çözmek için yola çıkması gereken siyasilerimiz, şefkat ve bereket ayında fakir sofralarını ziyaret etmedikleri için milletin gönlünde menfi bir mahkûmiyet yaşayacaklarını akıllarından çıkarmamalıdırlar.

Halkı ve devleti birbirine yakınlaştırma gibi önemli görevleri bulunan il ve ilçe müftülerimizin, devletin yardım eli konumunda bulunan sosyal yardımlaşma vakfı müdürlerinin, toplumun kenarda ve köşede kalmış olan fakir ailelerini ziyaret etmeleri, ailelerin sosyal hayatlarını yerinde incelemeleri, görev tanımlarının icabıdır.

İsrafın şerli iftar sofralarında oturmayı alışkanlık haline getiren, fakir sofrasında oturmayı kendine zül görenler bilmelidir ki, yaptıkları taksimat doğru bir taksimat değildir. Hatta aç olan kurtlar bile böyle bir taksimatı millete reva görmezler.

Kitleleri ikna etmek amacıyla yola çıktıklarını iddia eden siyasetçilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve bu kötü duruma sessiz kalan müftülerimizin, kendilerini ve nefislerini ikna etmemiş olmaları düşündürücü ve acilen düzeltilmesi gereken hazin bir durumdur.

Sosyal adaletsizliği görmek ve gidermek için en uygun ay olan Ramazan ayını, kutlama söylemleri yerine eylem ayına dönüştürmek toplumun beklentisi olarak bilinmelidir.

Başka bir ifadeyle bu ayın farkında olması gerekenlerin bu ayın farkında değillermiş gibi görünmeleri iç yakıcı bir durum olarak görünüyor.

Ramazan ayının hedefini ve gayesini yaşamak dileğiyle…

Kalın sağlıcakla…

Share
1114 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • HAYATI HİSSETMEK…

  01 Haziran 2020 Yazar Makaleleri

  Günümüzde pek çoğumuzun hayatı koşuşturma ve mücadele ile devam etmekte, hayatımızın amacı ya da anlamı mutlu olmaktan çok uzaklarda, kendimize yaşadığımız çağın bize dayattığı maddi hedefler belirlemişiz ve pek çoğumuz o maddi hedefler için yaşamakta ve onlar için çalışmaktayız. Acaba hiç hayatımızı, yaşadıklarımızı, hedeflerimizi, gözden geçiriyor muyuz? Kendimize hedef diye adlandırdığımız şeyleri hiç sorguluyor muyuz ve bu hedeflerimize ulaşınca. Örneğin; birkaç yıldır hayalini kurduğumuz arabayı alınca, neler hissediyoruz? Bizim k...
 • CORONANIN BAYRAM MESAJI;“BARIŞ, KARDEŞLİK VE DOSTLUK İÇERİSİNDE YAŞAYIN YOKSA…”

  22 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Mübarek ramazan bayramını maalesef buruk bir şekilde kutlayacağız… 7’den 70’e hiçbirimizin yaşamadığı bir bayramı bu yıl ilk kez yaşayacağız. Sevdiklerimizden ayrı, Ev ziyaretlerinin olmadığı, El öpmeleri olmayacak çocukların… Büyükler birbirleriyle kucaklaşmayacaklar... Gelen misafirler şeker, lokum, kahve, tatlı ikram edemeyeceğiz… Çocuklarımıza bayram harçlıkları veremeyecek, birlikte selfi fotoğrafları çekemeyeceğiz… Gerçekten de bunları yazdıkça ve düşündükçe hepimiz için bu bayramın ne kadar da çok zor geçeceğini v...
 • KORANA GÜNLERİNDE BİR BAYRAM…

  20 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Hızla bulaşma riski dolayısıyla hayatımızı derinden etkileyen korona virüsü, Ramazan ayında ibadetlerimizi evimizde yapmamıza ve ailemizle daha fazla zaman geçirmemize vesile oldu. Bulaşın yayılımını engellemek için tedbirlerden ödün vermeden geçirmeye çalıştığımız bu kutsal ayda, davranışlarımıza ve hayat tarzımıza dikkat ederek enfekte olmaktan ve enfekte etmekten uzak durmaya özen gösterdik. Virüsün etkisi bitinceye kadar yine hep birlikte özen göstermeye devam edeceğiz. Kısacası bu Ramazan ayını ciddi tedbirlerle geçirerek dünyanın bi...
 • KORONA GÜNLERİNDE ÇOCUKLARLA SAĞLIKLI İLETİŞİM…

  17 Mayıs 2020 Yazar Makaleleri

  Çok değerli Batman GAP Gazetesi okurları… İlimizin ve ülkemizin en çok okunan gazeteleri arasında yer alan GAP Gazetesinde, bundan böyle kendi alanımla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bana bu imkanı sağlayarak siz değerli okurlarımızla buluşturduğu için gazetemizin genel yayın yönetmeni Sayın Mansur Obut’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kısaca kendimi tanıtmam gerekirse;  aslen Ankaralıyım, Ankara’da 2012 yılından 2017 yılına kadar büyük bir anaokulu ve yerel bir kolejde okulöncesi öğretmeni olarak görev yaptım. Ankara’da bul...