gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

İFTAR SOFRALARI SABOTE EDİLİYOR…  


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Gök sofralarının kurulduğuna inandığımız mübarek bir ramazan ayını hep birlikte bereketiyle, heyecanıyla ve muhabbetiyle yaşamaya devam ediyoruz.

Yaşadığımız coğrafyalardan bağımsız olarak ümmet bilinciyle hareket eden biz Müslümanlar birbirimize dua ederek, duygularımızı hissettirerek, aynı düşünce ve aynı amaçla ibadet ederek bu mübarek ayı barındırdığı atmosferle yaşamaya gayret ediyoruz.

Merhametin, şefkatin ve duaların zirve yaptığı bu kutsal ayda gazeteler ve sosyal medya üzerinden servis edilen şımarık iftar sofraları, ramazan ayının içeriğine aykırı bir davranış ve yerleştirilmeye çalışılan bir kültür olarak aramızda yeşertilmeye çalışılıyor.

Hâlbuki ilimizde siyaseti sürükleyen siyasi partiler ve topluma hizmet ettiklerini savunan sivil toplum kuruluşları, kardeşlik ve hemşerilik bilinciyle bir araya gelerek fakir sofralarını ziyaret etmeleri gerekirken, ihtişamlı iftar sofralarında yer edinerek ve bu ayın beklentilerine cevap vermekten uzaklaşarak kötü örnek olmaya devam ediyorlar.

Son yıllarda bir alışkanlık haline getirilerek iftar sofralarını israf sofrasına dönüştüren zengin iş odaları ve dernekleriyle birlikte vefa organizasyonu adıyla iftar sofralarını sabote edenler, cefa içerisinde yaşayan kardeşlerinden habersiz bir şekilde bu kutsal ayı istismar etmeye devam ediyorlar.

Fakir sofrasında oturmak yerine ihtişamlı sofralarda resim karelerine girmeye çalışanlar sevap sermayelerini protokol sofralarında tüketmeye devam ederken, il müftülüğünün bu konuyla alakalı uyarılarda bulunmaması ise daha vahim bir görüntü olarak karşımızda duruyor.

Milli ve manevi değerlerimizin yaşatılması hususunda önemli bir konumda bulunan il ve ilçe müftülerimiz ile halkın problemlerini evleri ziyaret ederek görmek ve çözmek için yola çıkması gereken siyasilerimiz, şefkat ve bereket ayında fakir sofralarını ziyaret etmedikleri için milletin gönlünde menfi bir mahkûmiyet yaşayacaklarını akıllarından çıkarmamalıdırlar.

Halkı ve devleti birbirine yakınlaştırma gibi önemli görevleri bulunan il ve ilçe müftülerimizin, devletin yardım eli konumunda bulunan sosyal yardımlaşma vakfı müdürlerinin, toplumun kenarda ve köşede kalmış olan fakir ailelerini ziyaret etmeleri, ailelerin sosyal hayatlarını yerinde incelemeleri, görev tanımlarının icabıdır.

İsrafın şerli iftar sofralarında oturmayı alışkanlık haline getiren, fakir sofrasında oturmayı kendine zül görenler bilmelidir ki, yaptıkları taksimat doğru bir taksimat değildir. Hatta aç olan kurtlar bile böyle bir taksimatı millete reva görmezler.

Kitleleri ikna etmek amacıyla yola çıktıklarını iddia eden siyasetçilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve bu kötü duruma sessiz kalan müftülerimizin, kendilerini ve nefislerini ikna etmemiş olmaları düşündürücü ve acilen düzeltilmesi gereken hazin bir durumdur.

Sosyal adaletsizliği görmek ve gidermek için en uygun ay olan Ramazan ayını, kutlama söylemleri yerine eylem ayına dönüştürmek toplumun beklentisi olarak bilinmelidir.

Başka bir ifadeyle bu ayın farkında olması gerekenlerin bu ayın farkında değillermiş gibi görünmeleri iç yakıcı bir durum olarak görünüyor.

Ramazan ayının hedefini ve gayesini yaşamak dileğiyle…

Kalın sağlıcakla…

Share
959 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÖMÜR YAVAŞLARKEN ZAMAN NEDEN HIZLANIR?

  20 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Geçen giden zaman yaşımızı, yaşımız da zaman algımızı tayin ediyor! Biraz karışık mı oldu? O zaman hemen açıklayalım… Biz yaşlandıkça zaman hızlanıyor. Bu tespit tamamen bilimsel olup “zaman geçmek bilmiyor” diye sızlanan genç nesil! Sizi yazının devamını okurken görmek isteriz… Bilim açıklıyor: Zaman neden biz yaşlandıkça daha hızlı akar? BEYİN VE ZİHİN Size de yaşınız ilerledikçe zaman daha hızlı akıyor gibi geliyor mu? Sanırız hayatın en büyük oyunlarından biri bu. Ve siz de kendini bu oyunun içinde hissedenlerdenseniz, kesinlikle yalnız ...
 • BİR GÜZEL İNSAN…

  19 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Allah Kur’an’ı Kerim’de, insanı en güzel şekilde yarattığını, ancak yaratılış istikametinden ayrılan insanın aşağıların aşağısına yuvarlandığını beyan etmektedir. Allah’ın kâinatı kendisi için yarattığı ve hizmetine verdiği insanoğlu, ne yazık ki bencillik, ırkçılık, kör tarafgirlik ve ideolojik sebeplerle yoldan sapmış ve birbirlerini yemektedirler. İnsani değerlerin altüst edildiği günümüzde insanlar mal varlıklarıyla, sahip oldukları mevkileriyle, işbilir dedikleri yalakalıklarıyla,  mensubu bulunduğu parti ve aşiretin gücüyle orantılı ol...
 • AK PARTİ VE CHP’DEN BEKLENTİLER…

  18 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Görülüyor ki, sonbahar siyaset açısından çok hareketli geçecek. Yeni siyaset arayışlarının, ülke gündeminde olacağını şimdiden kestirmek çok zor olmasa gerek. Siyasette yeni bir anlayış aranırken, Türkiye Toplumu Ak Parti ve CHP’den ne bekliyor? Yıllardır süregelen acı, kan, gözyaşının dinmediği ve bir türlü çözülemeyen, Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen toplumsal meselelerimizin, demokratik olarak kalıcı çözümü için yeni bir Anayasa yapımında CHP’nin rol alması; CHP’nin devletçi anlayıştan ziyade, halkı önceleyen bir anlayış sergilem...
 • HER ŞEYİN BAŞI HUZUR…

  09 Ağustos 2019 Yazar Makaleleri

  Her şeyin başının sağlık olduğunu biliyoruz, aslında sağlığın temelinde huzur vardır. Huzurun olmadığı yerde hiçbir şeyin o kadar önemli ve anlamlı olduğunu düşünmüyorum. Huzurun olduğu yerde sağlık, Huzurun olduğu yerde sevgi, Huzurun olduğu yerde saygı, Huzurun olduğu yerde mutluluk vardır. Huzurlu olan toplumlar, aynı zamanda daha rasyonel düşünebilen toplumlar olarak görebiliyoruz. Bana göre; Huzurlu olmanın yolu… Pozitif düşünme, Olan şeyle yetinme, Şükretme, Maddiyattan çok, toplumsal/manevi değerlere ö...