logo

01 Ağustos 2022

HIZLA YAYILAN COVİD-19 VAKALARI VE AŞIYA DAVET…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Salgın hastalık sebebiyle ülke olarak 2020-2021 yıllarının büyük çoğunluğunu kapanma, karantina ve hastalıktan kendimizi korumayla geçirdik.

Aşının bulunması ve buna mukabil vakaların azalmasıyla birlikte tam normal hayata döndük diye sevinirken, korona bizden vazgeçmediğini yeniden ve bir daha gösterdi.

Uzmanlar, salgın hastalıkta yeni bir dalganın olabileceğini, Covid19 ile mücadelenin devam ettiğini ve rehavete kapılmanın virüs yayılmalarını arttıracağına dikkat çekerek, vatandaşların daha özenli davranmasını istiyor.

Bu bağlamda ülke genelindeki Covid19 vaka sayılarının artışına paralel olarak ilimizde de vaka sayılarındaki artış kendini iyice göstermeye başladı.

Dikkatinizi Sağlık Bakanlığının açıklamış olduğu son iki ayın haftalık vaka sayılarına çekmek istiyorum.

30 Mayıs-5 Haziran 7 bin 322, 6 Haziran-12 Haziran 7 bin 556, 13 Haziran-19 Haziran 10 bin 954, 20 Haziran-26 Haziran 26 bin 635, 27 Haziran-3 Temmuz’da 57 bin 113, 11-17 Temmuz tarihlerinde 226 Bin 532 vaka var.

18-24 Temmuz 2022 tarihlerinde toplam 365 bin 424 vaka olmasına rağmen vefat sayısı 157 olmuş.

Yukarıdaki tabloya ve uzmanların görüşüne göre yeni varyantta vakaların bulaşıcılığı yüksek, öldürücülüğüyle ilgili ise net bir bilgi yok.

Son iki ayın haftalık vakalarına baktığımızda aslında hastalığın çok hızlı bulaştığını, vaka sayısının katlanarak arttığını, ölüm sayısının ise aşısız insanlarda olduğunu görebiliyoruz.

Artan vaka sayılarının müsebbibi elbette uzmanların uyarılarını dikkate almayan ve tedbirlere karşı özensiz olarak davranan biz vatandaşlarız.

Aynı özensizlik, tedbirsizlik ve dikkatsizlik devam ederse önümüzdeki süreçte vaka sayılarında çok daha fazla artış olacağını tahmin etmek zor değil.

Halkın büyük bir kesiminin aşılı olması hiç şüphesiz büyük bir koruma sağlıyor, ancak hatırlatma dozlarının önemini hatırlatmakta büyük bir fayda var. Zira yeni varyantın hızlı bulaştırıcılığına mukabil öldürücülük etkisini azaltmış olması elimizdeki en büyük silah olan aşının sayesindedir.

Bu hatırlatmaların ışığında hemşerilerimi Kovid-19 salgınına karşı Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan hatırlatma dozu randevularını (MHRS) Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden almaya, kapalı alanlarda maske takmaya, hijyene, mesafeye uymaya ve ilgili merkezlere giderek aşılarını yaptırmaya davet ediyorum.

Bir yazar ve vatandaş olarak hemşerilerimizi aşıya, maskeye, hijyene ve mesafeye davet etmek elbette önemlidir. Ancak bundan daha önemlisi Sağlık il müdürlüğümüzün koordinesinde başta Batman Valimiz Ekrem Canalp olmak üzere bütün il müdürleri ile protokol üyelerinin, muhtarların, din adamlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve kanaat önderlerinin ilgili merkezlere giderek hatırlatma aşısını yaptırması ve toplumu tüm iletişim kanalları üzerinden hatırlatma aşısına davet etmesi gerekir.

Koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı ile mücadelenin henüz sona ermediği konusunda birbirimizi uyarmak, aşılarını tamamlamayanlardan yakın temastan kaçınmak ve aşırı kalabalıklarda maske takmanın çok faydalı olacağını hatırlatmak gerçekten çok kıymetlidir.

Rehavete son verdiğimiz, salgın hastalığı hep birlikte yendiğimiz nice günlere.

Kalın sağlıcakla…..

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ…

  09 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ… Beton ve asfaltla kaplanmış yüzeyleriyle bir sanayi şehri olan Batman’da son çeyrek asırda yapısal alanların aşırı artması ve bu alanlarda kullanılan yapı malzemelerinin sıcaklık depolama özelliklerine sahip olması gibi sebeplerle, uzun zamandır yerel halk yüksek sıcaklığa bağlı olarak evinden dışarı çıkamıyor, hatta sağlık sorunları yaşıyordu. İlimizde kentsel yapılaşmanın artmasıyla birlikte artan sıcaklıkların bir miktar düşürülebilmesi için bir önceki Kayyum Hulusi Şahin döneminde baş...
 • PROTOKOL HASTASI STK’LAR GÖREVE; BELEDİYE ZAMLARI GERİ ÇEKMELİ…

  06 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Hepimizin bildiği gibi Su ve Şehiriçi ulaşım, halkımızın en çok ihtiyaç duyduğu ve tükettiği kalemlerden bazılarıdır… Sayın Hulusi Şahin başkanlığındaki geçmiş belediye yönetimi, enflasyon ve hayat pahalılığına inat, yaklaşık 3 yıl boyunca bu önemli ihtiyaç kalemlerine sadece 1 kere çok cüzi bir oran haricinde uzun BİR süre zam yapmayarak halk ekonomisine gerçekten önemli katkılarda bulunmuştu… Yeni gelen Vali ve belediye başkan vekili Sayın Ekrem Canalp’ıngöreve başladığı kısa süre zarfında bu önemli iki kaleme %30-50 arası değişen oran...
 • VALİ VE AK PARTİ YÖNETİMİNE ÇAĞRIMDIR; 50 BİN KONUT İSTİYORUZ…

  02 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ak Parti hükümetinin önümüzdeki ay açıklayacağı ve 81 ili kapsayan sosyal konut projesi için ilgili siyasilerimiz ile ilimizi yöneten bürokratlarımızın şimdiden tedbir alması gerektiğini düşünüyorum. Son zamanlarda ilimizde kiraların 3-4 bin liraya çıktığı, bir konut fiyatının 1,5 ila 3 milyon liraya yükseldiği bir ortamın normalleşmesi adına Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ve çevre şehircilik bakanlığının attığı sosyal konut projesini %100 destekliyor ve halkımız adına kendilerine teşekkür ediyorum… Merkez nüfusu 550 bini geçen, hızla gel...
 • HIZLA YAYILAN COVİD-19 VAKALARI VE AŞIYA DAVET…

  01 Ağustos 2022 Yazar Makaleleri

  Salgın hastalık sebebiyle ülke olarak 2020-2021 yıllarının büyük çoğunluğunu kapanma, karantina ve hastalıktan kendimizi korumayla geçirdik. Aşının bulunması ve buna mukabil vakaların azalmasıyla birlikte tam normal hayata döndük diye sevinirken, korona bizden vazgeçmediğini yeniden ve bir daha gösterdi. Uzmanlar, salgın hastalıkta yeni bir dalganın olabileceğini, Covid19 ile mücadelenin devam ettiğini ve rehavete kapılmanın virüs yayılmalarını arttıracağına dikkat çekerek, vatandaşların daha özenli davranmasını istiyor. Bu bağlamda ül...