gap başlık

logo

HİÇ  AKLETMEZ MİSİNİZ?

HİÇ  AKLETMEZ MİSİNİZ?

Sevgili okur; Dünya var olduğundan bugüne kadar birçok insan yaşamış böylece birçok medeniyet oluşmuştur. Günümüze kadar süre gelen örf, adet, gelenek, görenek, ahlak ve din kuralları meydana gelmiştir. Tarih boyunca milyonlarca insan yaşamış ancak son yüzyıl boyunca insan nüfusu kadar çoğunlukta olmamıştır. Son yüzyılda sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle insan hayatına birçok yenilik getirmiş, getirilen yeniliklerle beraber süregelen kurallar çürümeye yüz tutmuş ve artık yeni dünya düzeniyle birlikte son derece bozuk kurallar ortaya çıkmıştır.

İnsanoğlu bu denli bozulmuş kuralları inşa etmek için arayışlar içerisine girmiş ancak arayışları el vermeyip bu kaos ortamın göbeğinde mahsur kalmış durumdadır. Tamamen ilahi düzenden yüz çeviren insanoğlu çırpındıkça batmaya mahkum olmuş ve onu kurtaracak bir çare aramaktadır. Evren’e içerisinde bulunduğumuz Samanyolu galaksine ve dünya’ya,  dünya içerisinde bulunan her varlığa yaşamını idame ettirmesi için tam teşekküllü bir şekilde kural biçen ve özellikle Rahman sıfatının tecellisi olan insanoğlunun da nasıl yaşayacağını ilk insandan son yaşayacak insana kadar vahiy yoluyla tebliğ etmiştir.

Aklımızı kullanmamızı emreden ve yolumuzu bulmamıza yardımcı olan yüce Allah’ın kelamlarına kulak tıkamış hayatın zevk u sefasına dalmış Allah’ı unutmuş, şeytani nefsimize yenik düşmüş, Rahmani nefsimizi köreltmiş ve yolumuzu kaybetmişiz.
Kutsal kitapların ilk emirleri olan Tevrat’ ta “YAŞAT” İncil’de “SEV” ve Kuran’da “OKU” emirlerini kulak arkası ve göz ardı etmiş, beşeri düzen ile son derece çığırından çıkmış insanoğlu tüm sınırlarını tüketmiş ve oldukça azgın bir ırk ve topluluk türemektedir.

Yüce Allah “Hiç Akletmez misiniz?” Ayetiyle bir çok kavmi (Ad, Semud,Sebe,Pompeii, Şuayip peygamber, Lut peygamber, İbrahim peygamber  ve Nuh peygamber’in kavimlerini, Nemrut ve Firavun’u ve daha nicelerini neden helak ettiğini düşünmemizi buyurur. Peygamberlerin hayatlarından bize nasıl misaller veriyorsa aynı şekilde bize bu kavimlerin helakından da misaller vermektedirPeki ne oldu da bu kavimler helak oldu?

Evet sevgili okur; Davranışları neticesinde onları uyarmak için vahiy yoluyla kelamlarını tebliğ ettirmiş ancak azgın olan bu topluluklar Allah’ın kelamlarını dikkate almamış ve yüce Allah buna karşı onlara bir bela göndermiş, kutsal olan mabetleri kapanmış, onları evlerine hapsetmiş ve dahi yalnız bırakmış ki “düşünsünler, akletsinler ve doğru yolu bulsunlar” diye fakat bozuk düzenleri olan fuhşiyat, hayasızlık, düzenbazlık, dolandırıcılık, kumar, içki, her sokakta eğlence mekanları, tavan yapan enflasyon, hayat pahalılığı, fahiş fiyatların acımasızlığı, terazide hileler, henüz bebek olan çocukların tecavüze hunharca bir şekilde maruz kalmaları, kadınların bir obje ve meta olarak kullanılması, eşcinsellik , uyuşturucu, terör, evliliklerin yerini boşanmaların aldığı, flört ilişkiler, aldatmalar, faiz kurbanı olup borç batağına saplananlar, zulmün her yerde baş gösterdiği, adalet ibresinin tamamen sıfırlandığı,hodbin duyguların yüksek olduğu ve böylece menfaat dünyasına bürünen insanların çoğaldığı,  sevginin ve saygının zombileştiği bir toplum haline gelmeleri sebebiyle böyle bir durum gerçekleşmiştir.

 

PEKİ ÇOCUĞUMUZ BİZE KARŞI İSYANKAR OLSAYDI BİZ NE TÜR BİR CEZAYA TABİ TUTARDIK?
Şu bir gerçek ki dünya hiçbirimize kalmayacak, o halde insanoğlunun gözünü neden böylesi barbarca bir hırs bürüyor ve neden sürekli tüketiyor, bununla kalmıyor zulmediyor…
Yeryüzünde yaklaşık olarak sekiz-dokuz milyar civarında insan yaşamaktadır.
Buna rağmen günümüzde başrol oynayan küçüklüğü zerre kadar yer kaplamayan koronavirüs hastalığına gelişen tıp ve teknolojiye rağmen çare bulunmamaktadır.
Eğer biz yüce Allah’ı unutursak o da bizi unutur. (Haşr süresi 19. Ayeti)
Kul aciz Allah Kadirdir. Bu gerçeği Enam süresi 59-65. Ayetlerde buyurmuştur.
Yüce Allah’ın kelamlarını okuyalım, düşünelim ve ibret alalım.

 

 Saygı ve sevgilerimle
TAHİR MİROĞLU

Share
226 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ