logo

HERKES ADALET DİYOR DA, BU ADALETSİZLİKLERİ KİM YAPIYOR?


İhsan Pınar
ihsan@batmangapgazetesi.com

Evet, herkes Hak, Adalet, Barış, Özgürlük… Diyor da, bu değerleri katledenler kimler?

Hep başkalarını suçluyoruz da, kendini sorgulayan yok. Düzeltmeyi hep başkalarından istiyoruz da, düzelmesi yönünde bir çabamız yok.

Bilakis bozuyoruz veya bozmaya destek veriyoruz.

En basitinden; bunca işaretlere, geniş yollara ve trafik cezalarına rağmen yollardaki sermekeşliğe bakın. Şehir içindeki aşırı hız mı dersin; trafikte olduğunu unutmuş yanındaki manitasıyla veya cep telefonuyla kendinden geçmiş deli kanlıyı mı dersin.

Durakta değil de yol ortasında yolcu indirip bindirerek yolu kapatan dol-muşları mı dersin. Kavşak ve Işıklarda park eden araçları mı dersiniz?

Ve trafiği en çok ihmal edenler, en tahammülsüz kişilerdir. Çoğunun özel yapılmış kavga sopası hemen elinin altındadır.

Hastaneler çok mu farklı? Belki de en rahat muhatap olabileceğiniz doktorlardır.

Bir masa kapanın havasından geçilmiyor, hizmet etmeleri gereken halka üstten bakıyor minnet ediyorlar. Hastalar çok mu farklı?

Hayır, bazı hasta veya yakınları da en uysal gördükleri doktora bağırmak, hava atmak için bahane arıyorlar.

Randevuyla çalışan hastanelerde herkesin muayene saati belli ve kapıdaki ekranlardan çağrıldıkları halde; kapıda yığılmalar oluyor, hak-hukuk dinlenilmeden kim kimin önüne geçebilirse.

Bazı utanmazlar hastaneden tanıdıklarını önüne alarak ve personel de utanmadan, kapıdan sırasını bekleyen bunca hastayı yok sayarak içeri girebiliyor.

Irkçılığı, mezhepçiliği yeriyoruz da, bunları kim yapıyor? Belki bunlardan daha yaygın ve daha zararlı olan partizanlığı kimler yapıyor?

Hükümetleri eleştiririz ki bu en tabii hakkımızdır. Ama hükümetin her şeyine karşı çıkan muhalefet ve destekçileri, kendi partileri ve yönetimlerindeki Belediyelerde yapılan aynı yanlışlara neden karşı çıkmazlar?

Hangi muhalefet partisi ve siyasiler, Vekillerin imtiyazlarına, yüksek maaşlarına, dokunulmazlıklarına, çok maaşlı oluşlarına, fazlalıklarına…

İtiraz ediyor?

Hükümet için getirdikleri yolsuzluk, adam kayırma, liyakatsizlik, rüşvet, israf, partizanlık, ihaleye fesat karıştırma.

Suçlamalarının hepsi, kendi yönettikleri Belediyelerde fazlasıyla var. Ve adil olması, hak sorması gereken vatandaş, kendi partisinin bütün yanlışlarına gözünü kapatıp, karşı tarafa saldırıyor.

O paslı gözlükleri çıkarıp da bir akıl ve vicdanınızla bakın da sizin desteklediğiniz siyasetçilerin çoğunun İzmir, Bursa, Antalya, Marmaris, Bodrum, Mersin… Ve Avrupa’daki yatırımlarını görün. Ha bunların çoğunun yatırımlarını başkalarının adlarına yatırdıklarını da unutmayın.

Güya asılsınız! Haklarınızı gözetlemek için göndermeniz gereken vekillere militanlık yapıyorsunuz.

Yüksek maaşlarla, dokunulmazlık zırhı ve imtiyazlarla şımaran Vekillere hesap soracağınıza, onları kutsuyor ve hesap sorulmasını istemiyorsunuz.

Tabi, haklı haksız diğer bütün siyasiler cezalandırılsın ama sizin siyasileriniz hükümet olsun istiyorsunuz…

Yok arkadaş yok!

Sen, ben, o; biz, siz, onlar hep beraber düzelmedikçe; başkalarının hak ve hukukuna saygı göstermedikçe, ortak yaşam bilincine varmadıkça hiçbir şey düzelmez.

Adalet, her şeyi yerine koyma ve herkesin hakkını vermektir.

Bu hak bazen ödül, bazen ceza olur. Siz suçta işleseniz ödülü hep kendinize, cezayı da hep muhaliflerinize istedikçe bırakın düzelmeyi, bozmanın ve kötülüğün müsebbibi olursunuz. Adaletin sağlanması için, suçların cezai bir müeyyidelerinin olması gerekir. Avrupa bunu yapmış ve herkese uyguluyor.

Ama sizler suç işleyen kendi partililerinizi, zenginleri, gazetecileri, siyasetçilerinizi muaf ve kusursuz gördükçe kötülüğü yayarsınız.

Allah (cc) “Şüphesiz ki, bir topluluk kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez…” Buyurmaktadır. Rad-11

Hak, Adalet, Barış, Özgürlük ve insanlıktan yana olanlar; bütün önyargı, tarafgirlik zincirlerini, siyasilere kul ve militanlığı bir kenara bırakıp, bu değerler uğrunda iyi ve iyiden yana tavır almalıdırlar. Ancak o zaman bu değerlerin hayat bulduğunu göreceğiz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ…

  09 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ… Beton ve asfaltla kaplanmış yüzeyleriyle bir sanayi şehri olan Batman’da son çeyrek asırda yapısal alanların aşırı artması ve bu alanlarda kullanılan yapı malzemelerinin sıcaklık depolama özelliklerine sahip olması gibi sebeplerle, uzun zamandır yerel halk yüksek sıcaklığa bağlı olarak evinden dışarı çıkamıyor, hatta sağlık sorunları yaşıyordu. İlimizde kentsel yapılaşmanın artmasıyla birlikte artan sıcaklıkların bir miktar düşürülebilmesi için bir önceki Kayyum Hulusi Şahin döneminde baş...
 • PROTOKOL HASTASI STK’LAR GÖREVE; BELEDİYE ZAMLARI GERİ ÇEKMELİ…

  06 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Hepimizin bildiği gibi Su ve Şehiriçi ulaşım, halkımızın en çok ihtiyaç duyduğu ve tükettiği kalemlerden bazılarıdır… Sayın Hulusi Şahin başkanlığındaki geçmiş belediye yönetimi, enflasyon ve hayat pahalılığına inat, yaklaşık 3 yıl boyunca bu önemli ihtiyaç kalemlerine sadece 1 kere çok cüzi bir oran haricinde uzun BİR süre zam yapmayarak halk ekonomisine gerçekten önemli katkılarda bulunmuştu… Yeni gelen Vali ve belediye başkan vekili Sayın Ekrem Canalp’ıngöreve başladığı kısa süre zarfında bu önemli iki kaleme %30-50 arası değişen oran...
 • VALİ VE AK PARTİ YÖNETİMİNE ÇAĞRIMDIR; 50 BİN KONUT İSTİYORUZ…

  02 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ak Parti hükümetinin önümüzdeki ay açıklayacağı ve 81 ili kapsayan sosyal konut projesi için ilgili siyasilerimiz ile ilimizi yöneten bürokratlarımızın şimdiden tedbir alması gerektiğini düşünüyorum. Son zamanlarda ilimizde kiraların 3-4 bin liraya çıktığı, bir konut fiyatının 1,5 ila 3 milyon liraya yükseldiği bir ortamın normalleşmesi adına Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ve çevre şehircilik bakanlığının attığı sosyal konut projesini %100 destekliyor ve halkımız adına kendilerine teşekkür ediyorum… Merkez nüfusu 550 bini geçen, hızla gel...
 • HIZLA YAYILAN COVİD-19 VAKALARI VE AŞIYA DAVET…

  01 Ağustos 2022 Yazar Makaleleri

  Salgın hastalık sebebiyle ülke olarak 2020-2021 yıllarının büyük çoğunluğunu kapanma, karantina ve hastalıktan kendimizi korumayla geçirdik. Aşının bulunması ve buna mukabil vakaların azalmasıyla birlikte tam normal hayata döndük diye sevinirken, korona bizden vazgeçmediğini yeniden ve bir daha gösterdi. Uzmanlar, salgın hastalıkta yeni bir dalganın olabileceğini, Covid19 ile mücadelenin devam ettiğini ve rehavete kapılmanın virüs yayılmalarını arttıracağına dikkat çekerek, vatandaşların daha özenli davranmasını istiyor. Bu bağlamda ül...