USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

BTS GENEL BAŞKANI ORAL “PROMOSYONLAR REVİZE EDİLSİN”

Batman Garı önünde Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Murat Oral’ın katıldığı Promosyonlar Revize Edilsin konulu basın açıklaması düzenlendi.

BTS GENEL BAŞKANI ORAL “PROMOSYONLAR REVİZE EDİLSİN”
08-11-2022 14:51
08-11-2022 14:59
Google News

Mevcut Promosyonlar Güncellensin, Promosyonlar Her Yıl Ocak Ayında Ödensin diyen “Bugün ülke genelinde Şubelerimizin olduğu illerde eş zamanlı olarak banka promosyonlarıyla ilgili olarak taleplerimizi dile getirmek üzere buradayız.

Bilindiği gibi kamu görevlilerinin aylık ücretleri bankalar yoluyla ödenmekte ve anlaşma yapılan bankalar yatırılan maaşlar karşılığında promosyon ödemeleri yapmaktadırlar.

Ülkemizde son yıllarda artan enflasyon oranı, yaşanan ekonomik kriz ortamı nedeniyle tüm emekçiler gibi ulaştırma işkolunda çalışmakta olan biz kamu emekçilerinin de satın alma gücünde ciddi oranda gerileme yaşanmıştır.

Alım gücünün her geçen gün düştüğün bu süreçte daha önce imzalanan ve halen yürürlükte olan banka promosyon sözleşmeleri ile bizler ciddi anlamda zarara uğrarken, aldığımız promosyon ücretleri de anlamını yitirmiştir.

Bu gerçek gerek hükümet gerekse de bankalar tarafından gayet iyi bilinmektedir ki;

Hükümet yaptığı kanun değişikliği ile 2021 Haziran ayından sonra devlet tarafından satın alınan her türlü mal ve hizmete sözleşmede olsun ya da olmasın enflasyon farkı ödemesine karar vererek sermayeyi korurken, Özel ve Kamu Bankaları ise bir yandan emeklilerle imzalamış olduğu promosyon anlaşmalarını güncellerken, bir yandan da yakın zamanda yaptığı promosyon anlaşmalarında 3 yıl için peşin ödenmek üzere 30-40 bin TL aralığında bir tutar ödemektedir.

Sendikamızın örgütlü olduğu kurumlardan DHMİ Genel Müdürlüğü ile VAKIFBANK arasında 2022-2026 yıllarını kapsayan 5 yıllık Maaş ve Promosyon ihalesi 2021 yılında imzalanmış olup, 17.000.-TL promosyon tutarının 2 taksit halinde personele ödenmesi şeklinde sonuçlanmıştır. Aynı şekilde ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANLIĞI ile VAKIFBANK arasında 2022-2024 yıllarını kapsayan 3 yıllık Maaş ve Promosyon ihalesi Nisan 2022’de imzalanmış olup, 12.000.-TL promosyon tutarının peşin olarak personele ödenmesi şeklinde sonuçlanmıştır.

DHMİ Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı çalışanlarına ödenen promosyon tutarlarının bugün ne kadar düşük olduğu açıkça ortadadır.

Böyle bir tabloyla karşı karşıyayken Sendikamız tarafından promosyon sözleşmelerinin başlangıç tarihini esas alarak güncellenmesini ve yeni sözleşme yapılmasını talep etmemize rağmen bu talebimiz kurum tarafından önce reddedilmiştir. Ancak çalışanların tepki göstermeleri, sendikamızın da çalışanların bu tepki ve taleplerini ilgili kurumlar nezdinde dile getirmesinin ardından bugün bu kurumlar tarafından promosyonların güncellenmesi yönünde adım atılmaktadır.  

Diğer yandan yine sendikamızın örgütlü olduğu TCDD Genel Müdürlüğü tarafından da 2023-2025 yıllarını kapsamak üzere banka promosyon ihalesi 09.11.2022 Çarşamba günü yapılacaktır.

BTS olarak; promosyon ihalesi geçen yıl yapılmış olan DHMİ Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı promosyon ihalelerinin her çalışana,  kurumdaki en yüksek maaş baz alınarak her yıl için kurumdan alınan Ocak ayı maaşı kadar ve 3 yıllığı peşin olarak ödenecek şekilde güncellenmesini, TCDD çalışanları için ise;  kurum çalışanlarının Ocak ayı tahmini en yüksek sözleşme ücreti (20 bin TL) baz alınarak bu tutar üzerinden 3 yıllık maaş toplamı 60 bin TL’nin tek seferde ödendiği bir promosyon anlaşmasının yapılmasını istiyoruz.

BTS olarak; işkolumuzda yer alan tüm kurumların banka promosyon süreçlerinin takipçisi olacağız ve olmaya da devam edecek, çalışanların hak ve çıkarlarını korumak ve büyütmek için mücadeleye ediyoruz. Etmeye devam edeceğiz” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ANKET TÜMÜ
BU HAFTA SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ? (PARTİLER, HARF SIRASINA GÖRE BELİRLENMİŞTİR)
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
02 ARALIK 2022 CUMA
PUAN DURUMU TÜMÜ