USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

AORT DAMARI YIRTILAN GENÇ HAYATA YENİDEN TUTUNDU

Dünya Hastanesi 35 yaşındaki genç hastayı ölümden kurtardı.

AORT DAMARI YIRTILAN GENÇ HAYATA YENİDEN TUTUNDU
20-09-2022 14:45
Google News

Mardin’de yaşayan 35 yaşındaki Abdulcelil Deniz rahatsızlandı ve Tüm tetkikleri yapılan hastanın aort damarının yırtıldığı saptanıp acil ameliyat olması gereken hasta Dünya Hastanesi’ne geldi.

Ciddi ölüm riski bulunan hastaya hemen müdahale eden Dünya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü doktoru Op. Dr. Sinan Göçer yırtılan damarı çıkartarak yerine yapay bir damar koyarak hastayı hayata döndürdü.

Bu riskli durum için açıklama yapan Op. Dr. Sinan Göçer “Aort diseksiyonu, kalpten çıkıp tüm vücudumuza kanı ulaştıran ve vücudun en büyük atardamarı olan aort damarının yırtılmasıdır. Aort diseksiyonunun en önemli işareti, ani başlayan göğüsten sırta doğru devam eden yırtılma tarzında çok şiddetli göğüs ağrısıdır. Hastada ağrıyla birlikte nefes darlığı, ileri derecede huzursuzluk ve bayılma görülebilir. Bu hastalarda kol veya bacak nabızları kaybolabilir, kollardaki basınç farkı çok yüksek olabilir. Nörolojik bozukluklar ve şok tablosu saptanabilir.

Maalesef hastaların yarısından fazlası ilk 48 saat içerisinde hayatını kaybetmektedir. Erken cerrahi müdahale yüzde 80 hayat kurtarıcıdır. Bu nedenle hastaların erkenden bize ulaşması çok önemlidir.

Biz yırtılan aort damarı yerine yeni bir yapay damar koyarak hastayı tekrar hayata bağlıyoruz. Erken gelen hastaların çoğunda hayatta kalma oranı oldukça yüksektir” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
BU HAFTA SEÇİM OLSA HANGİ PARTİYE OY VERİRSİNİZ? (PARTİLER, HARF SIRASINA GÖRE BELİRLENMİŞTİR)
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
07 EKİM 2022 CUMA