gap başlık

logo

GİZEMİN KEŞFİNE ÇIKMAK: ARKEOLOJİ


PINAR DEMİR
pinar_demir3581@hotmail.com

Sevgili dostlar;

Sizlerle bugün ilginizi çekeceğini düşündüğüm ve mesleki anlamda ilerlediğim arkeolojiyi konuşmak istiyorum. Günümüz stresi ve pandemi sürecinden bir nebze uzaklaşmak umarım sizlere iyi gelecek.

Tarihler boyu süregelen varoluş çabası ve var olanı koruma içgüdüsü birçok alanda olduğu gibi gizemin kaynağı arkeoloji biliminde de kendine yer bulmuştur. Eskiyle özdeşleşen arkeoloji her zaman arama; bulma ve anlamlandırma çabası içinde var olmaya devam etmektedir.

Arkeoloji nedir; neyle ilgilenir; soruları her zaman bir merak ve ilgi unsuru olmuştur. Arkeoloji ile keşfe çıkmaya hazır mısınız? Bu makalemizde Arkeoloji nedir? neyle ilgilenir Arkeolog kimdir?  sorularına mercek tutacağız.

Arkeoloji; çok eski çağlardan günümüze ışık tutan ve merak içgüdüsü ile keşfetmenin güzelliğini ortaya çıkaran bir bilim dalıdır.

Yazının olmadığı dönemlerde kazı yöntemini kullanarak geçmişe ışık tutmuştur. Güzel ülkemiz bu alanda o kadar zengindir ki halen var olan ve yeni ortaya çıkarılan birçok kazı alanından söz etmek mümkündür. Bir şeyleri aramak ve bunu yaparken geçmişin sesi olduğunuzu bilmenin güzelliği de ayrıca bir keyif vermektedir.

Yüzyıllar önce yaşamış insanların taş devrinden tutun da günümüze kadar gelen bu serüveninde biz arkeologlar olarak ışık tutan; yol gösteren ve onların bizlere bıraktığı izlerle bu yolda ilerleyen olmanın ayrıcalığını her zaman hissetmişizdir.

Her meslek dalında olduğu gibi Arkeoloji bilim dalında da ilerlemek günümüz koşullarında ne kadar zor olsa da mesleğimizin getirdiği merak ve gizemli olanı keşfetme bizleri her zaman bulmaya; ortaya çıkarmaya ve bulunan her bir tarihsel değeri paylaşmaya sevk etmektedir.

Arkeolojinin en önemli sorumluluklarından biri de ortaya çıkarılanı koruma bilincinde olmasıdır. Maalesef günümüzde arkeolojik değerlerin kıymeti tam anlamıyla bilinmemektedir. İnsanların var olan değerine sahip çıkmak yerine onları talan etmek ya da farklı amaçlar için kullanmak istemesi kadar acı verici bir durum yoktur.

Peki, Arkeolog kimdir?

Arkeolog; insanlık tarihi ve tarih öncesinde var olan uygarlıklar hakkında bilgi toplayan kişidir gibi bir ansiklopedik bilgiden ziyade arkeolog;  yalnızca kazı alanında bulgu toplayan kişi değildir; elde ettiği kültürel mirasın aktarılması için aynı zamanda bir köprü görevinde olandır…

Kazı alanlarında; toprağın kokusunu ve tozunu üzerine sindirmiş bir arkeolog olarak ülkemizde eşsiz bucaksız; keşfedilmeyi bekleyen birçok arkeolojik alan olduğunu bilmek ayrı bir sevinç ayrı bir heyecan vermektedir.

Değerli okurlar;

 Bundan yüzyıllar sonrası için gelecek kuşaklara iyi bir kültürel miras bırakmak istiyor isek bizden önce bırakılana sahip çıkmak; korumak ve köprü görevinde olmak hepimizin bilincinde yer etmelidir.

Kazı alanlarında elinde kazma kürek ile saatlerce toprak kazmak değildir arkeoloji. Kazı yapmak sadece bulduğunu ortaya çıkarmak değildir.

Bugün çocuklarımıza tarihimizi, coğrafyamızı, nereden geldiğimizi büyük bir sorumluluk ile anlatıyor isek aynı sorumluluk ile de korumanın; sahip çıkmanın ve aktarmanın bilincini onlara da aşılamak ve bu kültürel mirasın zenginliğini fark etmelerini sağlamak bizlerin görevi olmalıdır. Bizler her zaman gerek kendi kültürümüz gerekse yüzyıllar öncesinin bizlere getirdiği mirasın çocukluk çağlarından başlayarak aşılanması gerektiğinin arkasında durmaktayız.

Mirasımıza sahip çıkmak istiyor isek bakmayı değil; görmeyi öğrenmeliyiz.

Kıymetli okurlar;

Sizlerle bu makalemde Arkeoloji nedir? Arkeolog kimdir? Gibi sorulara kısa bir ön bakış ile giriş yapmış bulunmaktayız. İlerleyen dönemlerde arkeoloji mesleğinin günümüzdeki yeri ve çalışma alanlarını da konuşmayı çok isterim. Arkeolojinin keşfine, gizemine bir kez daha sizlerle başlamaktan mutluluk duyuyorum.

Sizleri arkeolojinin gizemi ile selamlarken makalemi takdirlerinize sunmaktan mutluluk duyuyorum.

Sevgi ve sağlıcakla kalın.

Share
13891 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

GİZEMİN KEŞFİNE ÇIKMAK: ARKEOLOJİ” için 1 yorum

 1. Emine Hocaoğlu : diyor ki:

  Elinize sağlık Pınar Hocam😘😘👏🏻

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...
 • Batman, yeni eğitim sezonuna hazır mı?

  25 Ağustos 2021 Eğitim, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman genelinde de 6 Eylülde yüz yüze eğitim başlayacak… Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı esir alan covid 19 salgını nedeniyle eğitim camiamız 2 sezonunu maalesef kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanmamış bu 2 eğitim sezonu, doğal olarak çocuklarımızın eğitimini gelecek açısından ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşünsenize 6 sınıfta olan bir öğrenci, pandeminin başlamasıyla birlikte hiç eğitim ve öğretime katılmadan bu yıl 8’ci sınıfa gidecek… 6-7 sınıfta görmediği, işlemediği ve bi...