gap başlık

logo

GİZEMİN KEŞFİNE ÇIKMAK: ARKEOLOJİ


PINAR DEMİR
pinar_demir3581@hotmail.com

Sevgili dostlar;

Sizlerle bugün ilginizi çekeceğini düşündüğüm ve mesleki anlamda ilerlediğim arkeolojiyi konuşmak istiyorum. Günümüz stresi ve pandemi sürecinden bir nebze uzaklaşmak umarım sizlere iyi gelecek.

Tarihler boyu süregelen varoluş çabası ve var olanı koruma içgüdüsü birçok alanda olduğu gibi gizemin kaynağı arkeoloji biliminde de kendine yer bulmuştur. Eskiyle özdeşleşen arkeoloji her zaman arama; bulma ve anlamlandırma çabası içinde var olmaya devam etmektedir.

Arkeoloji nedir; neyle ilgilenir; soruları her zaman bir merak ve ilgi unsuru olmuştur. Arkeoloji ile keşfe çıkmaya hazır mısınız? Bu makalemizde Arkeoloji nedir? neyle ilgilenir Arkeolog kimdir?  sorularına mercek tutacağız.

Arkeoloji; çok eski çağlardan günümüze ışık tutan ve merak içgüdüsü ile keşfetmenin güzelliğini ortaya çıkaran bir bilim dalıdır.

Yazının olmadığı dönemlerde kazı yöntemini kullanarak geçmişe ışık tutmuştur. Güzel ülkemiz bu alanda o kadar zengindir ki halen var olan ve yeni ortaya çıkarılan birçok kazı alanından söz etmek mümkündür. Bir şeyleri aramak ve bunu yaparken geçmişin sesi olduğunuzu bilmenin güzelliği de ayrıca bir keyif vermektedir.

Yüzyıllar önce yaşamış insanların taş devrinden tutun da günümüze kadar gelen bu serüveninde biz arkeologlar olarak ışık tutan; yol gösteren ve onların bizlere bıraktığı izlerle bu yolda ilerleyen olmanın ayrıcalığını her zaman hissetmişizdir.

Her meslek dalında olduğu gibi Arkeoloji bilim dalında da ilerlemek günümüz koşullarında ne kadar zor olsa da mesleğimizin getirdiği merak ve gizemli olanı keşfetme bizleri her zaman bulmaya; ortaya çıkarmaya ve bulunan her bir tarihsel değeri paylaşmaya sevk etmektedir.

Arkeolojinin en önemli sorumluluklarından biri de ortaya çıkarılanı koruma bilincinde olmasıdır. Maalesef günümüzde arkeolojik değerlerin kıymeti tam anlamıyla bilinmemektedir. İnsanların var olan değerine sahip çıkmak yerine onları talan etmek ya da farklı amaçlar için kullanmak istemesi kadar acı verici bir durum yoktur.

Peki, Arkeolog kimdir?

Arkeolog; insanlık tarihi ve tarih öncesinde var olan uygarlıklar hakkında bilgi toplayan kişidir gibi bir ansiklopedik bilgiden ziyade arkeolog;  yalnızca kazı alanında bulgu toplayan kişi değildir; elde ettiği kültürel mirasın aktarılması için aynı zamanda bir köprü görevinde olandır…

Kazı alanlarında; toprağın kokusunu ve tozunu üzerine sindirmiş bir arkeolog olarak ülkemizde eşsiz bucaksız; keşfedilmeyi bekleyen birçok arkeolojik alan olduğunu bilmek ayrı bir sevinç ayrı bir heyecan vermektedir.

Değerli okurlar;

 Bundan yüzyıllar sonrası için gelecek kuşaklara iyi bir kültürel miras bırakmak istiyor isek bizden önce bırakılana sahip çıkmak; korumak ve köprü görevinde olmak hepimizin bilincinde yer etmelidir.

Kazı alanlarında elinde kazma kürek ile saatlerce toprak kazmak değildir arkeoloji. Kazı yapmak sadece bulduğunu ortaya çıkarmak değildir.

Bugün çocuklarımıza tarihimizi, coğrafyamızı, nereden geldiğimizi büyük bir sorumluluk ile anlatıyor isek aynı sorumluluk ile de korumanın; sahip çıkmanın ve aktarmanın bilincini onlara da aşılamak ve bu kültürel mirasın zenginliğini fark etmelerini sağlamak bizlerin görevi olmalıdır. Bizler her zaman gerek kendi kültürümüz gerekse yüzyıllar öncesinin bizlere getirdiği mirasın çocukluk çağlarından başlayarak aşılanması gerektiğinin arkasında durmaktayız.

Mirasımıza sahip çıkmak istiyor isek bakmayı değil; görmeyi öğrenmeliyiz.

Kıymetli okurlar;

Sizlerle bu makalemde Arkeoloji nedir? Arkeolog kimdir? Gibi sorulara kısa bir ön bakış ile giriş yapmış bulunmaktayız. İlerleyen dönemlerde arkeoloji mesleğinin günümüzdeki yeri ve çalışma alanlarını da konuşmayı çok isterim. Arkeolojinin keşfine, gizemine bir kez daha sizlerle başlamaktan mutluluk duyuyorum.

Sizleri arkeolojinin gizemi ile selamlarken makalemi takdirlerinize sunmaktan mutluluk duyuyorum.

Sevgi ve sağlıcakla kalın.

Share
13719 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

GİZEMİN KEŞFİNE ÇIKMAK: ARKEOLOJİ” için 1 yorum

 1. Emine Hocaoğlu : diyor ki:

  Elinize sağlık Pınar Hocam😘😘👏🏻

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN NORMALLEŞMEYE HAZIR…

  23 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın il bazındaki ‘normalleşme’ adımlarına yönelik açıklamalarının ardından Batman olarak heyecanlandık. Heyecanlandık çünkü il olarak tedbir ve kısıtlamalara gösterdiğimiz hassasiyet, vaka sayılarında ki düşüş, normalleşme hızında bizi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmiştir. 1 Mart’tan itibaren başlayacak olan ‘yerinde karar’ sistemiyle birlikte mevcut vaka sayısındaki düşüşümüzü muhafaza edersek, Batman il hıfzıssıhha kurulu kararıyla birlikte kademeli olarak normalleşme sürecine başlaya...
 • JANDARMANIN ŞEFKATLİ VE GÜLEN YÜZÜ…

  21 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Zaman zaman ilimiz kamu kurum kuruluşlarını ziyaret eder, kurumu yöneten yetkililerle sohbet eder, ilimizin sorunları ve çözüm yolları için fikir alışverişinde bulunuruz. Geçtiğimiz hafta içinde gazetemiz yazarlarından Mustafa Toprak’la birlikte il jandarma alay komutanımız Sayın İsa Çakmak’ı makamında ziyaret ettik. Bilindiği üzere jandarma şehir ve ilçe merkezleri haricinde kalan tüm bölgelerde asayişten kaçakçılığa, trafik kontrolünden uyuşturucuyla mücadeleye varıncaya kadar son derece geniş ve kapsamlı bir yetki alanını kapsıyor. , ...
 • VALİ HULUSİ ŞAHİN’İN GİRİŞİMLERİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Turizm bir ülkeye ya da bir bölgeye turist çekmek amacıyla alınan ekonomik, kültürel, teknik vb. önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Turizm denince akla ilk olarak deniz, kum, plaj ve güneş gelir. Bu anlamda Akdeniz ve Ege’nin bazı sahil şehirlerine turizmin ekonomik lokomotifi dersek her halde doğru bir tanımlama yapmış oluruz. Bütün dünyada turizm çeşitlenirken sağlık alanı son yıllarda turizmi besleyen en önemli kaynaklardan biri haline geldi. Ülke olarak bu kaynaktan en iyi şekilde istifade edebilmek için çeşitli çalışmalar yapı...
 • ÖN YARGIYI KIRAN İSİM; ALİ OSMAN BİLGİLİ…

  14 Şubat 2021 Yazar Makaleleri

  Belediye Başkan yardımcısı Ali Osman Bilgili’yi sanırım birçoğumuz tanımayız, bilmeyiz… Tanıyan bilenlerde genelde kendisini; Son derece soğuk, Yüzü asık, Gülümsemeyen, Kimseyle görüşmeyen, Para konusunda son derece ketum ve cimri, Esnafa kar ettirmeyen, Ve Kayserili tüccarlar gibi (!) son derece pazarlık yapan ve kar ettirmeyen biri olarak anlatırlardı. Niye yalan söyleyeyim; doğrusunu söylemek gerekirse bende öyle biliyor, öyle görüyor ve söylenenlere bende kani oluyordum… Lakin kendisini tanıyıp biraz sohbet et...