gap başlık

logo

GENÇ ŞEHRİMİZİN KADİM TAKIMI 60 YAŞINDA


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

1948 Yılında Raman dağlarında bulunan Raman-8 kuyusunda, petrol emekçileri tarafından Türkiye’nin maddi değere sahip ilk ham petrolü bulundu.

Yıllarca süren arama faaliyetlerinden sonra maddi değere sahip petrolün bulunması petrol emekçilerinin azim, mücadele ve emeklerinin sonucuydu.

Kazılan onlarca boş kuyudan sonra Raman-8 kuyusunda değerli petrol bulunmuştu.

Emeğin, azmin ve mücadelenin sonucunda başarı gelmişti. Bu başarı bir şehrin temelinin atılmasına vesile oldu, o dönemler küçük bir köy olan İluh bu tarihten sonra büyüdü, büyüdü ve Batman ilini doğurdu.

Batman ülkemizin genç şehirlerinden birisi ve Batman Petrol Spor şehrimizin il olmasından çok daha önce 7 Şubat 1960 yılında TPAO’daki petrol emekçileri tarafından kuruldu ‘kadim’ dememin sebebi de bu aslında.

Eğer ülkemizin ilk ham petrolünü bulan o emekçi büyüklerimiz azimle mücadele etmeyip petrolü bulmasaydı şu anda belki de ne şehrimiz nede takımımız olmayacaktı.

Petrolspor genlerinde emek, azim ve mücadele ruhu olan, 60 yılı devirmiş koca bir çınar.

Emeğin ürünü olan 60 yıllık bu koca çınar şehrimize nice gururlar yaşattı, içinden nice kahramanlar çıkardı.

Kuruluşundan bu yana sadece futbolda değil güreş, atletizm ve diğer amatör sporlarda birçok gencimize kucak açarak çok önemli bir misyon üstlendi ve üstlenmeye devam ediyor.

Dolayısıyla Petrolspor sadece bir spor kulübü değil şehrimizin hafızası, sporcu gençlerimize ışık olan bir deniz feneridir.

Zengini, fakiri, genci yaşlıyı, çalışanı, öğrenciyi aynı tribünde kenetleyen, aynı duygulara sürükleyen şehrin en önemli dinamiğidir.

Petrol emekçilerinin bize mirası olan bu koca çınara sahip çıkmak, bu şehirde yaşayan herkesin şehrine olan vefa borcudur.

Bu koca çınara iyi bakılırsa daha nice geçlerimize ışık, nice başarılara çatı olacaktır.

Son olarak koca çınarı hep birlikte ayakta tutalım diyor ve gözbebeğimiz Batman Petrol Sporumuza nice 60 yıllar diliyorum.

Kalın sağlıcakla…

F6E55364-DA96-4545-97D5-9146F073BD60 3B7C97DE-155E-480F-AD0F-86174FAFF5EC B9CE1A93-17C3-4685-B9F7-F76D0F8BCC2F

Share
964 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...
 • GELECEĞİN PETROLSPORLULARI STADA NEDEN ALINMIYOR?

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Bu hafta sonumu her iki haftada bir olduğu gibi yine Batman Petrol Spora ayırdım ve Şehir stadına Artvin Hopa maçını izlemeye gittim. Takımımız taraftarların yoğun ilgisi, desteği ve güzel oyunuyla maçı kazandı, son zamanlarda izlediğimiz en iyi Petrol Sporu izledik. Kaçan pozisyonlar bir hayli çoktu, oynanan oyun mükemmel değilse de iyiydi, daha iyi olacaktır inşallah. Biz aşı takvimini tamamlamış yetişkinler olarak bu maçın zevkine ve atmosferine mazhar olduk fakat, beni maçı kazanmanın sevinci ile eşit düzeyde üzen bir durum oldu, son ...