logo

EMLAK VE İNŞAAT SEKTÖRÜ BİR ARAYA GELDİ

EMLAK VE İNŞAAT SEKTÖRÜ BİR ARAYA GELDİ

Batman Tüm Emlakçılar Birliği Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Emin Değirmenci’nin organizasyonu ile kentteki emlakçılar ve bazı müteahhitlere yönelik bir bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda düzenlenen toplantı sektör temsilcileri tarafından yoğun ilgi gördü.

Batman Ticaret İl Müdürlüğünden Sibel Suna, Vergi Dairesi Müdürlüğünden Ömer Altun, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Alt Yapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Mehmet Şah Karakoç ve Mühendis Uğur Manap, Batman Esnaf Odası Başkanı Mehmet Sıddık Çiftçi, emlakçılar, müteahhitler ve inşaat sektör temsilcilerinin katılım sağladığı toplantıda söz alan Dernek Başkanı Değirmenci, toplantının amacının emlakçıların ve inşaat sektörünün erbabı müteahhitlerin yeni mevzuat ve yasalardan haberlerinin olması ve güncellenen kanunlarla kamuoyunun bilgi sahibi olmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Batman Tüm Emlakçılar Birliği Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Emin Değirmenci “Her geçen gün gelişen, büyüyen ve her zaman ihtiyaç olan gayrimenkul, konut ve emlak sektörü bugün hem ülkemizin, hem ilimizin en canlı ve yoğunluğu düşmeyen sektörlerin başında geliyor.  Haliyle bu sektörde değişimler, yeni yasalar, kanunlar ve herkesi ilgilendiren gelişmeler yaşanmaktadır. Bizlerde bu amaçla hem bilgi sahibi olmak hem de kamuoyunu haberdar etmek ve en önemlisi yasaları öğrenmek için bu toplantıyı düzenledik” dedi. Başkan Değirmenci ayrıca, kamu kurumlarından gelip emlakçı ve müteahhitlere bilgi veren konuşmacılara ve kurumlarına dernek yönetimi ve üyeleri adına teşekkür etti.

İLGİLİ KURUMLAR MEVZUAT, BİLGİ VE YENİ DÜZENLEMELERİ PAYLAŞTI

Toplantıya katılım sağlayan ve emlakçı ile müteahhitleri bilgilendirmek amacıyla; Batman Ticaret İl Müdürlüğünden Sibel Suna, ‘ticaret taşınmaz yetki belgesi  hakkında yeni değişiklikler, yetki belgesi olmayan emlakçılar nasıl belge alabilir  ve  yeni işyeri açacak emlakçılar yetki belgesi alabilecekler mi?’ konusunda bilgiler paylaştı. Ayrıca Vergi Dairesinden Ömer Altun ‘Türkiye  geneli emlakta kiralık ve satışlarda fahiş fiyatın ve kaçak verginin önüne geçmesi konusunda  resmi gazetede vergi usul kanunu genel tebliği  emlakçıları nasıl etkileyeceğini anlattı. Gündem ayrıca, konut satışlarında ilan sitelerine verilen rakam , çekilen kredi miktarı ve belediye rayiç bedeli ile tapu satışı arasındaki farkı, emlakçı ne yapmaları gerektiği ve bilgi transferi üzerinde ilgili kuruma nasıl  bilgi verileceği ile ceza-i işlemler’ hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Batman İl Özel İdare Genel Sekreterliğinden Şehir Plancısı Ahmet Yalçın, ‘Tarım SİT alanları ve tarımsal alan  üzerinde yapılan yapıları aracı emlakçıları nasıl ve ne şekilde etkileyecek,  emlakçı nelere ve hangi noktalara dikkat  etmesi gerekir ve cezai hükümleri nelerdir?’ şeklindeki son güncel bilgileri sundu. Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Tarımsal Alt Yapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Mehmet Şah Karakoç ve mühendis Uğur Manap ise ‘imar dışı  alanlarda yapı, hobi bahçeleri ve arazi üzerinde yapılan herhangi bir değişiklik yapılırsa aracı emlakçıları nasıl ve ne şekilde  etkiler cezai hükümleri nelerdir?’ gibi mevzuatları anlattı

Share
#

SENDE YORUM YAZ