gap başlık

logo

DEĞİŞİMİN LİDERİ REKTÖR İDRİS DEMİR…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Akıllı iki kız kardeş varmış, bilgiye açlarmış, okullarından ve etraflarından aldıkları bilgi yetersiz geliyormuş.

Yörelerindeki en büyük bilgeye gitmeye, ondan da bilgi almaya karar vermişler.

Bilge adam kızların sorduğu bütün soruları bilmiş. Kızlar, daha fazla bilgi almak için bir süreliğine daha bilgenin yanında kalmışlar.

Ama sonra bilgenin her sordukları soruyu bilmelerinden sıkılmışlar. “Bilgenin dahi bilemeyeceği bir soru bulalım” demiş birisi.

Kızlardan biri, bilgenin bile bilemeyeceği bir soru buldum diye sevinmiş. Avucumun içine bir kelebek alacağım “Avucumun içinde bir kelebek var. Canlı mı, ölü mü?” diye bilgeye soracağım, ölü derse kelebeği serbest bırakacağım. Canlı derse, avucumu hafifçe bastıracağım.

Kızlardan biri avucunu kapalı bir şekilde bilgeye uzatmış ve sormuş:

– Avucumun içinde bir kelebek var; bilin bakalım canlı mı, ölü mü?

Bilge, kızın gözlerine uzun uzun bakmış ve cevap vermiş:

– Her şey senin elinde kızım, senin elinde…

Hayat akarken; iyi veya kötü, başarı veya başarısızlık, güzel veya çirkin, doğru veya yanlış, mutluluk veya hüzün, avucunuzdaki kelebek gibi sizin elinizde…

Batman Üniversitesi kurulduğu 2007 yılından bu yana akademik başarı ve öğrenci tercihleri arasında bu şehirde yaşayan bütün insanları üzen bir durumdaydı. Zira aynı dönemde kurulmuş başka üniversiteler dünyanın ilk 1000 üniversitesi arasında yer alırken, Batman Üniversitesi yoğun bakımda yatan bir hasta gibi herkesin gözünün önünde can çekişiyordu.

Can çekişen bu hastanın kurtulması ve Batman Üniversitesinin hak ettiği konuma gelebilmesi için bir değişim liderine ihtiyacı vardı. Bu öyle bir lider olmalıydı ki, diğer üniversitelerle baş edip rekabet stratejileri kurmalı ve Batman Üniversitesini hak ettiği yere taşımalıydı.

06 Şubat 2021 Tarihli ve 31387 Sayılı Resmi Gazete ‘de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yer alan atama kararı ile Batman Üniversitesinde Rektörlük görevine Prof. Dr. İdris Demir getirildi.

Sokağa çıkma yasağının yaşandığı sıkıntılı bir dönemde çevrimiçi toplantılar gerçekleştiren, hocaları dinleyen, şehirle bütünleşmeyi hedefleyen ve tecrübelerini akademik kültür ile harmanlayıp ilimiz için en iyisini yapmaya gayret eden Prof. Dr. İdris Demir, bu değişimin Batman’a iyi geleceğini, Batman Üniversitesinin bu değişimle hak ettiği yere yükselebileceğini herkese gösterdi.

Rektör olarak atandığı günden bu yana Batman-Ankara arası mekik dokuyan, Batman Üniversitesine saygın fakülteler kurulabilmesi için ciddi girişimlerde bulunan, Batman’a hizmet için çıktığı yolda ilk hedefine ulaşan Rektör İdris Demir, büyük bir teşekkürü hak ediyor.

Hak ediyor çünkü; 30 Nisan 2021 tarih ve 3940 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Batman Üniversitesine Diş Hekimliği Fakültesi’nin kurulması onaylanmıştır. Göreve başladığı kısa bir dönem içerisinde böyle bir başarı hikâyesine uzanmak ancak iddiası olan bir akademisyenin bakış açısıyla mümkün olabilirdi.

Makalenin başında alıntı olarak verdiğim küçük hikâyede olduğu gibi Hayat akarken; iyi veya kötü, başarı veya başarısızlık, güzel veya çirkin, doğru veya yanlış, mutluluk veya hüzün, avucumuzdaki kelebek gibi bizim elimizde…

Rektör İdris Demir’in Batman Üniversitesi’ne atanmasıyla birlikte Üniversitede başlayan değişimin, önümüzdeki günlerde sağlayacağı akademik üretkenlikler sayesinde öğrenci tercihlerini Batman’a yönelteceği kuşkusuzdur.

Batman Üniversitesinde değişim ve dönüşüm olumlu bir şekilde başlarken, bilime katkı sunan saygın fakülte sayılarının artacağı, belli kurallarla hareket eden mekanizmaların işleyeceği ve bir sonuç olarak öğrenci dostu, öğrenci odaklı ve öğrenci merkezli yaklaşımlarla inanılmaz başarılara imza atacağını bugünden görebiliyoruz.

Bilimsel birikimi ve idari tecrübesi sayesinde şehrin bütün bileşenleriyle istişare eden, onlara kulak veren, sürekli başarıyı arayan ve bu şehir için en doğru olanı yapmaya çalışan Profesör Dr. İdris Demir, kısa zamanda ortaya koyduğu bu performansla sadece Batman Üniversitesinin geleceğine değil,  bu şehrin kalkınmasına da çok önemli katkılar sunacaktır.

2007 yılından bu yana bir kelebek misali avucumuzun içinde can çekişen Batman Üniversitesine hayat suyu olmak için ortaya koyduğunuz çabaya müteşekkiriz Rektör Hocam

Kalın sağlıcakla…

Share
1232 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İNSAN KILIĞINDAKİ ŞEYTAN’LAR…

  12 Mayıs 2021 Yazar Makaleleri

  Dünyanın en büyük terör devleti olan İsrail,  Ramazan ayının son Cuma gecesinde Camii içerisinde bulunan Müslümanlara saldırarak, aralarında onlarca çocuğun da yer aldığı mazlum Filistin’li kardeşlerimizi dünyanın gözü önünde katletti. Hep şunu düşünmüşümdür; nasıl oluyor da tüm etrafı Müslüman ve Hıristiyanlarla (Hıristiyanlarda genel olarak Yahudileri sevmez) çevrili olan hem de nüfusu 5,5 milyon gibi küçücük bir yer olan İsrail’e neden hiç kimse sesini çıkartmıyor, bu yaptığı terör eylemlerine ve uyguladığı zulümlere göz yumuyorlar diye… ...
 • OYUNCU EBEVEYN OLMAK

  12 Mayıs 2021 Yazar Makaleleri

  Merhabalar, Minik bir bebeğin gözlerininiz içine baktığındaki parıltısı size neler hissettiriyor? Yada emeklemeye çalışan bir çocuğun sizde uyandırdığı duyguya bakmaya ne dersiniz? Bunları düşündüğümde benim kalbimde bir heyecan ve yüzümde bir tebessüm oluşuyor. Bu muhteşem bağlantı hem çocuğa hem de ebeveyne verilmiş muhteşem bir haz olsa gerek… Doğumla başlayan ve bir ömür boyu devam edecek oyun oynama eylemi; tıpkı nefes almak kadar önemli bir ihtiyaçtır. Bir çocuk oyun oynarken dünyayı keşfetmesi, yeni deneyimler yaşaması ve baş...
 • BİR İYİLİK HAREKETİ-VEFA DESTEK GRUPLARI…

  11 Mayıs 2021 Yazar Makaleleri

  Hamdolsun ki bugün Ramazan ayının son gününe girdik. Ramazanın son iki haftasını "Yoğunlaştırılmış Kapanma" diyebileceğimiz korona önlemleri kısıtlamaları altında geçirdik. Kapanmanın hayata geçirilmesi ve önlemlerin daha da artırılması nedeniyle dezavantajlı konumda bulunan insanların imdadına her zaman ki gibi yine vefa destek grupları yetişti. Batman Valiliği bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Vefa Sosyal Destek Grubu, "Yoğunlaştırılmış Kapanma" döneminde 65 yaş üstü v...
 • KUZİNE Mİ?

  10 Mayıs 2021 Yazar Makaleleri

  Hayat her zaman gerçekten yeniliklere ve sürprizlere açıktır… Geçtiğimiz yıl İzmir Büyük Şehir Belediyesinin yaklaşık 100’e yakın konser organizasyon işini yürüttüğümüz sıralarda tanıdım Ulvi abiyi. Kendisi derya gibi donanımlı ve bilge biri… Kendisini tanımakla ve aynı masada oturup sohbet etmekle kendimi çok şanslı görüyorum. Esas mesleği hukukçu… Halen, profesyonel mesleği olan avukatlığın yanında; İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanlığı, İzmir Milli Kütüphane Derneği Başkanlığı, İzmir Kent Kültürü Ve Gelişimi Platformu Baş...