gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

CHP’Lİ YAŞAR “KAYYUM ATAMALARI KABUL EDİLEMEZ”

CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar, geçtiğimiz günlerde Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılması ve kayyum atamaları hakkında bir açıklama yaptı.

Yapılan işlem haksız ve hukuksuzdur. Kabul edilemez bir durumdur diyen CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar “Seçme ve seçilme hakkına vurulan ağır bir darbedir. Demokrasiyi hiçe saymaktır. Anayasa’nın 15. Maddesine göre “suçluluğu mahkeme kararıyla saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz.” Demokratik meşruiyetin namusu sandıktır. Sandık hukukuna vurulan her darbe, Toplumun tüm kesimlerine vurulmuş bir darbedir. Seçimle gelen seçimle gider. Seçimle gelip, kayyumla devam edilecekse sandık anlamını kaybeder. Sandığa da, seçilmede inanç yok edilir.

Bu yapılan uygulama, hangi siyasi görüşe, kişiye yapılırsa yapılsın, kabul edilmesi mümkün değildir. Bu gün ona yarın bir başkasına. Bu nedenle en temel insan hakkı olan seçme ve seçilme hakkını güçlü bir şekilde savunmalıyız. Aksi takdirde Demokrasi zeminini kaybeder. Bugün gücü elinde bulunduranlar hukuk tanımıyorsa. Bir gün gelir hukuk onlara da lazım olacaktır. Yapılan hukuksuzluktan vazgeçilip derhal belediye Başkan’larının göreve iadesi yapılmalıdır” dedi.

CHP Batman İl Başkanı Hüseyin Yaşar

Share
1132 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ