gap başlık

logo

CHP’li Murat Bakan’dan Batman esnafı için önerge

CHP’li Murat Bakan’dan Batman esnafı için önerge

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın, geçtiğimiz ay Batman ilinde gerçekleştirilen ziyaretler sonrasında, Korona virus (COVID-19) salgınının Batman esnafının faaliyetlerine etkisi hakkında Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle  soru önergesi verdi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan önergesinde “22.10.2020 tarihinde Batman`a yaptığım ziyarette bölge esnafımızla gerçekleştirdiğim görüşmeler, Korona virus (COVID-19) salgınının esnafımızın faaliyetlerini sekteye uğrattığını ve büyük maddi kayıplara sebep olduğunu ortaya koymuştur. Salgının beraberinde getirdiği ekonomik krizin atlatılamaması durumunda farklı sektörlerde hizmet veren esnafın varlığını sürdürebilmesi mümkün görünmemektedir.

‘ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA’

Bu bilgilerden bahisle: Korona virüs salgını ülke genelinde esnaf faaliyetlerini sekteye uğratmış ve büyük maddi kayıplara sebep olmuştur. Bu nedenle sektörden gelen; kira ve kira stopajları ile elektrik, su, doğalgaz gibi sabit giderlerine destek verilmesi, aynı dönem için vergilerden muaf olunması, gelir elde edilmediği göz önüne alınarak personel maaşları ve SGK primleri için destek sağlanması gibi talepler karşılanacak mıdır? KDV, Gelir Vergisi, Stopaj gibi vergilerden muafiyet başta olmak üzere, mevcut borçlarla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması düşünülmekte midir? Esnafın salgının başladığı günlerden bu yana ekonomik destek tedbirlerini yetersiz bulmasına ilişkin Bakanlığın görüşü nedir?” dedi.

Share
3097 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ