gap başlık

logo

BİR İYİLİK HAREKETİ-VEFA DESTEK GRUPLARI…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Hamdolsun ki bugün Ramazan ayının son gününe girdik.

Ramazanın son iki haftasını “Yoğunlaştırılmış Kapanma” diyebileceğimiz korona önlemleri kısıtlamaları altında geçirdik.

Kapanmanın hayata geçirilmesi ve önlemlerin daha da artırılması nedeniyle dezavantajlı konumda bulunan insanların imdadına her zaman ki gibi yine vefa destek grupları yetişti.

Batman Valiliği bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Vefa Sosyal Destek Grubu, “Yoğunlaştırılmış Kapanma” döneminde 65 yaş üstü vatandaşlar ile engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 7/24 esasına göre çalışarak hak sahiplerinin yüzünü güldürdü.

Batman Valisi Hulusi Şahin’in talimatları, Vali Yardımcısı / Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk’ün koordinasyonunda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Beşir Arslan ile Afad İl Müdürü Fevzi Bakır yönetiminde fakirlerin, miskinlerin, yaşlıların ve hastaların yardımına koşan vefa yardım grupları, nezaketleri, zarafetleri, kibarlıkları, hoşgörüleri ve güler yüzleriyle büyük bir teşekkürü hak ediyorlar.

Bir iyilik hareketi olarak görevlerini layıkıyla yerine getirebilmek için canını dişine katıp fedakârlık örneği gösteren vefa destek grupları, yaptıkları çalışmalarla hemşerilerimizin gönlünde müstesna bir yer edinmişlerdir.

Ramazan nedeniyle birçok vatandaş, vakıf ve dernek, ihtiyaç sahiplerine yardım ederken gördükleri manzaralar karşısında vefa destek gruplarının gayretli çalışmalarına şahit olmuş ve ne kadar gerekli olduklarını ortaya koymuşlardır.

Bu anlamda vefa destek grupları canla-başla ihtiyaç sahibi vatandaşların ayağına giderken, gönlün bitmeyen sermeyesini, yani vefayı hepimize hem öğretmiş, hem göstermiş, hem de yaşatmıştır.

Batman Valisi Sayın Hulusi Şahin’in emir ve talimatlarıyla tüm kurumlar arasında işbirliğine gidilmiş, özellikle de Batman Belediyesi’nin hem personel, hem de araç filosundan yararlanılmıştır.

Mevcut taleplerin karşılanmasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 35 personel – 10 araç ve Batman Belediyesi 10 personel ile 3 araç görev alarak bu sürece katkı sunmuştur.

“Yoğunlaştırılmış Kapanma” döneminde, Vefa Sosyal Destek Grubu’na ilimizden 1.650 talep iletilmiş ve 1.476 talep olumlu sonuçlanmıştır.

Engelli, Yaşlı Aylıkları İle Tam Kapanma Sosyal Yardım Ödemeleri İl merkezinde SYD Vakıf Müdürü Beşir Arslan ile Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Şirin Temiz koordinasyonunda, kamu kurumlarında görevli 165 personel ve 50 araç filosuyla dağıtılarak hak sahiplerine ulaştırılmıştır.

Batman merkeze bağlı belde ve köylerde ise bu yardımlar, İl Jandarma Komutanlığı personelleri tarafından dağıtılarak hak sahipleri sevindirilmiştir.

Bu Süreçte;  1.536 Engelli ve Yaşlı vatandaşa aylık maaşları ile 5.319 vatandaşa Tam Kapanma Sosyal Yardımları olarak toplamda 5.230.752,99 TL konutlarında ödeme yapılmıştır.

Her gün özenle hazırlanan iftar yemekleri 1.200 kişiye evinde sunulurken, Batman Belediyesi tarafından 5.000 paket, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından 2.500 paket, STK ile Hayırsever Vatandaşlar tarafından 2.500 paket olmak üzere toplamda 10.000 gıda paketi yardımda bulunulmuştur.

SYDV tarafından 3 bin aileye 2 milyon 100 bin tutarında Ramazan Ayı Nakdi Yardımı dağıtılarak dar gelirli aileler bu mübarek ayda sevindirilmiştir.

Elbette ki yapılan bu hayırlı çalışmaları küçümseyenler, görmezden gelenler, yok sayanlar olacaktır. Ancak bu tür art niyetli insanlar, vefalı vatandaşlarımızın gönlünde her zaman ki gibi yine yok hükmünde kalacaktır.

Aslında vefa destek gruplarının çalışmalarını görmezden gelenler, küçümseyenler veya yok sayanlar, ihtiyaç sahibi aileleri evlerinde ziyaret etmiş olsalardı, karşılaşacakları manzaralar karşısında muhtemeldir ki bu tür haksız eleştirilerin ezikliğini yaşarlardı.

Zaman mefhumu gözetmeden teorik ve pratik çalışmalarıyla gönüllerin dostu olmaya devam eden VEFA DESTEK GRUPLARINDAN ALLAH EBEDEN RAZI OLSUN.

Sevgili Okur;

Yoğunlaştırılmış kapanma döneminde olsak bile yarın karşılayacağımız Ramazan bayramında önlemlerin daha fazla artırılması büyük önem taşıyor. Bayram kutlamalarımızı fiziki ziyaretlerden uzak kalarak haberleşme yöntemleri üzerinden gerçekleştirmenin sevdiklerimizin sağlığı için bir gereklilik olduğunu aklımızda bulunduralım.

Bu vesileyle Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor, tüm insanlığa sağlık, huzur, barış ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Kalın sağlıcakla…

Share
754 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ERKEN SEÇİM İSTEYENLER HAZIR MI?

  10 Haziran 2021 Yazar Makaleleri

  Son günlerin en çok tartışılan gündem konusu erken seçim… Neredeyse tüm muhalif partiler erken seçim çağrılarını güçlü bir sesle yükseltirken, aynı tonla iktidarda seçimin zamanında yapılacağını belirtiyor… Benimde kişisel kanaatim, seçimlerin en erken 2022’nin sonlarına doğru olacağı yönünde.   Benim dikkatini çekmek istediğim konu; muhalefet partilerinin istediği erken seçim talebine gerçekten hazır olup olmadıklarıdır… Diyelim ki Sayın Erdoğan; “ Tamam 3 ay sonra seçime gidiyoruz, kim karşıma çıkmak istiyorsa buyursun bakalım…” d...
 • HİZMETKÂR VALİ BATMAN’DA KALMALI

  06 Haziran 2021 Yazar Makaleleri

  Kamuda görev yeri değişikliklerinin ve tayinlerin belirlendiği yaz kararnameleri yaklaştı… Önceki hafta adalet bakanlığı yaz kararnamesiyle 3.500’e yakın hakim ve savcının yerini değiştirdi, illere yeni başsavcılar atadı… Muhtemelen Cumhurbaşkanının onayıyla, içişleri bakanlığı önümüzdeki ay sonlarına doğru kapsamlı ve geniş bir valiler kararnamesi yayınlayacak. İlimizde 7 Kasım 2018’de göreve başlayan Vali Sayın Hulusi Şahin’in, çıkması beklenen son kararnamede isminin olup olmayacağı en çok merak ettiğimiz konu... Yaklaşık 2,5 yı...
 • BATMAN VALİLİĞİ VE BATMAN BELEDİYESİNE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR…

  03 Haziran 2021 Yazar Makaleleri

  Salgının başlamasıyla birlikte okullarından uzak kalan öğrencilerin bir kısmı imkânlar ölçüsünde EBA üzerinden eğitime katılırken, büyük bir çoğunluğu ise teknolojik altyapı yetersizliği nedeniyle çevrimiçi olarak sunulan uzaktan derslere katılamadılar. İnterneti, tableti, bilgisayarı ve telefonu olmayan öğrenciler müfredat konularından geri kalarak teknolojik altyapısı olan öğrencilere göre dezavantajlı duruma düştüler. Ortaya çıkan bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için ihtiyaç sahibi öğrencilere MEB tarafından tablet dağıtılarak uzak...
 • MELİHHAN BİLGİN’E AÇIK MEKTUBUMUZDUR…

  30 Mayıs 2021 Yazar Makaleleri

  TPAO Genel müdürü Melihhan Bilgin, bugün bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere ilimizde olacak. Sanırım Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği, bölgemizde yüksek graviteli yeni bir petrol yatağının bulunduğu sahayı inceleyecek... Tabi bu tür petrol yataklarının bulunması, ülke ekonomisi de için son derece büyük önem arz ediyor. İnşallah ülkemizin yeraltı kaynakları sayesinde dışa bağımlılığımız azalacak ve daha güçlü bir ekonomiye sahip olacağız. Benim burada dikkatini çekmek istediğim başka bir konu var.  ...