gap başlık

logo

BİR FİNAL MAÇI BATMAN’IN KADERİNİ DEĞİŞTİRİR…


Serdal TURAN
serdalturan1993@hotmail.com

Türkiye Futbol Federasyonu’nun çiçeği burnunda başkanı ve bölgemizin yetiştirdiği önemli bir değer olan Nihat Özdemir, geçtiğimiz günlerde enerji politikaları ile ilgili bir panele katılmak üzere bir grup siyasi ve bürokrat ile beraber Batman’a geldi ve birtakım ziyaretlerde bulundu. Bölgemizin yetiştirdiği önemli değerleri şehrimizde görmek, ağırlamak bizleri de mutlu etti.

Bazı sporseverler ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri kendisinden çok yerinde ve önemli bir talepte bulundu ve ilimizde bu konu ile ilgili bir kamuoyu oluştu.

Neydi bu talep?

Batman’ın esnafı, genci, yaşlısı velhasıl tüm Batman insanı şehrimizde büyük bir futbol organizasyonun finalinin yapılmasını istiyordu.

Şüphesiz ki şehrimizin işsizlik, eğitim, sosyal alan eksikliği ve yoksulluk gibi saymakla bitmeyecek birçok problemi var.

Bu sorunların her birine çözüm aramak, istemek hepimizin görevi.

Peki, ne yapacağız?

Şehrimize gelen her yetkili kişiden, kişilerden sadece kendi şahsi istek ve ikbalimiz ile ilgili talepleri değil! Şehrimizin ekonomisine, sosyal yaşantısına, eğitimine, potansiyeline ve her türlü ihtiyacına karşılık gelen istekleri de isteyeceğiz.

Şehrimize teşrif etmiş olan TFF Başkanı Nihat Özdemir’den istenebilecek makul ölçüdeki isteklerden biride; şehrimize ekonomi ve turizm açısından çok büyük katkıları olacağına inandığım tüm ülkenin soluksuz takip edeceği ve çevre illerden takımlarını desteklemek için 15.000 (on beş bin)  kişinin şehrimize akacağı bir futbol organizasyonu ilimize getirmesini istemektir.

Bu istek TFF Başkanı olan Diyarbakırlı Nihat Abimizin kudretini aşacak bir istek değildir ve komşu illerimizde yapıldığının örnekleri var. Kendisi de konuyu değerlendireceğini belirtti, fakat konuyu takip etmek bizlere düşüyor.

BATMAN FİNALİ ÇOK İSTİYOR

Sporun gençleri kötü alışkanlıklardan alıkoymak, daha sağlıklı bireyler yetiştirmek, tanıtım, reklam gibi yapıldığı mecralara katkı sunan birçok özelliği var.

Gelişmekte olan ve gelişime açık bir kent olan Batmanımız, bölge insanının misfirperliğini bir kez daha göstermek için büyük bir organizasyon olan Türkiye kupası finaline talip.

Kupa finali, sanayisi gelişmiş, sosyal etkinlikleri bölge illerimize nazaran çok daha fazla olan, tanınıp bilinen, ekonomisi güçlü büyük batı illerine değil, bulunduğu coğrafyadan dolayı pozitif ayrımcılığa ve tanıtıma daha çok ihtiyacı olan ve bu gibi futbol organizasyonlarına aç Batman gibi, sosyal, ekonomik imkânları kısıtlı illere verilmeli.

Şehrimiz otel kapasitesi, lokantalar, 15.000 kişilik stadı, çevremizde bulunan gezilecek görülecek turistik yerler ve halkımızın misafirperverliği göz önüne alındığında bu organizasyonu çok rahat yapar.

Bu gibi organizasyonların şehrimize ekonomi ve tanıtım yönünden katacaklarının yanında sosyal yönden de çok büyük katkıları olacaktır.

Şehrimizde yapacağımız bu gibi büyük futbol organizasyonları, çok büyük yeteneklere sahip genç sporcularımıza yeni bir ufuk, yeni hedefler katacaktır.

İlimizin tek profesyonel takımı olan Batman Petrol Sporumuzun yakın dönemde Türkiye Kupasında yaptığı başarılı mücadeleler ile bütün şehri etrafında kenetlemesi ve tıka basa dolu tribünler önünde futbol oynaması şehrimizin başarıya ve büyük organizasyonlara olan isteğini net bir şekilde göz önüne serdi.

Dolayısıyla böyle büyük bir organizasyonun şehrimizde yapılması takımlarımız, gençlerimiz ve ekonominin direği esnafımız için hayati öneme sahip olan yeni ufuklar, yeni başlangıçlar olacak ve çok büyük katkılar sağlayacaktır.

Futbol şehri olarak bilinen şehirlere futbol turizmi ve ekonomisinin katkılarını hep beraber görüyoruz.

Kadim coğrafyamızın futbol şehri neden Batman olmasın?

Batman finali istiyor! Bize düşen gerçekten istemek. Atalarımızın da dediği gibi “İsteyenin bir, vermeyenin iki yüzü kara.”

Siyasilerimiz, mülki amirlerimiz, ilgili bürokratlarımız ve sivil toplum örgütlerimizden arzumuz, şehrimizin diğer sorunları ile beraber bu konuda da duyarlı olmaları, organizasyonu memleketimize getirmek adına gerekli kulis ve girişimleri gün geçirmeden yapmalarıdır.

Yapacaklarına inanıyoruz…

Kalın sağlıcakla.

20110629105354!Ziraat_Türkiye_Kupası_logosu kopya

Share
723 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...
 • GELECEĞİN PETROLSPORLULARI STADA NEDEN ALINMIYOR?

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Bu hafta sonumu her iki haftada bir olduğu gibi yine Batman Petrol Spora ayırdım ve Şehir stadına Artvin Hopa maçını izlemeye gittim. Takımımız taraftarların yoğun ilgisi, desteği ve güzel oyunuyla maçı kazandı, son zamanlarda izlediğimiz en iyi Petrol Sporu izledik. Kaçan pozisyonlar bir hayli çoktu, oynanan oyun mükemmel değilse de iyiydi, daha iyi olacaktır inşallah. Biz aşı takvimini tamamlamış yetişkinler olarak bu maçın zevkine ve atmosferine mazhar olduk fakat, beni maçı kazanmanın sevinci ile eşit düzeyde üzen bir durum oldu, son ...