gap başlık

logo

26 Şubat 2013

BATSO’nun Başkanı Kim Olacak?


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

İlimizin en çok paralı ve aktif sivil toplum kuruluşu, hiç kuşku yok ki Ticaret ve Sanayi odasıdır…

Aslında bu sadece Batmana özgü birşey değil. Ülke genelinde Ticaret ve Sanayi Odaları, bağlı bulundukları şehrin kalkınmasına, ekonomiye yön vermesine ve ülke genelinde yaşanan siyasi gelişmelere dahil olan son derece önemli bir kuruluştur.

Bir ayağı siyasete bağlı olan bu kurum, üye sayısı çoğaldıkça da maddi açıdan son derece önemli bütçeye sahip olur…

Batmana baktığımızda yaklaşık 3.800 üyesinin 2.200 civarında aktif üyesi bulunan Batso, bilindiği üzere Mayıs veya Haziran ayında seçime gidecek.

Prestij ve kariyer açısından son derece önemli olan Ticaret ve Sanayi odası başkanlığı için bazı isimler seçim  çalışmalarına başlamış durumdalar.

Kesin adaylıkları belli olmamakla birlikte bu isimler arasında mevcut başkan Sayın Osman Nasıroğlu, Sayın A.Kadir Demir, Sayın Şirin Bardakçı, Sayın M. Şah Ayaz ve Sayın Salih Yıldız seçim hazırlıklarını başlatan isimler arasında görünüyor.

Grup sayısının 9’dan 7’ye düşmesiyle birlikte özellikle 1’ci grupta oy kullanacak olan yaklaşık 780 üyenin bu sandıktan çıkaracağı isim, bana göre başkanlığı da alacaktır diye düşünüyorum.

Çünkü diğer grupların üye sayısının az olması, 1’ci sandığın önemini bir kat daha artırıyor. Zaten her aday en az 4 sandıktan desteklediği isimleri çıkarabilirse, o zaman otomatik olarak başkanlığı da garanti eder…

Aslında şunu açıkça ifade etmek isterim ki, Ticaret ve Sanayi Odalarının seçim sistemleri bana göre pekte mantıklı gelmiyor.

Şöyle ki; şuan ki sisteme göre 7 gruptan 3’er kişi meclis üyeliğine seçilecek. 21 kişi olan meclis üyeleri, aralarında 7’kişilik yönetim kurulunu seçecek, 7 kişilik yönetim kurulu da kendi arasında başkanını seçecek…

Çoğulcu demokraside sayıları asgariye indirmek bana göre yanlış bir uygulama. Madem 7 sandıktan 21 kişi seçildi, bu 21 kişi kendi arasında yapacağı seçimle başkanını seçmesi gerektiğini düşünüyorum. Başkan seçilen kişiden sonra en fazla oyu alan 6 kişinin de yönetim kurulunu oluşturması gerektiğine inanıyorum.

Tabi bu benim kişisel düşüncem ama TOOB’un kanunu ve seçim sistemi böyle emrediyor, yapacak bir şey yok ama bu seçim sisteminin de tıpkı siyasi seçim kanunu gibi değişmesi gerektiğinin altını çizerek belirtmekte yarar görüyorum.     

Konumuzun başına dönecek olursak, ilimizde Batso seçiminin centilmence ve adayların birbirlerini karalamayacak şekilde geçmesi en büyük temennimdir. Ancak benim adaylara bir önerim olacak. Kesin olarak adaylığını açıklayacak isimlerin gerek Batman kamuoyuna ve gerekse üyelerine hedefleri ve yapacakları hizmetler hakkında yapılabilir vaadlerde bulunmasını istiyorum.

Bu tür seçimlerde hatır gönül ilişkilerinin olamsı son derece doğal ama Batman ekonomisine, ticaret hacmine, var olan sıkıntıların gidirilmesine ve üyelerin beklentilerine yanıt verecek bir hedef projesinin de uygulanması gerektiğine inanıyorum.

Adayların özellikle basın ayağını çok iyi kullanmasını hatırlatmak isterim. Basın aracılığıyla kendilerini ifade temleri ve vaadlerini paylaşmları gerektiğini düşünüyorum.

Elbette mevcut olan başkan her zaman seçime 1-0 önde başlar ama sandıktan kim çıkar, üyeler kimi tercih eder onu ancak seçimden sonra hep birlikte göreceğiz.

Ben bir basın mensubu olarak özellikle hepsine yakın olduğum bu isimlerden hiçbirini ön planda tutarak taraf olmayı düşünmediğimi açıkça adaylara ifade etmek istiyorum.

Kim seçilirse seçilsin Batman için hayırlı işlere imza atmasını istiyorum. Bu seçim sürecinde de tüm adaylara başarılar diliyorum…

Share
461 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİZ KİMSİNİZ? 

  12 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Çan ve Karga hikayesini bilirsiniz! Karganın biri her gün Kilise çanının üzerine pislermiş. Kargaya engel olamayan ve her gün Çanı temizlemek zorunda kalan Kilisenin Papazı, danışma sonucu bulunan çareyi uygulamaya koymuş. Tuzladığı deve etini Çanın yakınına bırakır ve hemen yanına da bir tas şarap koyar. Gece karanlığında Çanın üstüne pisleyen Karga, kokusunu aldığı deve etini de yer. Yediği tuzlu etin etkisiyle susayan karga, hemen yanındaki şarabı içer. İçtiği şarapla sarhoş olan karga oracıkta uyuyakalır. Sabah kargayı yakalayan Papaz şö...
 • TEŞEKKÜRLER SAYIN BAKANIM, ÇOK SAĞOLUN PAŞAM…

  11 Eylül 2021 Yazar Makaleleri

  Kardeşimin hastalığı dolaysıyla yaklaşık 20 gün Kocaeli’ndeydim. Kalp kapakçığı ve aort damarı değişen Çetin hoca, şuan çok şükür iyi durumda. Kendisini taburcu edip evine teslim ettikten sonra bende diğer kardeşim Ömer ile birlikte Batmana döndük. Ne kadar da özlemişim evimi, şehrimi, dostlarımı, akrabalarımı, komşularımı… Hastalık süresi boyunca bu zor sürecimizde yanımızda yer alan, iyi dilek ve dualarını esirgemeyen tüm dost, akraba ve sosyal medya takipçilerime bir kez daha kalbi şükranlarımı sunuyorum. Allah, hepinizden razı osun...
 • BATMAN’DA OKULLAR HAZIR, PEKİ YA EĞİTİM?

  05 Eylül 2021 Tüm Manşetler, Yazar Makaleleri

  COVİD19 salgınıyla birlikte kapanan okullar, 6 Eylül’de yüz yüze ve haftanın beş günü olarak yeniden öğrencilerine merhaba diyor. Yayımlanan genelge gereği okullarda, maske, temizlik ve mesafe kurallarına titizlikle uyulacak, yakın temas olmaması için her türlü tedbir uygulanacak. Aşı olmayan öğretmenlerin ve okul çalışanlarının haftada iki kez PCR testine tabi tutulacak olması, okulların açık tutulması için takdir görecek bir karardır. Geçtiğimiz günlerde Vali Hulusi Şahin, sektör buluşmaları kapsamında okul servisleriyle bir araya ge...
 • Batman, yeni eğitim sezonuna hazır mı?

  25 Ağustos 2021 Eğitim, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Batman genelinde de 6 Eylülde yüz yüze eğitim başlayacak… Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı esir alan covid 19 salgını nedeniyle eğitim camiamız 2 sezonunu maalesef kaybetmek zorunda kaldı. Yaşanmamış bu 2 eğitim sezonu, doğal olarak çocuklarımızın eğitimini gelecek açısından ciddi bir şekilde olumsuz etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Düşünsenize 6 sınıfta olan bir öğrenci, pandeminin başlamasıyla birlikte hiç eğitim ve öğretime katılmadan bu yıl 8’ci sınıfa gidecek… 6-7 sınıfta görmediği, işlemediği ve bi...