logo

26 Şubat 2013

BATSO’nun Başkanı Kim Olacak?


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

İlimizin en çok paralı ve aktif sivil toplum kuruluşu, hiç kuşku yok ki Ticaret ve Sanayi odasıdır…

Aslında bu sadece Batmana özgü birşey değil. Ülke genelinde Ticaret ve Sanayi Odaları, bağlı bulundukları şehrin kalkınmasına, ekonomiye yön vermesine ve ülke genelinde yaşanan siyasi gelişmelere dahil olan son derece önemli bir kuruluştur.

Bir ayağı siyasete bağlı olan bu kurum, üye sayısı çoğaldıkça da maddi açıdan son derece önemli bütçeye sahip olur…

Batmana baktığımızda yaklaşık 3.800 üyesinin 2.200 civarında aktif üyesi bulunan Batso, bilindiği üzere Mayıs veya Haziran ayında seçime gidecek.

Prestij ve kariyer açısından son derece önemli olan Ticaret ve Sanayi odası başkanlığı için bazı isimler seçim  çalışmalarına başlamış durumdalar.

Kesin adaylıkları belli olmamakla birlikte bu isimler arasında mevcut başkan Sayın Osman Nasıroğlu, Sayın A.Kadir Demir, Sayın Şirin Bardakçı, Sayın M. Şah Ayaz ve Sayın Salih Yıldız seçim hazırlıklarını başlatan isimler arasında görünüyor.

Grup sayısının 9’dan 7’ye düşmesiyle birlikte özellikle 1’ci grupta oy kullanacak olan yaklaşık 780 üyenin bu sandıktan çıkaracağı isim, bana göre başkanlığı da alacaktır diye düşünüyorum.

Çünkü diğer grupların üye sayısının az olması, 1’ci sandığın önemini bir kat daha artırıyor. Zaten her aday en az 4 sandıktan desteklediği isimleri çıkarabilirse, o zaman otomatik olarak başkanlığı da garanti eder…

Aslında şunu açıkça ifade etmek isterim ki, Ticaret ve Sanayi Odalarının seçim sistemleri bana göre pekte mantıklı gelmiyor.

Şöyle ki; şuan ki sisteme göre 7 gruptan 3’er kişi meclis üyeliğine seçilecek. 21 kişi olan meclis üyeleri, aralarında 7’kişilik yönetim kurulunu seçecek, 7 kişilik yönetim kurulu da kendi arasında başkanını seçecek…

Çoğulcu demokraside sayıları asgariye indirmek bana göre yanlış bir uygulama. Madem 7 sandıktan 21 kişi seçildi, bu 21 kişi kendi arasında yapacağı seçimle başkanını seçmesi gerektiğini düşünüyorum. Başkan seçilen kişiden sonra en fazla oyu alan 6 kişinin de yönetim kurulunu oluşturması gerektiğine inanıyorum.

Tabi bu benim kişisel düşüncem ama TOOB’un kanunu ve seçim sistemi böyle emrediyor, yapacak bir şey yok ama bu seçim sisteminin de tıpkı siyasi seçim kanunu gibi değişmesi gerektiğinin altını çizerek belirtmekte yarar görüyorum.     

Konumuzun başına dönecek olursak, ilimizde Batso seçiminin centilmence ve adayların birbirlerini karalamayacak şekilde geçmesi en büyük temennimdir. Ancak benim adaylara bir önerim olacak. Kesin olarak adaylığını açıklayacak isimlerin gerek Batman kamuoyuna ve gerekse üyelerine hedefleri ve yapacakları hizmetler hakkında yapılabilir vaadlerde bulunmasını istiyorum.

Bu tür seçimlerde hatır gönül ilişkilerinin olamsı son derece doğal ama Batman ekonomisine, ticaret hacmine, var olan sıkıntıların gidirilmesine ve üyelerin beklentilerine yanıt verecek bir hedef projesinin de uygulanması gerektiğine inanıyorum.

Adayların özellikle basın ayağını çok iyi kullanmasını hatırlatmak isterim. Basın aracılığıyla kendilerini ifade temleri ve vaadlerini paylaşmları gerektiğini düşünüyorum.

Elbette mevcut olan başkan her zaman seçime 1-0 önde başlar ama sandıktan kim çıkar, üyeler kimi tercih eder onu ancak seçimden sonra hep birlikte göreceğiz.

Ben bir basın mensubu olarak özellikle hepsine yakın olduğum bu isimlerden hiçbirini ön planda tutarak taraf olmayı düşünmediğimi açıkça adaylara ifade etmek istiyorum.

Kim seçilirse seçilsin Batman için hayırlı işlere imza atmasını istiyorum. Bu seçim sürecinde de tüm adaylara başarılar diliyorum…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ…

  09 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  BATMAN’DA PARK ŞENLİKLERİ VE VATANDAŞIN TALEPLERİ… Beton ve asfaltla kaplanmış yüzeyleriyle bir sanayi şehri olan Batman’da son çeyrek asırda yapısal alanların aşırı artması ve bu alanlarda kullanılan yapı malzemelerinin sıcaklık depolama özelliklerine sahip olması gibi sebeplerle, uzun zamandır yerel halk yüksek sıcaklığa bağlı olarak evinden dışarı çıkamıyor, hatta sağlık sorunları yaşıyordu. İlimizde kentsel yapılaşmanın artmasıyla birlikte artan sıcaklıkların bir miktar düşürülebilmesi için bir önceki Kayyum Hulusi Şahin döneminde baş...
 • PROTOKOL HASTASI STK’LAR GÖREVE; BELEDİYE ZAMLARI GERİ ÇEKMELİ…

  06 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Hepimizin bildiği gibi Su ve Şehiriçi ulaşım, halkımızın en çok ihtiyaç duyduğu ve tükettiği kalemlerden bazılarıdır… Sayın Hulusi Şahin başkanlığındaki geçmiş belediye yönetimi, enflasyon ve hayat pahalılığına inat, yaklaşık 3 yıl boyunca bu önemli ihtiyaç kalemlerine sadece 1 kere çok cüzi bir oran haricinde uzun BİR süre zam yapmayarak halk ekonomisine gerçekten önemli katkılarda bulunmuştu… Yeni gelen Vali ve belediye başkan vekili Sayın Ekrem Canalp’ıngöreve başladığı kısa süre zarfında bu önemli iki kaleme %30-50 arası değişen oran...
 • VALİ VE AK PARTİ YÖNETİMİNE ÇAĞRIMDIR; 50 BİN KONUT İSTİYORUZ…

  02 Ağustos 2022 Siyaset, Tüm Manşetler, Yaşam, Yazar Makaleleri, Yerel Haber

  Ak Parti hükümetinin önümüzdeki ay açıklayacağı ve 81 ili kapsayan sosyal konut projesi için ilgili siyasilerimiz ile ilimizi yöneten bürokratlarımızın şimdiden tedbir alması gerektiğini düşünüyorum. Son zamanlarda ilimizde kiraların 3-4 bin liraya çıktığı, bir konut fiyatının 1,5 ila 3 milyon liraya yükseldiği bir ortamın normalleşmesi adına Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ve çevre şehircilik bakanlığının attığı sosyal konut projesini %100 destekliyor ve halkımız adına kendilerine teşekkür ediyorum… Merkez nüfusu 550 bini geçen, hızla gel...
 • HIZLA YAYILAN COVİD-19 VAKALARI VE AŞIYA DAVET…

  01 Ağustos 2022 Yazar Makaleleri

  Salgın hastalık sebebiyle ülke olarak 2020-2021 yıllarının büyük çoğunluğunu kapanma, karantina ve hastalıktan kendimizi korumayla geçirdik. Aşının bulunması ve buna mukabil vakaların azalmasıyla birlikte tam normal hayata döndük diye sevinirken, korona bizden vazgeçmediğini yeniden ve bir daha gösterdi. Uzmanlar, salgın hastalıkta yeni bir dalganın olabileceğini, Covid19 ile mücadelenin devam ettiğini ve rehavete kapılmanın virüs yayılmalarını arttıracağına dikkat çekerek, vatandaşların daha özenli davranmasını istiyor. Bu bağlamda ül...