gap başlık

logo

21 Mayıs 2013

Batso’da yeni dönem


Mansur Obut
mansurobut@mynet.com

Batmanın en büyük ve en paralı sivil toplum kuruluşu olan Ticaret ve Sanayi Odası başkanlık seçimi geçtiğimiz Pazar günü yapıldı.

Öncelikle seçimin sağduyulu, demokratik ve çoğunluk sağlanarak tamamlanması, kazasız belasız bitmesi, adayların son derece iyi niyetli davranışlar sergilemesi hepimizi mutlu etti.

Yani Batso’ya yakışır bir seçim oldu. Ben bütün adayları medeni cesartelerinden dolayı ve hizmet yarışına verdikleri katkıdan dolayı yürekten tebrik ediyorum. Bence bu seçimin galibi demokrasi olmuştur…

Şimdi gelelim seçimle ilgili yoruma…

Odaya kayıtlı yaklaşık 2800 üyenin oy kullandığı seçime katılım son derece yüksekti. Yaklaşık 2100 üye sandığa giderek benimsediği adaya oy kullandı.

Doğrusunu söylemek gerekirse uzun yıllar sonra ilk defa Ticaret ve Sanayi odası seçimi bu kadar renkli ve heyecanlı geçti.  Seçime son derece güçlü ve seçkin isimlerin adaylıklarını açıklamasıyla birlikte bu heyecanlı yarışın değeri ve önemi biraz daha artırdı.

Haftalar öncesinde adaylar üye ziyartelerini başlatmış, basına ve kamuoyuna renkler tanıtılmış, dergiler, kataloglar, reklamlar, yemekler ve toplantılar ardı ardına gelerek seçime ne kadar önem verdiklerini Batman kamuoyuna göstermişlerdi.

Seçim günü gelip çattığında bu heyecanlı bekleyiş sona erdi ve Beyaz rengi temsil eden Sayın A. Kadir Demir ve ekibi seçimi zaferle tamamladı.

7 grubun 5’ni alarak büyük sükse yapan Sayın A. Kadir Demir, çok güçlü bir yönetimle Batman ticaret ve sanayi odasını 4 yıllığına yönetmeye hak kazandı.

Sayın A. Kadir Demir ile görüşlerime geçmeden önce kısa olarak eski başkan Sayın Osman Nasıroğlu ile ilgili görüşlerimi siz değerli okurlarımla paylaşmak isterim.

Sayın Osman Nasıroğlu bu önemli görevi yaklaşık 1,5 yıl bana göre büyük bir başarı ve beklenmedik yüksek bir performansla yönetti.

Mütevaziliği, beyefendiliği ve dürüstlüğü ile taraflı tarafsız her kesimden takdir topladı.

Odaya ve üyelere yeni bir ivme ve değer kattı. Batso’nun geleceğine yönelik çok önemli projelere imza attı. Bu işte tecrübe sahibi oldu ama seçimde üyelerden gerekli desteği alamadı.

Bunun neden ve niçinlerini, muhasebesini elbette kendi çevresiyle değerlendirip sonucu kendisi bulacaktır. Sayın Nasıroğlu’nu Batmanımıza, Batso’ya ve iş dünyasına verdiği katkılardan dolayı kutlamak istiyorum.

Hatta yeni yönetimin Sayın Osman Nasıroğlu’na bir jest yaparak kendisini bir plaketle onure edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Takdir Sayın A. Kadir Demir’in…

Şimdi gelelim Batsoyu 4 yıl yönetecek olan yeni başkan Sayın A. Kadir Demir’le ilgili yoruma.

Demir ailesini uzun yıllardır yakından tanırım. Batmanın saygın ve önemli ailelerinden biri olan Sayın A. Kadir Demir’in siyasi ve bürokraside son derece deneyimli olduğu bilinen bir gerçek.

Daha önce il genel meclis başkanlığı yapan Sayın Demir’in devr aldığı Batso’yu bilgi, tecrübe ve çevresi sayesinde çok daha ileriye taşıyacağına inanıyorum.

Genç ve dinamik bir nüfusun iş dünyasını ve Batman ekonomisini çok daha iyi yerlere taşıyacağına olan inancımda tamdır. Birleştirici ve kucaklayıcı bir rol üstlenerek özellikle ülkemizde Barış süreci başta olmak üzere, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda da Batmanımıza önemli katkılar sunacaktır.

Umarım Sayın A. Kadir Demir yönetim kuruluyla, meclis üyeleriyle ve odaya kayıtlı bulunan üyeleriyle birlikte uyumlu bir çalışma içersine girer, üreteceği projeler sayesinde Batman ekonomisinin büyümesine büyük katkılar sunacaktır.

Ben Batso’nun yeni başkanı Sayın A. Kadir Demir’e ve ekibine görev yapacakları süre boyunca sonsuz başarılar diliyor, yeni yönetimin Batmanımıza hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum…

Share
465 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...
 • GELECEĞİN PETROLSPORLULARI STADA NEDEN ALINMIYOR?

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Bu hafta sonumu her iki haftada bir olduğu gibi yine Batman Petrol Spora ayırdım ve Şehir stadına Artvin Hopa maçını izlemeye gittim. Takımımız taraftarların yoğun ilgisi, desteği ve güzel oyunuyla maçı kazandı, son zamanlarda izlediğimiz en iyi Petrol Sporu izledik. Kaçan pozisyonlar bir hayli çoktu, oynanan oyun mükemmel değilse de iyiydi, daha iyi olacaktır inşallah. Biz aşı takvimini tamamlamış yetişkinler olarak bu maçın zevkine ve atmosferine mazhar olduk fakat, beni maçı kazanmanın sevinci ile eşit düzeyde üzen bir durum oldu, son ...