gap başlık

logo

10 Ağustos 2021

BATMAN’I ANKARADA ŞİKÂYET ETMEK…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Bir şehrin geleceği o şehri yönetenlerin ufukları ile doğru orantılıdır. Bugün Batman’ı yönetmeye çalışanlar bir taraftan ürettikleri projelerle ilimizi modernleştirmeye çalışırken diğer taraftan istihdamın artması için ticari faaliyetleri destekliyor ve güvenlik dâhil bunun altyapısını oluşturmaya gayret ediyor.

Batmana ve Batmanlılara yeni fırsatlar ve imkânlar kazandırmanın telaşı içinde gençlerimize iş kapısı oluşturmaya çalışanları Ankara’ya şikâyet etmek, bu ilin geleceğini kapatmaktan, gençlerini işsiz bırakmaktan ve oluşabilecek fırsatları başka şehirlere kaptırmaktan başka hiç bir işe yaramayacaktır.

İli yönetenlerle siyasi ve şahsi meselesi olanlar, meselelerini bir şehrin meselesi haline getirmemelidir. Bu şehrin ciddi dertlerine kalıcı çözüm üretmek yerine, siyasi ve şahsi ikballeri uğruna yöneticileri Ankara’ya şikâyet edenler bilmeli ki, siyasette nihai işveren olan halk her şeyi duyuyor, görüyor ve biliyor.

Demem o ki, şehri yönetenleri emir eri görenler, idari makamları haksız ve hukuksuz talepleriyle bunaltmak isteyenler, halka karşı akılcı bir savunma yapamayacağı gibi, çürümüş düşünceleri ve anlamsız talepleri ile birlikte çökmüş vicdanlarını da apaçık göstermiş olurlar.

Batmanlılar; ister siyasetçi olsun, ister bürokrat olsun ilimizin sorunlarını kim yüksek sesle Ankara’da dile getiriyorsa ve kalıcı çözüm için çaba harcıyorsa onu baş tacı eder.

Ancak siyasal ve kişisel talepleri gerçekleşmiyor diye kim yöneticileri Ankara’ya şikâyet etmişse, vatandaş o kişiyi hem aciz ilan eder, hem de vakti ve günü geldiğinde demokratik yöntemlerle mutlaka hesabını sorar.

Bu bağlamda, siyasette nihai işveren konumunda bulunan halkın ayağına gitmek, halkın yaşadığı sorunlara kalıcı çözüm üretmek ve temsil ettikleri partinin oy sayısını yükseltmek, siyasilerin önceliği olmalıdır.

Huzura vesile olmak, şevk vermek, yapılan başarılı çalışmalara incelik gösterip şapka çıkarmak ve teşekkür etmek yerine, ortaya konulan projeleri görmezden gelen bazı siyasetçiler, bu şehirden ve bu şehrin insanlarından fiziki ve siyasi olarak kopuşlarını hızlandırdıklarını neden bir türlü göremiyorlar?

Siyasette belli bir makama gelenler kendini kutsanmış zannederek büyük bir yanılgıya düşebiliyor. Hâlbuki daha önce bu makamlara gelen ve halktan kopuk yaşayan siyasilerin esamisinin okunmadığını yine en iyi onlar biliyor.

Elbette ki halka hizmet etmek üzere atanmış olan yöneticiler görevini yapmıyorsa, hukuktan, haktan ve adaletten uzaklaşıyorsa, yönetim sisteminin oturması ve halka adil hizmet verilebilmesi için gerekli politik iletişim kanalları kullanılabilir. Ancak bu süreçler, üç beş kişiyi memnun etme niyeti taşıyorsa, buna karşı çıkılması ahlakidir, vicdanidir ve insanidir.

Dolayısıyla siyasi ve kişisel çıkarlar uğruna olumsuz değerlendirmeler ortaya koyarak Ankara’da şikâyet kültürünü devreye koyanlar bilmelidir ki, sıradan bir bilinç, insanın vicdanı için yeterlidir.

Kalın sağlıcakla…

Share
1374 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEMEK Kİ İSTEYİNCE OLUYORMUŞ; BELEDİYENİN GELİRİ 220 MİLYON LİRA ARTTI…

  14 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Önceki gün valimiz ve aynı anda belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin’i makamında ziyaret ettim. Birçok konu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tabi görüş alışverişi yaparken de, Sayın Şahin ilimizin sorunlarının çözümü noktasında yapılanları anlattı. Hem vali, hem de belediye başkan vekili olan Sayın Hulusi Şahin,  eleştirilere konu olan bazı mahallelerde ortaya çıkan çukurlar ve görüntü kirliliği hakkında çok açık ve net ifadeler kullandı... “Mansur bey; ben Batman halkının on yıllardır süre gelen birçok altyapı sorununu...
 • BATMAN’A TÜBİTAK FEN LİSESİ KURULSUN…

  11 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Herkesin düşüncesi aynı olmayabilir ama önemli olan düşünmektir. İçinde yaşadığımız çağda sabit düşünce ve sabit davranışlarla yol almak, başarılı işler yapmak neredeyse imkânsıza yakındır. Bu sebeple yönetici makamında bulunanların daha farklı ve daha esnek düşünerek yeniliklere uyum sağlaması, ilham vermesi, yol göstermesi ve fırsatlar yaratması önemlidir. Son yıllarda genel bütçeden eğitime ayrılan payın yükselmesinin bir sonucu olarak ilimizde bulunan okulların fiziki mekânları yenilenmiş ve derslik başına düşen öğrenci sayısında b...
 • ZAMANI GERİYE ÇEVİREBİLSEK…

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Eski yılları, eski günleri çok ama çok arıyorum… Hem de bir anne ve babaya kavuşmanın hasreti ve özlemi gibi… Düşünsenize; bir mahallede yaşıyorsunuz ve o mahallenin neredeyse ev kapıları açık, komşu komşuya aş götürür, analar kısır, dolma, börek, gözleme vs. Allah ne kısmet ettiyse oturup hep birlikte yemek yiyip, sohbet edip, samimice dertleşiyorsunuz… Paylaşmanın, dertleşmenin, sohbet etmenin, sahiplenmenin ve sorunu olan ailelerin sorunlarına hep birlikte çözüm üretmenin duygusunu yaşıyorsunuz… Mahallede komşu çocuklarla toprak ...
 • GELECEĞİN PETROLSPORLULARI STADA NEDEN ALINMIYOR?

  04 Ekim 2021 Yazar Makaleleri

  Bu hafta sonumu her iki haftada bir olduğu gibi yine Batman Petrol Spora ayırdım ve Şehir stadına Artvin Hopa maçını izlemeye gittim. Takımımız taraftarların yoğun ilgisi, desteği ve güzel oyunuyla maçı kazandı, son zamanlarda izlediğimiz en iyi Petrol Sporu izledik. Kaçan pozisyonlar bir hayli çoktu, oynanan oyun mükemmel değilse de iyiydi, daha iyi olacaktır inşallah. Biz aşı takvimini tamamlamış yetişkinler olarak bu maçın zevkine ve atmosferine mazhar olduk fakat, beni maçı kazanmanın sevinci ile eşit düzeyde üzen bir durum oldu, son ...