gap başlık
izgi-otel-yeniii-2

logo

BATMAN’DA SİYASİ ACEMİLİK VE BÜROKRASİ…


Mustafa Toprak
hayatsende@hotmail.com

Millete hizmet etmek üzere atanan bürokratları eleştirmemiz gerekiyorsa vicdan hukuku çerçevesine dikkat ederek ve doğruları yerine koyarak eleştirmeliyiz.

Eleştiriler, insani ve ahlaki kurallar çizgisinde yapıldığında ve sınırları saygı ile örüldüğünde elbette ki toplumun istifade edebileceği genel bir davranış halini alır.

Hatta eleştiriler vicdan çizgisinin istikametine uyularak sırf bir hatayı bertaraf etmek için yapılıyorsa belki de dua nispetindedir.

Ancak sırf siyasilerle farklı çalışma kültürüne sahip olunduğu için ya da fikir çatışmasına duçar kalındığı için bürokratlara karşı yerel siyasiler tarafından sistematik bir eleştiri metni oluşturuluyorsa, bunun sözlükteki karşılığı en basit ifadesiyle insafsızlık ve vicdansızlıktır.

Son dönemlerde AK Parti’nin siyasetteki yerel sürükleyicileri yerel gazetelerde boy göstermekte, bürokrasi üzerindeki etkinliklerini gösterme algısını oluşturmaya çalışmakta ve basına verdikleri üstü kapalı mesajlarla saygı sınırlarını da aşarak bürokraside liyakatten çok siyasi tasarruflara önem verdiklerini hissettirmektedirler.

AK Parti’nin Batman yerel siyasetçileri halkın arasına karışmak ve seçimdeki siyasi başarısızlıklarını telafi etmek ve vatandaşlara dokunmak yerine, söylendiği gibi bireysel menfaat devşirmek niyetiyle kamu kurumları üzerinde tahakküm kurmaya çalışıyorlarsa bir sonraki seçimler için her hangi bir başarı hedeflerinin olmadığı anlaşılabilir.

Benim düşündüğüm gibi düşünmezsen, bana danışmadan her hangi bir kurumsal tasarrufta bulunuyorsan ,”başarılıysan dahi ben seni lekelerim hatta sana hakaret edercesine eleştiririm” mantığıyla hareket etmek gibi bir eyleme esir olan siyasetçiler, bilmelidirler ki onlar sadece kendi duygularının esiri olarak çok şey kaybetmiş ve sandıkta bunun sonucunu zaten görmüşlerdir.

Halkın yasal oylarıyla seçilmiş bir siyasi irade, bürokraside kiminle ve nasıl çalışacağına karar verme hürriyetine sahip olmakla birlikte; tasarrufunu, ilimizin en büyük mülki idare amirin tavsiyesiyle ve halkın en yüksek seviyede istifade edebileceği en doğru biçimde kullanmak mecburiyetindedir.

Yerel siyasilerin bürokrasi üzerindeki etkinlikleriyle ilgili basın marifetiyle kendilerini aciz göstererek şikâyet etmeleri şayet siyasi cahillik değilse siyasi acemilik olarak görülebilir.

Başarılı yönetilen bir kurumu sırf eleştirmek için her gün eleştirmek ve bürokrat üzerinden kurumları itibarsızlaştırmaya çalışmak ne kadar doğru değilse sırf yakınlık hissettiğimiz bürokratları başarısızlıklarına rağmen korumak da ahlaki değildir.

AK Parti Batman yerel siyasetçilerinin Batman’la ve Batmanlılarla dertlenmek yerine kurumlarla ve bürokratlarla uğraşması ilimiz için çok büyük bir talihsizliktir.

Yapılması gereken şey, bürokratların çalışmalarını takip ederek başarılarında alkışlamak, yanlışlıklarında ise doğruyu göstererek onları tamamlamak olmalıdır.

Bizlere düşen ötekileştirip  bölmek değil, bütünleştirmektir.

Kalın sağlıcakla…

Share
676 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ANADOLUDA TEK YÜREK OLMUŞ EVLATLAR…

  16 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Küresel sistemin baş yapıcıları, Genelde Mezopotamya coğrafyasında özelde ise Suriye’de oluşturmaya çalıştıkları tehlikeli projelerle kendilerine kalıcı bir alan oluşturmaya çalışırken, Ülkemizi de güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya bırakabilecek bir süreci olgunlaştırma peşindedirler. Anlaşıldığı kadarıyla küresel sistemin baş yapıcıları amaçlarının sonucuna toplumun kardeşlik bağının ve kültürel değerlerinin parçalanması ile ulaşabileceklerini öngörmüşlerdir. Yaşadığımız toprakların asli kurucuları arasında en önde yer alan ve kurtuluş...
 • BATMAN’DA SİYASİ ACEMİLİK VE BÜROKRASİ…

  10 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Millete hizmet etmek üzere atanan bürokratları eleştirmemiz gerekiyorsa vicdan hukuku çerçevesine dikkat ederek ve doğruları yerine koyarak eleştirmeliyiz. Eleştiriler, insani ve ahlaki kurallar çizgisinde yapıldığında ve sınırları saygı ile örüldüğünde elbette ki toplumun istifade edebileceği genel bir davranış halini alır. Hatta eleştiriler vicdan çizgisinin istikametine uyularak sırf bir hatayı bertaraf etmek için yapılıyorsa belki de dua nispetindedir. Ancak sırf siyasilerle farklı çalışma kültürüne sahip olunduğu için ya da fikir ...
 • ANALARI KİM AĞLATIYOR?

  10 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Suriye’ye yapılacak bir operasyondan önce yazmayı düşündüğüm bu yazıyı, içinde bulunduğum şartların verdiği yorgunluk ve biraz da tembellikten olacak ki ancak kaleme alabildim. Evet, anaları kim ağlatıyor? Herkes “Analar ağlamasın” diyor” ama hiç kimse, anaların ağlatılmasında kendilerinin veya desteklediklerinin ne kadar payı olduğunu hiç sorgulamıyor. İlginçtir ki en çok da “Analar ağlamasın” diyen bazıları, en çok anaları ağlatmaktadırlar. Ayrıştırıcı ve kavgacı dil kullanan siyasilerin, Anaların ağlatılmasında büyük payları var. Si...
 • ANLAMSAL DOLGUNLUK..

  08 Ekim 2019 Yazar Makaleleri

  Bir şeyi kırk kez söylediğimizde dilediğimiz o şey gerçekten de olur mu? Bizi koşullu şartlanmaya götüren kişisel telkinimiz bir yana dursun, bir kavrama sürekli odaklandığımızda o kavramın anlamını anlık olarak yitirmemiz olası. Bir şeyi kırk kez söylediğimizde, bilgisayarda yazı yazarken bir sözcüğe uzun süreli takılıp kaldığımızda ya da “burada şu sözcük kullanılsa anlam bütünlüğünü daha iyi sağlar,” düşüncesine daldığımız sırada gerçekleşen bu bilişsel olgu anlamsal doygunluk olarak tanımlanıyor. Şöyle düşünelim, odaya girdik, içeride alışı...